Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking multiwitaminy - Najlepsze preparaty multiwitaminowo-mineralne

ranking multiwitamin

W sklepach z suplementami oraz aptekach i marketach suplementy witaminowo-mineralne mają najczęściej swoją osobną, dużą półkę. Pytanie zarówno sportowca, jak i osoby dbającej o zdrowie brzmi: który z nich wybrać? Jakie suplementy możemy polecić? Zaczniemy od przeglądu szeroko pojętych witamin dla sportowców oraz ludzi aktywnych fizycznie.

Spis treści:

Suplementy multiwtaminowe

Zdjęcie Nazwa i opis Przyswajalność Uniwersalność składu Ilość porcji Cena / Jakość Link
Olimp - Vita-Min Multiple Sport Olimp - Vita-Min Multiple Sport 30 multwitamin Vita-Min Multiple Sport
Hiro.Lab - Multi Human HIRO.LAB - Multi Human 30 multwitamina Multi Human
Controlled Labs - Orange Triad Controlled Labs - Orange Triad 45 multwitamin Orange Triad
GASPARI NUTRITION Anavite GASPARI NUTRITION - Anavite 60 multwitamin Anavite
Universal - Animal Pak Universal - Animal Pak 44 multwitamin Animal Pak
EXTRIFIT V52 - Vita Complex Forte Extrifit - V52 - Vita Complex Forte 60 multwitamin EXTRIFIT V52
PVL - Core Multi PVL - Core Multi 30 multwitamin Core Multi
4+ Nutrition - Vita+ 4+ Nutrition - Vita+ 30 multwitamin Vita+

Witaminy służą przede wszystkim w naszych organizmach jako regulatory funkcji metabolicznych, z których wiele ma kluczowe znaczenie dla wydolności fizycznej. W zależności od charakteru wysiłku (np. budowa siły, szybkości, mocy, wytrzymałości lub kontroli sprawności ruchowej), sportowcy mogą stosować duże dawki różnych witamin w celu zwiększenia określonych procesów metabolicznych, ważnych dla poprawy wyników. Ankiety i wywiady wykazały, że większość elitarnych sportowców przyjmuje suplementy witaminowe, często w dawkach przekraczających 50%- 100% zalecanych wartości dietetycznych.

Teoretyczne podstawy stosowania każdej witaminy zależą od jej specyficznej funkcji metabolicznej w sporcie. Witamina A poprawia widzenie, witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas pantotenowy) biorą udział w metabolizmie energetycznym komórek mięśniowych. Niacyna może również blokować uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych. Pirydoksyna bierze udział w syntezie hemoglobiny i innych białek przenoszących tlen. Natomiast kwas foliowy i witamina B12 są integralnie zaangażowane w rozwój czerwonych krwinek (RBC). Z kolei witaminy C i E są przeciwutleniaczami, prawdopodobnie zapobiegającymi niszczeniu błony czerwonych krwinek podczas wysiłku. Witamina D może uczestniczyć w energetyce komórek mięśniowych poprzez wpływ na wapń.

To tylko kilka z możliwych funkcji metabolicznych witamin, które, jak sugerowano, mają ergogeniczne zastosowanie w sporcie. Badania wykazały jednoznacznie, że niedobór witamin pogarsza sprawność fizyczną. Jeśli ten niedobór zostanie zniwelowany, wydajność zwykle się poprawia. Ogólnie rzecz biorąc, nie wykazano, że suplementacja witamin u amatora sportu stosującego dobrze zbilansowaną dietę poprawia wydajność. Jednak wydaje się, że uzasadnione są dodatkowe ilości niektórymi witaminami u osób ciężko trenujących lub na diecie, która odrzuca wiele produktów. Konieczne mogą być również badania, każdego zawodnika na wpływ suplementacji dużymi dawkami na jego osiągi.

Na przykład sportowcy na diecie niskokalorycznej i wysokim poziomie wydatku energetycznego mogą nie otrzymywać zbilansowanego spożycia składników odżywczych. Młodzi sportowcy płci męskiej i zawodniczki w każdym wieku powinni być świadomi pokarmów bogatych w żelazo i włączać je do codziennej diety. Kobieta-atletka, która doświadcza obfitych miesiączek, może rozważyć dostępne na rynku preparaty żelaza; hemoglobinę i inne zmienne hematologiczne można ocenić w celu określenia potrzeby suplementacji. Potrzebne są dalsze badania, szczególnie w przypadku dużych dawek kompleksu witaminy B i witaminy C. Chociaż w niektórych cytowanych tu badaniach stosowano duże dawki, doniesiono, że niektórzy sportowcy spożywają ogromne dawki, na przykład 10000 mg witaminy C dziennie.

Niestety przy tak wysokich dawkach mogą wystąpić pewne niepożądane skutki uboczne, a prowadzenie badań klinicznych na ludziach z wykorzystaniem takich dawek może nie być etyczne. Czy te ogromne dawki wywołują farmakodynamiczny wpływ na niektóre reakcje metaboliczne, które są korzystne dla sprawności fizycznej? Wydaje się, że uzasadnione są również dalsze badania dotyczące witaminy E na wysokości, podobnie jak suplementacja żelaza przez sportowców z niedoborem żelaza, ale bez anemii. Jak wspomniano wcześniej, aktualna baza danych sugeruje, że suplementy witamin i minerałów są zbędne dla sportowca stosującego zbilansowaną dietę. Jednak tylko dzięki dodatkowym kontrolowanym badaniom możemy rozszerzyć tę bazę danych, aby precyzyjnie dobrać suplementację.

Multiwitaminy w formie suplementu istnieją od lat, ale obecnie dzięki badaniom stają się znacznie bardziej dopasowane. Chociaż personalizacja jest obiecująca, może być również myląca. Jednym z powszechnych pytań jest to, czy rzeczywiście ważne jest, aby wziąć pod uwagę suplement witaminowy dostosowany do płci. Krótka odpowiedź - tak. Dlaczego więc mężczyźni i kobiety powinni przyjmować różne witaminy?


Multiwitaminy dla kobiet

Multiwitaminy dla kobiet

Zdjęcie Nazwa i opis Przyswajalność Uniwersalność składu Ilość porcji Cena / Jakość Link
Opti Women OPTIMUM NUTRITION - Opti Women 60 witminy dla kobiet Opti Women
Olimp - Vita-Min Plus Dla Kobiet Olimp - Vita-Min Plus Dla Kobiet 30 witminy dla kobiet Vita-Min Plus Dla Kobiet
BioTech USA - Multivitamin For Women BioTech USA - Multivitamin For Women 30 witminy dla kobiet Multivitamin For Women
BioTech USA - Multivitamin For Women BioTech USA - Active Women 30 witminy dla kobiet Active Women
Real Pharm - Vitamax Women Real Pharm - Vitamax Women 60 witminy dla kobiet Vitamax Women

Kobiety powinny najpierw szukać:

 • Wapnia dla wzmocnienia kości i poprawy zdrowia kobiet.
 • Żelaza do budowy elementów krwi i transportu tlenu oraz metabolizmu energii komórkowej.
 • Biotyny do zdrowe włosy, skóra i paznokcie oraz prawidłowy metabolizm białek.
 • Luteiny doskonale współdziałającej z innymi karotenoidami i przeciwutleniaczami.
 • Przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C i E, a także selenu i cynku - zapewniają one wsparcie dla serca dzięki witaminie E, niacynie i potasowi.Multiwitaminy dla mężczyzn

Multiwitaminy dla mężczyzn

Zdjęcie Nazwa i opis Przyswajalność Uniwersalność składu Ilość porcji Cena / Jakość Link
Optimum Nutrition - Opti Men Optimum Nutrition - Opti Men 120 witminy dla mężczyzn Opti Men
BioTech USA - Multivitamin For Men BioTech USA - Multivitamin For Men 30 witminy dla mężczyzn Multivitamin For Men
Now Foods - Adam Now Foods - Adam 60 witminy dla mężczyzn Adam
Real Pharm - Vitamax Men Real Pharm - Vitamax Men 30 witminy dla mężczyzn MVitamax Men
ACTIVLAB PHARMA Multivit ACTIVLAB PHARMA - Multivit dla Mężczyzn 60 witminy dla mężczyzn Multivit

Mężczyźni powinni szukać:

 • Witaminy E dla zdrowia prostaty i ochrony przeciwutleniającej.
 • Magnezu do produkcji energii oraz funkcji nerwów i mięśni.
 • L-argininy oraz witamin z grupy B dla wzmocnienia mięśni szkieletowych, tworzenia energii oraz poprawy funkcji immunologicznych.
 • Przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, B i E, a także selen i cynk.
 • Witamina E, niacyna i potas wspomagają zdrowie serca.
 • Jako uzupełnienie w suplemencie multiwitaminowym dla mężczyzn warto poszukać SAW PALMETTO. Stwierdzono również, że ekstrakt z owoców palmy sabałowej jest skutecznym środkiem ochrony prostaty. Około 3 miliony Amerykanów ma jakieś problemy zdrowotne związane z prostatą. Twoja prostata ma tendencję do powiększania się wraz z wiekiem, co może prowadzić do trudności w oddawaniu moczu i konieczności częstszego oddawania moczu. Zwykle występujący w suplementach diety, palma sabałowa może być stosowana do wspomagania zdrowia prostaty.preparaty multiwitaminowe

Krótko mówiąc, mężczyźni i kobiety mają wyjątkowe potrzeby odżywcze. Być może słyszałeś o zaleceniach dietetycznych lub RDA. RDA to wytyczne określone przez Radę ds. Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny Narodowych Akademii. Celem wytycznych jest poinformowanie, ile każdej witaminy i minerału potrzebuje większość z nas w ciągu dnia. Wytyczne RDA różnią się w zależności od płci i wieku, ponieważ mężczyźni i kobiety wymagają różnych poziomów składników odżywczych. Jeśli zalecane spożycie niektórych składników odżywczych różni się u mężczyzn i kobiet, oczywiste jest, że multiwitaminy dedykowane danej płci będą miały różne zawartości witamin i minerałów.

Dlatego mężczyźni i kobiety mają wyjątkowe priorytety

Jeśli chodzi o potrzeby żywieniowe, ”jeden rozmiar” nie jest odpowiedni dla wszystkich. Dowodzi tego wspomniana powyżej RDA. Ale nie tylko RDA różni się dla mężczyzn i kobiet; problemy zdrowotne i to, co jest dla każdego ważne, różnią się również w zależności od płci. Na przykład kobiety po 30 roku życia zwykle tracą gęstość kości w tempie szybszym niż mężczyźni i mogą odnieść korzyści z multiwitaminy, która zapewnia więcej wapnia. Z drugiej strony mężczyźni mają tendencję do rozwoju muskulatury i sportu. Niektóre problemy zdrowotne, takie jak zdrowie układu odpornościowego i zapotrzebowanie na antyoksydanty, są ważne dla obu płci. Najlepsza multiwitamina dla Ciebie to taka, która zapewnia pomoc w przypadku problemów, które Ciebie dotyczą. Zobaczmy, czego szukać w multiwitaminach dla zdrowia mężczyzn i multiwitaminach dla zdrowia kobiet.

na co zwrócić uwagę wybierając preparaty multiwitaminowe

Czy mężczyźni mogą przyjmować multiwitaminy dla kobiet i odwrotnie?

Zaleca się trzymanie się preparatów multiwitaminowych przeznaczonych dla swojej płci, które biorą pod uwagę różne potrzeby żywieniowe mężczyzn i kobiet. Wytyczne żywieniowe, do których odnoszą się te preparaty multiwitaminowe, oparte są na szeroko zbadanych naukach żywieniowych. Ilości i rodzaje konkretnych składników odżywczych mogą zapewnić wymierne korzyści dla poszczególnych płci.

Mężczyźni i kobiety powinni mieć wyjątkowe witaminy

Przyjmowanie multiwitaminy może pomóc dostosować spożycie składników odżywczych do tego, co sugerują wytyczne żywieniowe. Ponieważ wytyczne dla kobiet i mężczyzn różnią się, tworzenie treści specyficznych dla płci, które mają zaspokoić te wyjątkowe potrzeby, ma sens. Dlatego stworzyliśmy dwa osobne rankingi preparatów witaminowo-mineralnych dopasowanych do płci.

Sprawdź też nasz ranking skakanek

Polecane

UNIVERSAL Animal Pak - 44pack

UNIVERSAL Animal Pak - 44pack

261,49 zł52298 pkt.
NOW Eve - 120vegcaps

NOW Eve - 120vegcaps

113,19 zł22218 pkt.
Oszczędzasz17,95 zł
IRONFLEX Multivitamin for Men - 100tabs

IRONFLEX Multivitamin for Men - 100tabs

39,90 zł21,95 zł4390 pkt.
Oszczędzasz17,61 zł
IRONFLEX Multivitamin for Women - 100tabs
HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

HIRO.LAB Multi Human - 60 vcaps

49,99 zł9998 pkt.
0,83 zł / szt.
pixel