Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Różeniec (Rhodiola)

( ilość produktów: 7 )

Różeniec górski posiada grube, mięsiste liście oraz drobne kwiatki o zmiennej barwie. Porasta tereny Ameryki Północnej i Eurazji. W Polsce występuje na terenach górskich w Sudetach i Karpatach. Swoją nazwę wziął od tego, że po roztarciu kłącze pachnie różami. Ludy Azji już od dawna stosowały różeniec jako roślinę leczniczą. Rhodiola była wykorzystywana jako adaptogen przywracający równowagę organizmu i wspomagający walkę ze stresem, a także jako środek przeciwzapalny i przeciwdepresyjny. Współcześnie jej prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone badaniami.

Różeniec górski – właściwości

Surowcem o właściwościach leczniczych w różeńcu jest jego kłącze wraz z korzeniami. Jest on nazywany złotym korzeniem lub korzeniem arktycznym. Potwierdzone działanie korzenia odnosi się do jego właściwości przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych, adaptogennych, wspierających pamięć i koncentrację, antystresowych i likwidujących napięcie oraz wspomagających układ immunologiczny.

Różeniec na stres

Ponieważ rhodiola należy do roślin adaptogennych, wspiera organizm w przystosowaniu się do zmieniających się czynników zewnętrznych, a także pomaga utrzymać równowagę (homeostazę) w stresujących warunkach środowiskowych. W praktyce oznacza to, że różeniec zapewnia większą odporność na stres. Ma wzmacniający wpływ zarówno na stan fizyczny jak i psychiczny człowieka.

Działanie różeńca

Za szerokie działanie prozdrowotne różeńca odpowiadają związki fitochemiczne w nim zawarte. Są to między innymi fenylopropanoidy, glikozydy alkoholu cynamylowego (rosaryna, rosawina), fenyloetanoidy, slidrozyd, tyrosol, rionina, syringina, triandryna, alkohole monoterpenowe i ich glikozydy, kalafonia, katechiny, kwas gulasowy i jego pochodne, a także flawonoidy i flawonolignany. Obecnie stosowane są wyłącznie ekstrakty standaryzowane na salidrozyd i rozawiny.

Nadal bada się związki zawarte w tej wyjątkowej roślinie, jaką jest różeniec górski. Ekstrakt z rhodioli wykazuje właściwości adaptogenne oraz antyoksydacyjne. Chroni przed wolnymi rodnikami, a także świetnie sprawdza się jako środek zwiększający siłę i sprawność fizyczną. Jest często wykorzystywany przez sportowców, ponieważ doskonale wspiera i przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu. Z licznych badań wynika, że ekstrakt z różeńca pomaga skutecznie radzić sobie ze stresem i zmęczeniem oraz znacząco podnosi koncentrację. Rhodiola dzięki zawartości katechin i kwasu galusowego może również pomagać zwalczać bakterie atakujące organizm.

Różeniec górski – dawkowanie

Zalecane dawkowanie rhodioli to od 300 do 600 mg w jednej dawce, natomiast dzienna porcja nie powinna przekraczać 1000 mg. Najlepiej zażywać różeniec w godzinach porannych lub około południa, ponieważ ze względu na swoje działanie pobudzające może powodować problemy z zasypianiem. Należy również pamiętać, aby zrobić przerwę w suplementacji różeńca górskiego. Opinie lekarzy i specjalistów stwierdzają, że w przypadku zbyt długiej suplementacji mogą pojawić się objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy.

Seria
Pokaż tylko
Marka
Cena
-
pixel