Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsze odżywki białkowe - Charakterystyka

Po czym poznać odżywkę wysokiej jakości?

Odżywka wysokiej jakości – jak ją poznać? Czy chodzi o cenę? A może są takie składniki, które zawsze gwarantują doskonałą jakość produktu? Niestety – temat jest o wiele bardziej rozbudowany. O ile można określić, które białko dostarcza dużej ilości budulca dla mięśni i jak szybko się przyswaja, nie można ogólnie stwierdzić, czy będzie najlepszym wyborem dla każdego z Was.

Istotne jest określenie planu treningowego a w związku z tym, ustalenie zbilansowanej diety. Dobry suplement białkowy to będzie ten, który spełnia Twoje potrzeby i pozwala Ci uzyskać doskonałą masę oraz siłę mięśni. To też produkt, po którym nie rozboli Cię brzuch i, którego suplementacja będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Zacznijmy od początku.

cechy odżywek białkowych

Odżywki Białkowe – Cechy

Przyswajalność – to bardzo istotne, w jakim stopniu białko zostaje przyswojone przez organizm. Najlepszą przyswajalnością charakteryzują się białka serwatki i uzyskane z nich izolaty oraz hydrolizaty. Mniej oczyszczoną i gorzej przyswajalną formą jest koncentrat białka serwatkowego. Produkty, których bazą jest białko serwatkowe, zazwyczaj przyswajają się świetnie, jednak warto dobrać odpowiedni typ białka do potrzeb Twojego organizmu.

W kwestii przyswajalności, znacznie gorzej jest z odżywkami roślinnymi, jak np. sojowe czy konopne. Należy jednak pamiętać, że koncentrat białka serwatki zawiera laktozę, która negatywnie wpływa na strawność a co za tym idzie, przyswajalność białka. Koncentrat nie może być stosowany przez osoby, które wykazują nietolerancję na mleczne białko. Wówczas roślinne odżywki są dobrym pomysłem. Nawet, jeśli w jakiś sposób ustępują one jakością białku serwatkowemu, w dalszym ciągu warto je stosować jako uzupełnienie diety w cenne białko.

Typ - Jest wiele typów odżywek białkowych. Te najpopularniejsze są oparte na białku serwatkowym. Można wyróżnić z nich następujące rodzaje:

  • WPC – Koncentrat Białka zazwyczaj nie przekracza 80% czystego białka w suplemencie. Posiada bioaktywne komponenty, jak również laktozę i laktoferynę. Laktoferyna jest istotna w kwestii przyswajania żelaza przez organizm. Np. Hiro.Lab - Instant Whey Protein - 2000gEXTRIFIT - 100% Instant Whey - 2000g
  • WPI – Izolat Białka Serwatki sięga 90% czystego białka. Jest wyczyszczony z tłuszczu i cukrów, przez co nie zawiera laktozy. Szybko się przyswaja, jednak jego cena jest wyższa niż w przypadku koncentratu. Np. 4 SPORT NUTRITION - ISO+ - 2000g
  • WPH - hydrolizat białka serwatki zawiera najwięcej skoncentrowanego białka – powyżej 90%. Jest otrzymywany z koncentratu lub izolatu białka. To najczystsza forma odżywki białkowej. Wykazuje jednak gorszą rozpuszczalność i zazwyczaj gorzej smakuje. Np. 4 SPORT NUTRITION - HYDRO+ - 2000g
  • WPI + WPH + WPC – odżywki wielofrakcyjne są dobre dla osób, które nie potrafią dokładnie określić pory, kiedy będą trenować, jak również nieregularnie się odżywiają. Spożywanie wielofrakcyjnych białek oznacza, że po spożyciu suplementu każdy pojedynczy komponent będzie się trawił w różnym czasie. To wygodna forma suplementacji, która dodatkowo charakteryzuje się wysoką jakością budulca. Np. IRON HORSE - 100% Pure Whey - 2000gHI-TEC - Whey C6 - 2250g

Źródło Składników – to, z czego powstaje odżywka jest istotne dla prawidłowego dobrania odżywki dokładnie pod swoje potrzeby. Dla przykładu, weganie nie mogą stosować białka serwatkowego, natomiast osoby z nietolerancją laktozy, nie powinny spożywać koncentratu. Trudno zatem wartościować, które białko jest lepsze a które gorsze. Należy się skupić na kwestii, która odżywka białkowa jest odpowiednia właśnie dla Ciebie i dlaczego.

Białko Mleczne – to najczęściej spotykana forma odżywek białkowych. Głównie ze względu na doskonałą przyswajalność, możliwość stosowania wielu procesów produkcyjnych, czy dostępność źródła.

Białko Kazeinowe – nie zawiera laktozy więc jest delikatne dla żołądka. Jest bogate w wapń, dzięki czemu wspiera zdrowie kości. Może być stosowane przez osoby, które przez chorobę utraciły na masie mięśniowej. Kazeinę w swoim składzie ma np. OPTIMUM NUTRITION - 100% Casein Protein - 896g

Białko z Mleka Serwatkowego – koncentrat zawiera laktozę i laktoferynę. Izolat i hydrolizat nie posiadają tych dwóch komponentów.

Białko Wołowe – odżywka białkowa, której źródłem jest mięso wołowe. Nie zawiera laktozy, charakteryzuje się gorszą rozpuszczalnością, jednak jest doskonałym źródłem cennego budulca. Nie może być stosowane przez wegan i wegetarian.

Białko Jajeczne - oparte na wyizolowanej albuminie białka jajek. Charakteryzuje się wysoką zawartością wolnowchłanialnego białka. Nie zawiera laktozy. Nie może być stosowane przez wegan, może być stosowane przez wegetarian.

Białko Roślinne – pozyskiwane z preparatów roślinnych. Może być stosowane przez osoby, które nie jedzą produktów zwierzęcych i odzwierzęcych (wegetarianie, weganie). np.

  • Sojowe – doskonałe źródło białka – posiada bogaty aminogram. Niestety nie powinno być stosowane przez mężczyzn, ponieważ zawiera fitoestrogeny.
  • Ryżowe – delikatne, dobrze przyswajalne białko. Zazwyczaj charakteryzuje się wysokim stężeniem alaniny, argininy, lizyny i fenyloalaniny.
  • Konopne - wytwarzane ze zmielonych nasion konopi. Jest produktem nisko węglowodanowym i stanowi źródło zbilansowanych, zdrowych kwasów tłuszczowych, jak również stanowi źródło białka i błonnika. Doskonałe do stosowania przy diecie redukcyjnej i zbijaniu cholesterolu.

Smak – może nie jest to pierwszorzędny czynnik, po którym szukamy białka. Z czasem okazuje się jednak, że niektórzy konsumenci rezygnują z naprawdę dobrego produktu, z uwagi na to, że … nie smakuje im odpowiednio. Przy dłuższym stosowaniu suplementów, smak odgrywa istotną rolę. Do naprawdę pysznych białek należą m.in.:

Skład odżywek białkowych

Czego unikać w składzie?

Weganie unikają mięsa, jak również mleka, czy jajek. Mogą natomiast spożywać odżywki roślinne. Wegetarianie mogą rozwinąć ofertę o białka mleczne i jajeczne. Z kolei osoby, które nie tolerują białka mlecznego (laktozy), nie powinny spożywać koncentratu białka serwatki. Oczywiście należy również zwrócić uwagę na alergeny. W przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników produktu, nie należy go spożywać. Warto też skupić się na tym, by w białku nie było zbyt dużo cukru. Generalnie, im czystsze białko w dużym stężeniu, tym lepsze efekty ze stosowania odżywki.

Marki białek

Zaufane marki

Czasem warto przy zakupie kierować się marką. Jeśli jesteś zadowolony z większości produktów danej firmy, bardzo możliwe, że ich odżywka białkowa także spełni Twoje oczekiwania pod względem jakości. W rankingu odżywek białkowych 2018 przeplatają się na szczycie wciąż te same firmy. Z pewnością jest to istotny komunikat dla kogoś, kto poszukuje dobrej jakości odżywki.

Białka których firm cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

HiroLab - Jeżeli masz dość sportowej nudy i monotonii to zapoznaj się z marką Hero.Lab. Jest to firma, która odpowie na potrzeby nawet bardziej wymagającego grona odbiorców. Powstała ona w odpowiedzi na ambicje jej twórców, którzy od siedemnastu lat czynnie działają na rynku suplementów diety. To wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu znanych, światowych marek zaowocowało wiedzą na temat potrzeb tego specyficznego rynku.

4 + Nutrition – to włoska marka, która może się pochwalić produktami wysokiej jakości, które są dostępne w zaskakująco niskich cenach. Białka tej firmy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to: 4 SPORT NUTRITION - HYDRO+ - 2000g, 4 SPORT NUTRITION - ISO+ - 2000g.

Iron Horse – firma działa od 2010 roku a już zdobyła liczne certyfikaty jakości produktów. Białkami IHS, którym warto się przyjrzeć są m.in.: IRON HORSE - 100% Pure Whey - 2000g, IRON HORSE - Supreme Whey NEW 3 - 2000g.

Fitness Authority – to marka, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem sporotwców różnych dyscyplin. Które białka tej firmy znajdują się w rankingu 2018? - FITNESS AUTHORITY - Whey Protein - 2270g, FA PERFORMANCE LINE - Diamond Hydrolysed - 2270g.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź Ranking Odżywek Białkowych 2020!

Data publikacji:

Polecane

OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard - 2280g

OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard - 2280g

264,80 zł55238 pkt.
0,12 zł / g
GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

204,99 zł40998 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

109,00 zł21800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

199,00 zł39800 pkt.
0,10 zł / g
pixel