Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking Aminokwasów [Najlepsze Aminokwasy] - sklep Musclepower

ranking aminokwasów i bcaa

Ranking aminokwasów - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wartość białka żywnościowego lub suplementu białkowego zależy od składu aminokwasowego. Aminokwasy są budulcem białka i tkanki mięśniowej. Wiele fizjologicznych procesów związanych ze sportem - od pozyskiwania energii, regeneracji, hipertrofii mięśni, aż do utraty tłuszczu i przyrostu siły, wiąże się właśnie z aminokwasami.

Spis treści:

Zdjecie Nazwa Opis Rozpuszczalność Smak Przydatność okołotreningowa Link
aminokwasy Proven EAAs Gaspari Nutrition - Proven EAAs - 390g BCAA Xtra opinie
aminokwasy HIRO.LAB BCAA Powder HIRO.LAB - BCAA Powder - 400g HIRO.LAB BCAA Powder opinie
aminokwasy HIRO.LAB EAA Powder HIRO.LAB - EAA Powder - 400g HIRO.LAB EAA Powder opinie
aminokwasy BCAA Xtra Activlab - BCAA Fruit Splash - 800g BCAA Xtra opinie
aminokwasy Amino X BSN - Amino X - 435g Amino X opinie
aminokwasy BCAA 1100 Mega Caps Olimp - BCAA 1100 Mega Caps - 120caps - - BCAA 1100 Mega Caps opinie
aminokwasy G-Force 1150 Trec - G-Force 1150 - 90caps - - G-Force 1150 opinie
aminokwasy BCAA 6400 Scitec - BCAA 6400 - 375tabs - - BCAA 6400 opinie
aminokwasy BCAA 1000 XXL Activlab - BCAA 1000 XXL - 240tabs - - BCAA 1000 XXL opinie
aminokwasy BCAA Xtra Instant Activlab - BCAA Xtra Instant - 500g BCAA Xtra Instant opinie
aminokwasy BCAA Xplode Olimp - BCAA Xplode - 500g BCAA Xplode opinie
aminokwasy Amino Energy Optimum Nutrition - Amino Energy - 270g Amino Energy opinie
aminokwasy Anabolic Amino 9000 MT Olimp - Anabolic Amino 9000 MT - 300tabs - - Anabolic Amino 9000 MT opinie

Czym są aminokwasy - co dają?

Dwadzieścia trzy aminokwasy są cząsteczkowymi „cegłami” budulcowymi białka. Aminokwasy można podzielić na dwie grupy:

* niezbędne aminokwasy

* nieistotne aminokwasy

Dziewięć niezbędnych aminokwasów muszą zostać dostarczone z wewnątrz - wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację. Organizm wykazuje zdolność do samodzielnego wytwarzania pozostałych dwunastu nieistotnych aminokwasów.

Los aminokwasu po jego transporcie do wątroby zależy w dużym stopniu od potrzeb organizmu w danym momencie. Niektóre aminokwasy wchodzą do krwioobiegu, gdzie łączą aminokwasy, które zostały uwolnione podczas ciągłego rozkładu i syntezy tkanki ciała. Inne aminokwasy są wykorzystywane przez wątrobę do produkcji wielu wyspecjalizowanych białek, takich jak enzymy wątrobowe, lipoproteiny i białko krwi (albumina). Ponieważ te aminokwasy krążą po całym organizmie, każda komórka kierowana jest przez własny szlak DNA, gdzie po drodze czerpie ze wspólnej puli dostępnych aminokwasów, by finalnie powstało białko.

Aby synteza białka zachodziła pomyślnie, niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie zarówno niezbędnych, jak i nie niezbędnych aminokwasów. Jeśli brakuje jednego z niezbędnych aminokwasów, synteza zostaje zatrzymana. Te częściowo zmontowane białka zostają zdemontowane, a aminokwasy wracają do krwi. Wszelkie aminokwasy, które nie zostają użyte w krótkim czasie, nie mogą być przechowywane przez organizm do wykorzystania w przyszłości. Są one dostarczane z powrotem do wątroby i pozbawione azotu, który jest następnie włączany do mocznika i wydalany przez nerki. Pozostały szkielet białka zostaje przekształcony w glukozę i spalony jako energia lub przekształcony w tłuszcz lub glikogen do przechowywania.

Chociaż synteza białek jest bardzo ważna, najważniejszym priorytetem organizmu jest uzyskanie wystarczającej ilości energii do wykonywania istotnych funkcji, takich jak krążenie, oddychanie i trawienie. Dlatego, w przypadku braku węglowodanów i tłuszczu, organizm nie tylko rozkłada białko w diecie ale również we krwi, wątrobie, trzustce, mięśniach i innych tkankach. Wszystko po to, by utrzymać istotne funkcje życiowe narządów.

aminokwasy ikonografika

Po więcej informacji i ciekawostek dotyczących BCAA kliknij tutaj lub w grafikę powyżej.

bcaa vs wolne

Aminokwasy BCAA vs aminokwasy wolne EAA

bcaa

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach lub BCAA to aminokwasy, które wspomagają wzrost i utrzymanie mięśni na kilka sposobów. Wiele badań wykazało, że mogą one zwiększać poziom azotu w mięśniach, co pozwala ćwiczyć bez utraty chudej tkanki mięśniowej później. Mogą również pomóc w utrzymaniu zapasów glikogenu mięśniowego. Oznacza to, że podczas treningu dostaniesz więcej paliwa, aby podnieść wagę i wykonać więcej powtórzeń.
aminokwasy eaa

Aminokwasy wolne EAA

EAA (ang. "Essential Amino Acid") są to związki, których organizm nie wytwarza – musisz dostarczyć je z zewnątrz – z pożywieniem lub za pomocą odpowiedniej suplementacji. Działania EAA mają na celu naprawę i zwiększenie poziomu energii komórek, co może pomóc w pracy nad zbudowaniem beztłuszczowej masy mięśniowej. EAA pomagają również w ekstrakcji substancji odżywczych z pożywienia, dzięki czemu mogą być prawidłowo wchłaniane przez organizm. Jeśli składniki odżywcze nie zostaną wchłonięte, jedzenie może łatwo przekształcić się w magazyn tłuszczu. Aminokwasów EAA warto szukać w białkach takich jak: mięso lub jajka. Jednak przyjmowanie EAA w formie suplementów może okazać się bardziej zasadne – z uwagi na lepszą skuteczność przyswajania składników.

wykorzystanie aminokwasów przez organizm

Wykorzystanie aminokwasów przez organizm - EAA vs BCAA

wykres bcaa Okazuje się, że organizm wydajniej wykorzystuje aminokwasy EAA, niż BCAA gdy mowa o zapewnieniu energii potrzebnej do wzrostu mięśni przed i po treningu. Spożywane białko stanowi budulec dla syntezy nowych włókien mięśniowych. Podobnie jak w przypadku każdego procesu, istnieje punkt szczytowy, w którym synteza jest najbardziej aktywna, po czym powoli się zmniejsza. Tutaj cenne są aminokwasy EAA, które pomagają w ponownym uruchomieniu i utrzymaniu syntezy białek pomiędzy szczytami. Z kolei BCAA wykazuje swój potencjał antykataboliczny podczas deficytu kalorycznego (np. podczas redukcji).

Ponadto EAA mogą pomóc kontrolować głód (czego nie robią BCAA). Można zatem wysnuć wniosek, że EAA są bardziej wszechstronną wersją aminokwasów suplementacyjnych, niż BCAA i działają jako środek poprawiający wydajność treningu i podtrzymujący wzrost naprawy mięśni w dłuższym czasie, niż robią to aminokwasy BCAA.

Należy jednak pamiętać, że aminokwasy BCAA dostarczają energii i wykazują silne antykataboliczne działanie. Z tego względu warto je przyjmować jako przedtreningówki.

jakie aminokwasy wybrać

Aminokwasy BCAA - jak wybrać?

Przyjmowanie BCAA powinna być regularną częścią Twojej suplementacji przedtreningowej. Ponieważ te aminokwasy omijają wątrobę oraz jelita i trafiają bezpośrednio do plazmy krwi, mogą być używane jako bezpośrednie źródło energii podczas treningów o wysokiej intensywności. Walina i izoleucyna to aminokwasy glukogeniczne, co oznacza, że ​​można je przekształcić w glukozę, aby uzyskać energię. To może pomóc w walce ze zmęczeniem podczas treningów mięśniowych. Optymalne proporcje to 2 :1:1 z przewagą l-leucyny. Warte uwagi są doskonale rozpuszczalne aminokwasy instanizowane.

Sprawdź też nasz ranking gainerówautor Bartosz Guran

  
Aminokwasy nie tylko przy masie - baner

Aminokwasy nie tylko przy masie

W dążeniu do budowania mięśni i zachowania idealnej sylwetki oraz siły, sportowcy często nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości białka. Jemy spore porcje kurczaka, steków, jajek i ryb, by je pozyskać. Nawet, gdy sięgamy po suplementacje, to skupiamy się, by białko po jakie sięgamy było odpowiedniego typu, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad spożywaniem wyizolowanych aminokwasów?
  
Czy aminokwasy są dla mnie niezbędne? - baner

Czy aminokwasy są dla mnie niezbędne?

W świecie suplementów białko (czy to z serwatki, czy z innego źródła) ma status króla wszystkich suplementów. Jest jednak pewien drobny szczegół z biologii, o którym zapewne zapomniałeś/aś. Białka są zbudowane z aminokwasów. I te aminokwasy są właśnie powodem dla którego białko jest tak ważne.
  
Aminokwasy - zahamowanie katabolizmu i uzyskanie dodatniego bilansu azotowego - baner

Aminokwasy - zahamowanie katabolizmu i uzyskanie dodatniego bilansu azotowego

Jeśli boicie się katabolizmu i uważacie, że może on zaburzyć przyrost waszej masy mięśniowej to w naszym najnowszym artykule postaramy się wyjaśnić w jaki sposób zniwelować ryzyko jego wystąpienia i uzyskać dodatni bilans azotowy.

Polecane

IRON HORSE BCAA PLUS - 400g

IRON HORSE BCAA PLUS - 400g

79,87 zł18218 pkt.
0,20 zł / g
SCITEC BCAA 6400 - 375tabs

SCITEC BCAA 6400 - 375tabs

89,60 zł21218 pkt.
HIRO.LAB EAA Powder - 400g

HIRO.LAB EAA Powder - 400g

99,00 zł19800 pkt.
247,50 zł / kg
HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

94,61 zł17800 pkt.
236,53 zł / kg
pixel