Polecane Minerały i Witaminy
Polecane Minerały i Witaminy
Jeśli mowa o tym, jakie minerały i witaminy zaleca się suplementować, trzeba ten temat rozbić na czynniki pierwsze. Oczywiście w zdrowej i zbilansowanej diecie, prawdopodobnie dostarczamy większość istotnych składników odżywczych. Tylko czy naprawdę wiemy, co oznacza zdrowa dieta?
W czasach przetwarzanej żywności nawet częste jedzenie warzyw może okazać się niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb organizmu. Zwłaszcza, gdy jego wymagania na określone składniki rosną, np. zapotrzebowanie dzieci na wapń, zapotrzebowanie kobiet w ciąży na foliany, czy zapotrzebowanie na witaminę D w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli zatem mamy mówić o tym, co poleca się stosować jako uzupełnienie codziennej diety, konieczne jest uściślenie – dla kogo i co?
Witaminy i minerały dla sportowców - Jakie wybrać na siłownię
Sportowcy wykazują szczególne zapotrzebowanie na określone witaminy oraz minerały. Po pierwsze jest to związane ze skutkami wzmożonej potliwości ciała. W momencie gdy tracimy dużą ilość wody, pozbywamy się również cennych minerałów.
Wówczas mówi się o potrzebie stosowania elektrolitów. Tylko czym są te tajemnicze elektrolity i w jakiś sposób najszybciej je przyswoić?
Elektrolity to medyczne określenie dla jonów soli, które naturalnie występują w krwi, osoczu oraz płynach ustrojowych. Ściślej, mowa o takich składnikach jak: sód, potas, wapń, magnez. W momencie gdy dojdzie do zaburzenia równowagi gospodarki mineralnej, można spotkać się z takimi objawami jak osłabienie, nudności, a nawet zagrożenie życia.
Warto wspomnieć, że elektrolity należy dostarczać także podczas stosowania diuretyków, jak również podczas wystąpienia zatrucia pokarmowego, które niesie za sobą takie skutki, jak wymioty oraz biegunka.
Sportowcy, poza tym, że się pocą, także narażają swoje ciało na wzmożony wysiłek. W związku z tym można stwierdzić, że osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowanie na dosłownie wszystko. Aby nie dochodziło do bolesnego skurczu mięśni, by mięśnie rosły w siłę i lepiej się regenerowały, trzeba dostarczyć organizmowi sporej ilości składników mineralnych i witamin.
Antyoksydanty, czyli witamina A,C,E, jak również betanina, beta-karoten, kwas elagowy, czy likopen, chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. To z kolei chroni przed wystąpieniem tzw. Stresu oksydacyjnego. Wówczas można uniknąć nieprzyjemnego bólu mięśni, szybciej się zregenerować po treningu oraz po prostu być bardziej odpornym na choroby.
Stres i zmęczenie - Jakie witaminy i minerały stosować?
Nie jest tajemnicą, że ciągły stres szkodzi zdrowiu. Tutaj także warto zabezpieczyć się stosując wspomniane wcześniej antyoksydanty. Dodatkowo warto stosować magnez, który dba o zdrowie układu nerwowego. Jego niedobór może prowadzić nawet do depresji oraz ataków paniki! Zwłaszcza, gdy przebywamy w nieustającym stresie.
Poza magnezem niezwykle istotne są witaminy z grupy B, w tym zwłaszcza witamina B6, która poprawia przyswajalność magnezu. Warto brać suplementy zawierające oba te składniki, np. w formie musujących tabletek, które po rozpuszczeniu łatwo zostają przyswojone w organizmie, szybko dostarczając mu jakże cennej pomocy.
Witamina B1 | wspiera funkcjonowanie układu nerwowego |
---|---|
Witamina B2 | pomaga w stresie i stanach napięcia; pomaga w walce z migreną i bólami głowy |
Witamina B3 | uczestniczy w procesach uwalniania energii; odtruwa organizm; zapewnia prawidłowe zaopatrzenie mózgu w krew i składniki odżywcze; poprawia nastrój |
Witamina B5 | bierze udział w wytwarzaniu przekaźników nerwowych; zapobiega przemęczeniu; zwiększa potencjał intelektualny; tonizuje |
Witamina B6 | u kobiet zmniejsza stres związany z napięciem przedmiesiączkowym; ma działanie przeciwbólowe; poprawia samopoczucie |
Witamina B7 | katalizuje wiele reakcji enzymatycznych; odpowiada za prawidłową pracę tarczycy i nadnerczy; zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów |
Witamina B8 | uczestniczy w przenoszeniu sygnałów nerwowych; pozwala pozbyć się napięcia i lęków; ułatwia zasypianie i zapewnia zdrowy sen |
Witamina B9 | usprawnia krążenie krwi; obniża ciśnienie; bierze udział w syntezie hormonów szczęścia: serotoniny i noradrenaliny |
Witamina B10 | usuwa zmęczenie i relaksuje; poprawia nastrój i mniejsza nerwowość; przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu |
Witaminy i minerały - Dla dzieci i nastolatków
Dzieci oraz nastolatkowie mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń, witaminę D3 i K2. Wszystko z uwagi na procesy wzrostu kości. Dodatkowo warto podawać dzieciom magnez, by zapanować nad rosnącymi mięśniami i uniknąć nieprzyjemnego skurczu.
To, czego dokonuje organizm dorastającego dziecka, przechodzi ludzkie wyobrażenie. Wszystko kształtuje się w niesamowicie szybkim tempie. Dziecko rośnie ale także przyswaja ogromna ilość nowych informacji. Aby pomóc dziecku w skupieniu, warto zadbać o jego zbilansowaną dietę a także zrobić badania krwi. W przypadku istotnych niedoborów na określone składniki, warto skonsultować się z lekarzem i doprowadzić do wyrównania ujemnego bilansu.
Witaminy i minerały - W ciąży
Poza tym, że kobieta w okresie ciąży wykazuje większe zapotrzebowanie na niektóre minerały i witaminy, należy pamiętać, by suplementacja czegokolwiek przebiegała zgodnie z zaleceniami lekarza. Ciąża to stan wyjątkowy, podczas którego mogą zaszkodzić choćby zioła, które pojemy dla zdrowia poza ciążą.
Jeśli czujesz, że nie masz świadomości dotyczącej zdrowego żywienia, warto zasięgnąć porady specjalisty – lekarza oraz dietetyka. To, czego można być pewnym, jest zasadność suplementowania witaminy B9, czyli folianów – przed ciążą, przez cały okres ciąży aż do ukończenia okresu karmienia piersią.
Foliany zabezpieczają zdrowy rozwój płodu – zwłaszcza w początkowym okresie, gdzie kształtuje się cewa nerwowa. Aby wynieść najwięcej dobra z suplementacji folianów, warto zacząć je brać już podczas planowania ciąży, mniej więcej trzy miesiące przed usłyszeniem radosnej nowiny.
Witaminy i minerały - Wypadanie włosów
Wypadanie włosów to objaw tego, że coś niedobrego dzieje się w naszym życiu. Powody mogą być różne – od niedoboru jednego składnika, przez permanentny stres, po poważne choroby. W momencie gdy zauważymy, że włosów z głowy ubywa nam więcej, niż zazwyczaj, warto skonsultować się z lekarzem.
W międzyczasie można zadbać o suplementację profilaktyczną, która może także okazać się rozwiązaniem naszego problemu.
Witamina B5, czyli biotyna to główny strażnik mocnych i lśniących włosów. Ta witamina przyczynia się do wzrostu większej ilości nowych włosów, co można dostrzec poprzez pojawienie się tzw. Baby hair. Są to krótkie włosy, odstające od nasady. Nawet, jeśli powodują one nieład naszej fryzury, należy się cieszyć z ich obecności, gdyż świadczy to o zdrowiu cebulek włosowych i dobrej kondycji skóry głowy.
Warto także pamiętać o witaminach: B6 i B12, które nie tylko wzmacniają włosy ale także dbają o jej piękny kolor. Antyoksydanty, czyli witaminy A,C,E, chronią włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo wzmagają produkcję naturalnego sebum i poprawiają krążenie w skórze głowy.
Co do minerałów, w przypadku pielęgnacji włosów warto zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanego krzemu, miedzi, cynku oraz magnezu.
Krzem to pierwiastek, który wspomaga detoksykację organizmu oraz wspiera syntezę kolageny i elastyny we włosach. Trafia do naczyń krwionośnych, odpowiednio odżywiając skórę u podstaw nasady, zapewniając włosom większą trwałość i witalność.
Miedź wspiera przyswajalność żelaza, wykazuje działanie podobne do krzemu ale dodatkowo dba o odpowiedni kolor włosa. Regularne łysienie często jest objawem niedoboru miedzi. Okazuje się zatem, że w wielu przypadkach po wprowadzeniu suplementacji tego minerału, problem łysienia znika.
Dużo słyszy się o cynku w kontekście włosów jednak mało kto potrafi wyjaśnić, na czym to dobroczynne działanie polega. Otóż cynk to przede wszystkim strażnik równowagi w dostarczaniu wcześniej wspomnianych składników do struktury włosa. Dodatkowo cynk bezpośrednio wpływa na syntezę keratyny, która stanowi naturalny cement włosa.
Niedobór magnezu, poza objawami na tle nerwowym, może prowadzić także do osłabienia kondycji włosów. Skutkiem tego jest rozdwojenie się końcówek, zwiększenie tzw. Porowatości włosa i ogólne pogorszenie jego wyglądu.
Witaminy i minerały – Cera
Piękna cera to niesamowity atut. Dzięki niej nie trzeba nakładać na twarz tonę makijażu. Można natomiast cieszyć się świetlistym blaskiem i równomiernym kolorytem skóry pozbawionej powłoki sztucznego specyfiku. Wiele osób, zwłaszcza kobiety, dążą do tego, by ich cera była nieskazitelna – dobrze nawilżona, sprawiająca wrażenie wiecznie młodej i sprężystej.
Samo stosowanie kremów pielęgnacyjnych może nie wystarczyć. Wówczas warto podziałać od wewnątrz, dostarczając organizmowi cennych witamin i minerałów. O czym dokładnie mowa?
Suplementacja cynku chroni przed pojawieniem się przebarwień skóry, jak również zmian rumieniowych i łuszczycowopodobnych. W diecie nie powinno zabraknąć także antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się skóry oraz zabezpieczą cerę przed pojawieniem się nieestetycznych przebarwień. Witaminę A, E i C warto stosować także w przypadku leczenia zmian trądzikowych. O właściwe nawilżenie skóry dbają szczególnie witaminy z grupy B, gdzie najważniejsze funkcje pełnią witaminy: B6, B5 i B2.