Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalkulator kalorii

kalkulator kalorii

Wpisz dane i sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Płeć

Mężczyzna Kobieta

Wiek

Waga

Wzrost

Poziom aktywności

Jaki jest cel Twojej diety?

Czym jest kalkulator kalorii

Czym jest kalkulator kalorii?

Kalkulator kalorii to specjalnie przygotowana aplikacja, która pozwala w prosty sposób obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka, które jest niezbędne w celu utrzymania optymalnego stanu organizmu. Znajomość własnego zapotrzebowania kalorycznego to niezwykle cenna wiedza, która będzie przydatna do wyznaczenia planu redukcyjnego. Uzyskane dane będą jednak wskazówką nie tylko dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy w celu poprawy sylwetki, ale również dla tych, którzy pragną zwiększyć swoją masę lub utrzymać wagę po zakończeniu diety.

Samodzielne obliczanie zapotrzebowania kalorycznego nie należy do prostych zadań z uwagi na dość rozbudowany wzór i ilość zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę. Z tego też powodu warto skorzystać z kalkulatora kalorii. Darmowa aplikacja wykona całą pracę automatycznie na podstawie kilku danych, które trzeba wprowadzić w odpowiednich polach. Warto zaznaczyć, że im więcej rzetelnych informacji podamy, tym dokładniejszy będzie uzyskany wynik. Należy również pamiętać, że przy przechodzeniu na jakąkolwiek dietę, wszelkie sprawy z nią związane powinny być skonsultowane z trenerem, bądź dietetykiem.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, które są potrzebne organizmowi w ciągu dnia, aby pokryć jego wydatki energetyczne przy zachowaniu optymalnych warunków. Ilość dostarczanych kalorii będzie dla każdego inna i jest zależna od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się podstawową przemianę materii (PPM) oraz całkowitą przemianę materii (CPM).

Dobowe wydatki kaloryczne organizmu różnią się między sobą i będą wyższe w sytuacji wzmożonej aktywności fizycznej, czy rekonwalescencji, a także, w przypadku kobiet, podczas karmienia piersią. Zatem, podczas obliczania własnego PPM (BMR - ang. Basal Metabolic Rate) trzeba uwzględnić:

 • wzrost;
 • waga;
 • wiek;
 • płeć;
 • indywidualny metabolizm;
 • poziom aktywności;
 • stan zdrowia;
 • fizjologia (np. ciąża).
Dlaczego warto korzystać z kalkulator kalorii

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora kcal?

Kalkulator BMR (ang. Basal Metabolic Rate) oblicza nie tylko dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Do każdego wyniku prezentowane są dane dotyczące ilości makroskładników, które należy przyjmować. Chodzi tu oczywiście między innymi o poziom białka, tłuszczów i węglowodanów. Te makroelementy są podstawowymi składnikami odżywczymi dla człowieka. Z naszym darmowym kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego dowiesz się ile kalorii powinieneś spożywać, aby zapewnić mu optymalną organizmu. Uzyskane dane mogą być dobrą wskazówką podczas przyrządzania posiłków, aby dieta była zróżnicowana.

Warto jednak pamiętać o fakcie, że ilość przyjmowanych poszczególnych makroskładników będzie różna w zależności od diety, którą chce się uskutecznić. Dobrym przykładem może być dieta ketogeniczna, która zakłada zredukowanie przyjmowanych węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczy.

jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego - jak wykonać samodzielnie?

Istnieje wiele sposobów obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego i wykorzystuje się w tym celu różne wzory. Przede wszystkim trzeba poznać własną podstawową i całkowitą przemianę materii. Najpopularniejszą metodę obliczania PPM prezentuje Mifflin St. Jeor i zakłada ona, że:

 • PPM kobiety: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) – 161
 • PPM mężczyzny: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) + 5

Druga z najpopularniejszych metod obliczania podstawowej przemiany materii to wzór Harrisa-Benedicta, który prezentuje się następująco:

 • PPM kobiety: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
 • PPM mężczyzny: SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Istnieją również dwa inne wzory pomagające określić podstawową przemianę materii. Choć na pozór są one prostsze w obliczeniach, to jednak wymagają znajomości LBM, czyli beztłuszczowej masy ciała. Składają się na nią zarówno kości, tkanka łączna, mięśnie oraz woda. Pomiarów LBM wykonuje się przy pomocy bioimpedancji elektrycznej. Mając taką wiedzę można zastosować wzór Cunninghama, gdzie PPM = 500 + ( 22 x LBM) lub skorzystać z metody Katch-Mcardle, która zakłada, że PPM = 370 + (21,6 x LBM).

Znając podstawową przemianę materii można przejść do obliczenia całkowitej przemiany materii, czyli CPM. Jest to suma wszystkich wydatków energetycznych organizmu w ciągu domy. Składa się na to PPM oraz ponadprzeciętna przemiana materii. Można jednak skorzystać z uproszczonego wzoru, który zakłada, że CMP = k · PPM. W tym wypadku k określa poziom aktywności:

 • niski - siedzący tryb życia, praca biurowa, bez uprawiania sportu. W tym wypadku k wynosi 1,40 – 1,69;
 • średni - praca fizyczna, umiarkowany poziom ruchu, sport uprawiany sporadycznie. W tym wypadku k wynosi 1,70 – 1,99;
 • wysoki - cięższa praca fizyczna, duży poziom ruchu, regularnie prowadzone treningi, uprawianie sportu wyczynowego. W tym wypadku k wynosi 2,00 – 2,40.
Jak schudnąć z kalkulatorem kalorii

Jak schudnąć z kalkulatorem kcal?

Osoby będące na redukcji bardzo często wykorzystują dane, które dostarcza im kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. Aby schudnąć nie wystarczy regularnie ćwiczyć, ale trzeba również pilnować tzw. “michę”. Proces odchudzania polega na utrzymywaniu ujemnego bilansu kalorycznego w ciągu dnia. W takim wypadku należy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie.

Jak poznać swój deficyt kaloryczny? Kalkulator na naszej stronie pozwoli obliczyć zapotrzebowanie energetyczne własnego organizmu, zatem redukcja będzie skuteczna wtedy, gdy ilość przyjmowanych kalorii w ciągu dnia będzie mniejsza od uzyskanego wyniku. Trzeba jednak pamiętać, że deficyt nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały, dlatego warto wcześniej skonsultować sprawę odchudzania z dietetykiem. Jest to istotne, gdyż nieodpowiednio dobrana ilość przyjmowanych kalorii może mocno zaburzyć prawidłową pracę organizmu lub efekty redukcji będą bardzo powolne.

Redukcja nie opiera się jednak tylko na deficycie kalorycznym. Aby zrzucanie zbędnych kilogramów było bezpieczne trzeba zadbać o zróżnicowaną dietę oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Nieodłącznym elementem redukcji jest trening siłowy, który pozwala spalać tkankę tłuszczową, przy tym buduje atrakcyjną sylwetkę i zachowuje mięśnie w odpowiedniej kondycji. Oprócz regularnych treningów warto również skorzystać z pomocy różnych odżywek, bądź suplementów diety, których skład opiera się na wyciągach roślinnych przyspieszających spalanie tłuszczu, a także dostarczających organizmowi ważnych składników mineralnych.

Kalkulator, a budowanie masy mięśniowej

Kalkulator, a budowanie masy mięśniowej

Kalkulator dietetyczny ma bardzo szerokie zastosowanie i w żadnym wypadku nie jest aplikacją tylko dla osób pragnących przeprowadzić udaną redukcję. Budowanie masy mięśniowej to proces, który jest związany między innymi ze zwiększoną dawką dostarczanych kalorii organizmowi. W tym celu również potrzebna jest wiedza na temat własnego zapotrzebowania kalorycznego.

Ile kalorii dziennie trzeba dostarczyć organizmowi przy budowaniu masy mięśniowej? Z pewnością dawka energii powinna być większa, niż ta, którą organizm wydatkuje w ciągu dnia. Trzeba jednak rozważnie dostosować nadwyżkę kaloryczną, aby nie doprowadzić do odkładania się nadmiernej ilości tłuszczu. Ważnym elementem budowania masy mięśniowej są także regularne treningi siłowe. Oprócz tego można dodatkowo stosować różnego rodzaju odżywki zawierające białko, kreatynę, czy HMB.

Kalkulator kcal będzie również użytecznym narzędziem dla osób, które pragną zbudować masę mięśniową przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Taki zabieg nazywa się rekompozycją ciała i polega na utrzymaniu delikatnego deficytu kalorycznego połączonego z rozwojowymi treningami siłowymi. W ten sposób tkanka tłuszczowa jest spalana przez organizm w celu uzyskania brakującej energii.

Aplikacje do liczenia kaloirii

Kalkulator kalorii - aplikacja do utrzymania wagi

Utrzymanie swojej wagi po diecie dla wielu osób jest procesem dość trudnym. Niestety tzw. efekt jojo może się pojawić w sytuacji, gdy po zakończonej redukcji wracamy do starych przyzwyczajeń - brak odpowiedniego odżywiania połączony ze słabą aktywnością fizyczną. Efekt jojo pojawia się również w sytuacji, gdy dieta była przeprowadzona w niezdrowy dla organizmu sposób. Najczęściej jest to zbyt szybkie tempo utraty wagi przez głodzenie się. Aby tego uniknąć warto korzystać z licznika kalorii, jako narzędzia do obliczania swojego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to podstawowa informacja, która pomoże w dostosowaniu diety do indywidualnych potrzeb.

kalkulator kalorii faq

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne
 2. Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?
 3. Co składa się na zapotrzebowanie kaloryczne człowieka
 4. Dlaczego mężczyźni mają większe zapotrzebowanie kaloryczne?
 5. Jak liczyć kalorie?
 6. Ile kalorii dziennie potrzebuję?
 7. Ile kalorii dziennie trzeba, żeby szybko schudnąć?
 8. 10000 kroków ile to kcal?
 9. Ile kalorii spala spacer?
 10. Ile kalorii spala się podczas snu?
 11. Co ma mało kalorii?
 12. Ile kalorii na redukcji?
 13. Jak liczyć kalorie w jedzeniu?
 14. Jak sprawdzić zapotrzebowanie kalorii
 15. Co to są kalorie?
 16. Jak przeliczać kalorie?
 17. Ile kalorii trzeba spalić żeby schudnąć kilogram
 18. Jak obliczyć kalorie w posiłku?
 19. Co to jest deficyt kaloryczny?
 20. Co to jest nadwyżka kaloryczna?
 21. Jaki powinien być deficyt kaloryczny
 22. Ile kalorii spala trening siłowy?
 23. Ile kalorii spala się na rowerze?
 24. Ile kalorii spala bieganie?
 25. Ile kalorii spala się podczas morsowania?
 26. Skakanie na skakance - ile kcal się spala?
 27. Ile kalorii spala się na rowerze stacjonarnym?
 28. Ile kalorii na keto przyjmować?
 29. Ile kalorii powinien jeść dorosły człowiek?
 30. Jak zdrowo przytyć?

Polecane

Oszczędzasz41,00 zł
3FLOW SOLUTIONS SlimFlow - 2x 60caps.
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

69,00 zł3450 pkt.
92,00 zł / kg
Oszczędzasz5,09 zł
3FLOW SOLUTIONS Omega 3 1000mg PureFlow - 90caps.
HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

49,00 zł2450 pkt.
122,50 zł / kg
HIRO.LAB Creatine - 360 caps.

HIRO.LAB Creatine - 360 caps.

79,00 zł3950 pkt.
193,63 zł / kg
Oszczędzasz10,10 zł
Cheat Meal Nutrition Diet Noodles - 5x 200g

Cheat Meal Nutrition Diet Noodles - 5x 200g

36,00 zł25,90 zł1295 pkt.
25,90 zł / kg
Oszczędzasz60,00 zł
3FLOW SOLUTIONS SlimFlow Black - 2x 60caps
HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

89,00 zł4450 pkt.
127,14 zł / kg
Oszczędzasz99,00 zł
3FLOW SOLUTIONS SlimFlow RED - 2x 60kaps.
GASPARI NUTRITION Proven Whey - 1814g

GASPARI NUTRITION Proven Whey - 1814g

249,00 zł12450 pkt.
137,27 zł / kg
GASPARI NUTRITION Super Pump Aggression - 450g

GASPARI NUTRITION Super Pump Aggression - 450g

169,00 zł8450 pkt.
375,56 zł / kg
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.Korzystając nadal z niniejszej strony, w tym klikając lub zamykając ten banner, zgadzają się Państwo na wykorzystanie technologii reklamowych i analitycznych (w tym plików „cookie”) na niniejszej stronie i innych stronach współpracujących z naszymi partnerami. Pamiętaj: Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel