Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsze monohydraty i jabłczany kreatyny - Ranking

ranking kreatyn

Kreatyna - podstawowe informacje

Kreatyna jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym obecnie suplementem sportowym. Istnieje wiele badań popartych konkretnymi dowodami, które potwierdzają skuteczność suplementacji kreatyną. W przypadku większości populacji, w tym zarówno elitarnych sportowców, jak i osób początkujących, suplementacja zwiększa beztłuszczową masę, poprawia wydajność beztlenową i prawdopodobnie aerobową. Chociaż skuteczność kreatyny jest dobrze znana, najlepsze sposoby jej przyjmowania są nadal kwestią częstych pytań.


Spis treści:


Zdjecie Nazwa Opis Rodzaj Wzrost siły Rozpusz- czalność Smak Cena/Jakość
Creatine HIRO.LAB - TCM - 360caps Jabłczan kreatyny Creatine - 3
Creatine Gaspari Gaspari Nutrition - Creatine Monohydrate - 300g Monohydrat kreatyny Creatine - 3
Creatine HIRO.LAB - Creatine - 500g Monohydrat kreatyny Creatine - 3
Creatine MP Sport Creatine 1000mg - 120tabs Monohydrat kreatyny bez smaku Creatine - 3
Creatine Hiro.Lab HIRO.LAB Creatine - 360 caps. Monohydrat kreatyny Creatine - hiro lab
Creatine Micronized - UNIVERSAL - 500g - 1 Universal - Creatine Micronized - 500g Monohydrat kreatyny Creatine Micronized - UNIVERSAL - 500g - 2
WARRIOR creatine WARRIOR - Creatine - 300g Monohydrat kreatyny kreatyna WARRIOR
Creatine MC - OLIMP - 400caps - 1 Olimp - Creatine MC - 400caps Monohydrat kreatyny kapsułki bez smaku Creatine MC - OLIMP - 400caps - 2
DNA Creatine - BSN - 216g - 1 BSN - DNA Creatine - 216g Monohydrat kreatyny DNA Creatine - BSN - 216g - 2
Creatine CreaPure - 1 Olimp - Creatine Monohydrate Powder - 550g CreaPure Creatine Creatine CreaPure - 2
7 Nutrition - Creatine 7 Nutrition - Creatine - 500g Monohydrat kreatyny Creatine - 7 Nutrition
Olimp - TCM MC Olimp - TCM MC - 120caps Jabłczan kreatyny TCM MC - Olimp

Czym jest i jak działa kreatyna?

Francuski naukowiec odkrył kreatynę w 1835 roku. Jest to naturalny składnik mięsa, głównie pojawia się w czerwonym mięsie. Kreatyna jest wytwarzana naturalnie w organizmie z aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny. Ten proces zachodzi w nerkach, wątrobie i trzustce.

Około 40% zasobów kreatyny w organizmie to „wolna” kreatyna (Cr), a pozostałe 60% jest przechowywane w postaci fosforanu kreatyny (CP). Typowy dorosły mężczyzna wytwarza dziennie 2 g kreatyny i syntetyzuje tę ilość poprzez spożycie i produkcję w organizmie.

resynteza ATP

Kreatyna służy do resyntezy ATP

ATP, czyli trójfosforan adenozyny, jest biologiczną "baterią”, która napędza energetykę mięśniową. Kiedy mięśnie muszą się skurczyć, wiązania w cząsteczce ATP są rozdzielane, dając ADP (difosforan adenozyny). Energia uwolniona przez zerwanie tego wiązania powoduje właśnie skurcz mięśni.

Kiedy ATP jest wyczerpane w komórce, ta nie może już się kurczyć. Istnieje kilka metod, dzięki którym ciało odbudowuje ATP. Najszybszą z nich, bez udziału tlenu, jest wykorzystanie kreatyny. Fosforan kreatyny jest "rozdzielany", aby uzyskać część fosforanową cząsteczki. Ta część wiąże się z ADP, zamieniając go z powrotem w ATP. Po wyczerpaniu zapasów kreatyny w komórce organizm musi użyć innych metod, aby uzupełnić ATP.

Suplementacja zwiększa poziom wolnej kreatyny i fosforanu kreatyny w mięśniu, umożliwiając dalszą zdolność regeneracji ATP. Innymi słowy, kreatyna powiększa zdolność mięśnia do utrzymania mocy wyjściowej podczas krótkich okresów intensywnej aktywności fizycznej.

Okresy te są krótkie, ponieważ zdolność komórki do przechowywania fosforanu kreatyny jest ograniczona, dlatego ciało szybko przechodzi na inne metody uzupełniania ATP. Z tego względu suplementacja kreatyną zwiększa poziom Cr i CP w mięśniu, umożliwiając dalszą zdolność regeneracji ATP.

retencja wody i wzrost siły

Dlaczego warto - Retencja Wody - Wzrost Siły

W większości badań dotyczących suplementacji kreatyną użyto monohydratu, czyli formy kreatyny związanej z cząsteczką wody. Niektóre badania sugerują, że połączenie tego składnika i węglowodanów zwiększy absorpcję lub "wychwyt" kreatyny. Nauka pokazuje, że kreatyna jest niestabilna w formie płynnej, co oznacza, że systemy dostarczania w surowicy lub w płynie nie są obecnie polecane w literaturze naukowej.

Kreatyna szybko ulega degradacji do kreatyniny, której organizm nie może wykorzystać. Nie ma dowodów na to, że ten związek w jakiejkolwiek formie, np. musujących tabletek jest bardziej efektywnie wchłaniana przez organizm. Przykładowo firma znana jako Albion Laboratories, Inc. twierdzi, że znalazła skuteczny mechanizm dobrego dostarczania przez chelatowanie kreatyny do magnezu (chelat jest związkiem organicznym, który jest zazwyczaj łatwiej absorbowany przez organizm niż poszczególne elementy).

Większość ludzi przybiera na wadze bardzo szybko po rozpoczęciu przyjmowania kreatyny, więc logika mówi, że przyrost masy ciała jest prawie w całości wodą. Może to być w dużej mierze prawdziwe po rozpoczęciu suplementacji, ale nawet wtedy wzrost mięśni wydaje się być proporcjonalny do całkowitej masy ciała. Mięśnie to 73% wody, więc jeśli zdobędziesz 4 kg za pomocą kreatyny, około 2,9 kg to woda.

synteza białek

Kreatyna a synteza białek

Biorąc to pod uwagę, kreatyna rzeczywiście powoduje wolumizację komórkową, jest to ważna część rozpadu i syntezy białek w mięśniach szkieletowych oraz w innych rodzajach komórek. Trening włącza syntezę białek przy jednoczesnym jego rozkładzie, ale kreatyna przesuwa równowagę w kierunku syntezy białek.

najlepsze kreatyny

Tak, kreatyna dostarcza dodatkową grupę fosforanową, aby pomóc w regeneracji ATP podczas skurczów o wysokiej intensywności, ale wolumizacja komórek jest jeszcze ważniejszą przyczyną budowania mięśni przez kreatyny.

Długotrwałe stosowanie to nieco inny scenariusz, ponieważ wtedy kreatyna zwiększa beztłuszczową masę bez jednoczesnego powiększania całkowitej zawartości wody w ciele. Średnica włókien mięśniowych rośnie wraz z siłą, więc wydaje się, że długoterminowe efekty są w dużej mierze spowodowane zwiększoną masą mięśniową.

kto może stosować kreatyne

Dla kogo kreatyna?

Kreatyna jest przydatna dla osób starszych. Sarkopenia to utrata tkanki mięśniowej w ramach naturalnego procesu starzenia. Mięśnie więdną i znika zdolność wykonywania prostych zadań. To wtedy, gdy starzy ludzie naprawdę stają się niemowlętami.

Podnoszenie ciężarów jest dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni. Jednak każdy, kto kiedykolwiek miał starzejącego się krewnego, może potwierdzić, że przekonanie ich, by podnosili ciężary po całym życiu bezczynności, najprawdopodobniej spotka się z odmową.

ikonografika

Po więcej informacji i ciekawostek dotyczących BCAA kliknij tutaj lub w grafikę powyżej.

Jednakże, co najmniej kilka badań wykazało, że sama suplementacja kreatyną - bez treningu oporowego - wystarczyła do pewnego stopnia do odwrócenia sarkopenii. Oczywiście, to wywołane przez kreatynę odwrócenie procesu wyniszczenia mięśniowego działało o wiele lepiej, gdy używano go w połączeniu z treningiem siłowym. Jednak fakt, że zadziałała w jakimkolwiek stopniu sam w sobie jest dość niezwykły.

kreatyna a długość życia

Kreatyna i długowieczność

Istnieje kilka znanych związków przyjaznych dla mitochondriów. Należą do nich koenzym Q10, acetyl-l-karnityna, dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD) i pirolochinoliny (PQQ). Wszystkie z nich, w takim czy innym stopniu, pomagają mitochondriom wytwarzać ATP. To prowadzi do większej ilości energii, ale także do sprawnych mitochondriów, których ogólny stan zdrowia decyduje nie tylko o długości życia i rozwoju danej komórki, ale też całego organu, w którym jest umieszczona. Co dziwne, kreatyna zazwyczaj nie zajmuje miejsca w opracowaniach tych suplementów „pielęgnujących” mitochondria, mimo że wydaje się być bardziej skuteczna niż jakakolwiek z nich w podnoszeniu poziomów ATP.
Kreatyna a problemy z sercem

Kreatyna i funkcja serca

Każdy, kto kiedykolwiek przeczytał artykuł na temat kreatyny, wie, że prowadzi to do zwiększenia produkcji ATP, waluty energetycznej organizmu. Wśród typów komórek, które opierają się na odpowiednich poziomach ATP, są komórki serca, ale te poziomy są niezmiennie niskie u osób z niewydolnością serca. Jest to typowe dla małej ilości energii i szybko męczące. Ale kiedy naukowcy podają kreatynę pacjentom ze słabym sercem, ci stają się silniejsi. Ich energia wzrasta.
Zalety i wady suplementów

Zalety kreatyny

* Kreatyna może obniżyć poziom cukru we krwi, szczególnie w połączeniu z ćwiczeniami. Sugeruje to, że może mieć efekt rozdziału składników odżywczych, tj. może pomóc w preferencyjnym przechowywaniu węglowodanów w mięśniach w przeciwieństwie do tłuszczu.

* Kreatyna może zwiększać tworzenie się osteoblastów (komórek, które wytwarzają kości), co może pomóc w tworzeniu kości, ich naprawie, a nawet zapobiegać zapaleniu kości i stawów.

* Kreatyna może pomóc w zmniejszeniu gromadzenia się tłuszczu w wątrobie u osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

* Kreatyna może pomóc osobom z fibromialgią, czyli tym mającym chronicznie niski poziom fosforanu kreatyny i niski poziom ATP.

Sprawdź też nasz ranking przedtreningówek
  
baner Kreatyna - Kreatyna fakty i mity

Kreatyna fakty i mity

Już w 1970 r naukowcy udowodnili, że kreatyna w formie suplementu może poprawić wyniki sportowe, ale dopiero w latach 90-tych w pełni rozpowszechniła się wśród sportowców. Ponieważ kreatyna stosunkowo niedawno została wprowadzona na rynek, trudno jest określić, czy będą długoterminowe skutki zdrowotne dla jej stosowania.
  
baner Kreatyna - Jej Działanie i Rodzaje

Kreatyna - Jej Działanie i Rodzaje

Kreatyna - uznawana przez wielu za jeden z najskuteczniejszych i najsilniejszych legalnych środków o działaniu anabolicznym. Kreatyna stosowana jest z sukcesem przez sportowców zawodowych od ponad 60 lat, aktualnie jest powszechnie używana również przez osoby trenujące na poziomie amatorskim czy nawet rekreacyjnie.
  
baner Kreatyna a sylwetka Fit

Kreatyna a sylwetka Fit

Ciągle żyjesz w przekonaniu,że po kreatynę powinieneś sięgać tylko w okresach budowania masy mięśniowej? Uważasz, że nie można być fit i stosować suplementów kreatynowych? Boisz się, że zatrzymywanie wody spowodowane przyjmowaniem kreatyny może wpłynąć niekorzystnie na twoją sylwetkę? Jeśli tak, to oznacza, że nie wiesz jeszcze wszystkiego o kreatynie!

Polecane

7 NUTRITION Creatine - 500g

7 NUTRITION Creatine - 500g

63,04 zł15800 pkt.
0,13 zł / g
MUSCLE TECH Cell Tech Creatine - 2720g

MUSCLE TECH Cell Tech Creatine - 2720g

219,00 zł43800 pkt.
0,08 zł / g
OLIMP TCM MEGA CAPS - 120caps

OLIMP TCM MEGA CAPS - 120caps

61,79 zł13438 pkt.
0,51 zł / szt.
TREC CM3 Powder - 500g

TREC CM3 Powder - 500g

117,62 zł26038 pkt.
0,24 zł / g
Oszczędzasz1,24 zł
UNIVERSAL Creatine - 500g

UNIVERSAL Creatine - 500g

103,84 zł102,60 zł23338 pkt.
0,21 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB TCM - 360caps - Kreatyna

HIRO.LAB TCM - 360caps - Kreatyna

129,00 zł25800 pkt.
0,27 zł / szt.
pixel