Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking L-karnityn [Najlepsze L-Karnityny] - sklep Musclepower

ranking l-karnityny

L-karnityna

L-karnityna jest aminokwasem (budulcem dla białek), który jest naturalnie wytwarzany w organizmie. Suplementy L-karnityny stosowane są w celu podwyższenia poziomu tego składnika u osób, których jej naturalny poziom jest zbyt niski. Powody tego stanu rzeczy są różne: zaburzenia genetyczne, przyjmowanie pewnych leków (np. kwas walproinowy w przypadku napadów padaczkowych) lub poddawanie procedurze medycznej (hemodializa w przypadku choroby nerek), która zużywa L-karnitynę w organizmie. Jest również stosowana jako suplement zastępczy u ścisłych wegetarian, osób będących na diecie oraz małych i przedwcześnie urodzonych niemowląt.


Spis treści:


L-karnityna w formie tabletek i kapsułek


Zdjecie Nazwa Opis Przyswajalność Stężenie Smak Cena / Jakość Link
Scitec - Mega Carni-X Scitec - Mega Carni-X - 60caps - Mega Carni-X - Scitec
Activlab - L-Carnitine HCA Plus Activlab - L-Carnitine HCA Plus - 50caps - L-Carnitine Activlab
Olimp - L-Carnitine 1500 Extreme MC Olimp - L-Carnitine 1500 Extreme MC - 120caps - - L-Carnitine Olimp
REAL PHARM L-Carnitine Complex REAL PHARM L-Carnitine Complex - 300g - L-Carnitine REAL PHARM
Ironflex - L-Carnitine EDGE Fitmax - L-Carnitine Therm - 90caps - karnityna Ironflex

L-karnityna w formie shotów i ampułek


Zdjecie Nazwa Opis Przyswajalność Stężenie Smak Cena / Jakość Link
Olimp - L-Carnitine 3000 Extreme Shot Olimp - L-Carnitine 3000 Extreme Shot - 1amp.(25lml) Orange Olimp - L-Carnitine 3000 Extreme Shot - 2
Biotech - L-Carnitine 3000 Shot Biotech - L-Carnitine 3000 Shot - 1amp.(25ml) - Lemon Biotech - L-Carnitine 3000 Shot - 2

L-karnityna w formie płynnej


Zdjecie Nazwa Opis Przyswajalność Stężenie Smak Cena / Jakość Link
Liquid Carnitine - GASPARI NUTRITION GASPARI NUTRITION - Liquid Carnitine 3000 - 480ml GASPARI NUTRITION - Liquid Carnitine
Extrifit - Carni 120000mg Liquid Extrifit - Carni 120000mg Liquid - 1000ml - Cherry Extrifit - Carni 120000mg Liquid - 2
Nutrend lkarnityna Nutrend - Carnitine 100000 - 1000ml Carnitine 100000 - Nutrend
Megabol - L-Carnitine Megabol - L-Carnitine - 110 000mg. L-Carnitine - Megabol
jak działa l-karnityna

Jak to działa?

L-karnityna pomaga organizmowi produkować energię. Jest to ważne dla funkcji serca i mózgu, ruchu mięśni i wielu innych procesów przebiegających w ciele człowieka. Odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu energii poprzez transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek. Mitochondria działają jak silniki w komórkach, spalając te tłuszcze, aby wytworzyć użyteczną energię.

Twój organizm może produkować L-karnitynę z aminokwasów lizyny i metioniny. Aby organizm mógł wytwarzać go w wystarczających ilościach, potrzebna jest również duża ilość witaminy C (która jest najczęściej potrzebna do innych funkcji organizmu). Oprócz L-karnityny produkowanej w Twoim ciele, możesz również uzyskać jej niewielkie ilości, jedząc produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso lub ryby. Weganie lub ludzie z pewnymi problemami genetycznymi mogą nie być w stanie wyprodukować albo uzyskać wystarczającej ilości tego aminokwasu. To sprawia, że L-karnityna jest warunkowo niezbędnym składnikiem odżywczym.

L-karnityna jest stosowana dla wzmocnienia serca i naczyń krwionośnych, w tym w bólach klatki piersiowej związanych z sercem. Używa się jej w przypadkach zastoinowej niewydolności serca (CHF), powikłaniach serca w postaci błonicy, ataków serca, bólu kończyn dolnych wywołanych problemami z krążeniem oraz przy wysokim poziomie cholesterolu. Niektórzy ludzie stosują L-karnitynę w czasie problemów z mięśniami związanych z niektórymi lekami na AIDS, niepłodnością męską, zaburzeniami rozwoju mózgu zwanymi zespołem Retta, anoreksją, zespołem przewlekłego zmęczenia, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, zaburzeniami nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), owrzodzenia nóg, choroby z Lyme oraz w celu poprawy wyników sportowych i wytrzymałości. Organizm może przekształcać L-karnitynę w inne aminokwasy zwane acetylo-L-karnityną i propionylo-L-karnityną. Ale nikt nie wie, czy korzystanie z nich zamiast z L- karnityny daje takie same efekty. Dopóki nie będzie więcej wiadomo, nie zastępuj jednej formy L-karnityny inną.

Różne rodzaje l-karnityny

L-karnityna jest standardową biologicznie aktywną formą karnityny, którą można znaleźć w organizmie, pożywieniu i w większości suplementów. Oto kilka innych rodzajów karnityny:

D-karnityna: Ta nieaktywna forma może powodować niedobór karnityny w Twoim organizmie poprzez hamowanie wchłaniania innych, bardziej użytecznych postaci.

Acetyl-L-karnityna: często nazywany ALCAR, jest to prawdopodobnie najskuteczniejsza forma dla Twojego mózgu. Badania sugerują, że może to przynieść korzyści osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Propionyl-L-karnityna: ta forma jest dobrze dostosowana do problemów krążenia, takich jak obwodowa choroba naczyń i wysokie ciśnienie krwi. Może zwiększyć produkcję tlenku azotu, co poprawia przepływ krwi.

L-winian L-karnityny: jest powszechnie dodawane do suplementów sportowych ze względu na jego szybkość wchłaniania. Może obniżać odczuwaną bolesność mięśni i regenerację w trakcie ćwiczeń.

Dla większości ludzi, acetylo-L-karnityna i L-karnityna wydają się być najbardziej skuteczne do ogólnego zastosowania. Jednak zawsze powinieneś wybrać formę, która najlepiej pasuje do Twoich osobistych potrzeb i celów.

rola l-karnityny

Rola l-karnityny w ogranizmie

Główna rola L-karnityny w twoim ciele obejmuje funkcje mitochondrialne i wytwarzanie energii. W komórkach pomaga transportować kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie można je spalić produkcji energii. Około 98% Twoich "magazynów" L-karnityny jest zawartych w mięśniach, wraz z śladowymi ilościami w wątrobie i krwi.

L-karnityna może pomóc w poprawie funkcji mitochondriów, która odgrywa kluczową rolę w czasie choroby i zdrowego starzenia się. Nowsze badania ilustrują potencjalne korzyści różnych form karnityny, które mogą być stosowane w różnych sytuacjach, w tym w chorobach serca i mózgu.

Czy l-karnityna pomaga w utracie wagi?

Teoretycznie zastosowanie L-karnityny jako suplementu odchudzającego ma sens. Ponieważ L-karnityna pomaga przenieść więcej kwasów tłuszczowych do Twoich komórek, aby mogły być spalone w czasie wytwarzania energii, możesz pomyśleć, że to zwiększyłoby Twoją zdolność do spalania tłuszczu i utraty wagi. Analiza dziewięciu badań - głównie u osób otyłych lub starszych osób - wykazała, że ludzie tracili średnio 1,3 kg więcej masy podczas przyjmowania L-karnityny.

L-karnityna może przynieść następujące korzyści:

- regeneracja: może poprawić wyniki ćwiczeń fizycznych;

- dostarczanie tlenu przez mięśnie: może zwiększyć podaż tlenu do mięśni;

- wytrzymałość: może zwiększyć przepływ krwi i produkcję tlenku azotu, pomagając opóźnić dyskomfort i zmniejszyć zmęczenie;

- ból mięśni: może zmniejszyć odczuwalną bolesność mięśni po wysiłku;

- krew: może zwiększać produkcję krwinek czerwonych, które transportują tlen przez całe ciało i mięśnie;

Cukrzyca typu 2 a l- karnityna

L-karnityna może również zmniejszać objawy cukrzycy typu 2 i związanych z nią czynników ryzyka. Jedno z badań osób z cukrzycą typu 2 przyjmujących leki przeciwcukrzycowe wskazało, że suplementacja karnityną znacznie obniżyła poziom cukru we krwi w porównaniu z placebo. L- karnityna może również pomagać zwalczać cukrzycę poprzez zwiększenie ilości kluczowego enzymu o nazwie AMPK, który poprawia zdolność organizmu do korzystania z węglowodanów.

różnice między karnitynami

Jak jest różnica między L-karnityną, a acetylo-l- karnityną?

Są to dwie różne formy tego samego aminokwasu, ale działają inaczej. L-karnityna pomaga organizmowi zamieniać tłuszcz w energię, więc jest zwykle używana przez osoby ćwiczące i/lub starające się schudnąć. Acetylo-L-karnityna jest zasadniczo przetworzoną formą L-karnityny, która może przejść przez barierę krew-mózg, aby pobudzić mózg.

Co lepsze: L-karnityna czy Acetyl L-karnityna?

Warto zapamiętać, że to dwie formy tego samego aminokwasu, ale działają inaczej. Podstawową funkcją L-karnityny jest pomoc w przekształcaniu tłuszczu w energię. Acetyl L-karnityna jest faktycznie przetworzoną wersją L-karnityny, która swobodnie omija barierę krew-mózg. Dzięki temu dociera do mózgu szybciej, pozwalając acetylo-L-karnitynie na jego pobudzenie, poprawienie funkcji nerwowych i zapewnianie substratu do syntezy bardzo istotnej w sporcie acetylocholiny, która jest głównym neuroprzekaźnikiem w mózgu.

Podsumowując, L-karnityna lepiej wspomaga spalanie tłuszczu i dostarcza energię do budowania mięśni oraz poprawy wydajności, a L-karnityna acetylowa pomaga w funkcjonowaniu poznawczym i czujności umysłu. Tak więc, zgodnie z Twoimi celami, być może szukasz jednego lub drugiego suplementu. Możesz wziąć oba, ale o różnych porach dnia.

L-karnityna w tabletkach vs w płynie

Jest to tak naprawdę powszechnie dyskutowana konkurencja. Co jest lepsze: tabletki L-karnitynowe czy L-karnityna w płynie? Jeśli weźmiemy pod uwagę inne elementy niż osobiste preferencje, wyraźnym zwycięzcą jest L-karnityna w płynie:

Koszt pełnej porcji: dostajesz więcej dawek przy użyciu płynu i często kosztuje dużo mniej niż kapsułki.

Dawkowanie: okazuje się, że jeśli przejdziesz do formy płynnej, to zapewni ona prawidłową ilość lub przynajmniej minimum. W postaci tabletek dawka składa się często z większej ilości tabletek.

Smak: płynna L-karnityna smakuje dobrze i nie jest kłopotliwa. Czy chcesz wypić dobrze smakującą ciecz lub połknąć sześć tabletek?

Wiek: osoby starsze, jak pokazały badania lepiej przyswajają płynne formy aminokwasów niż tabletki.

l-karnityna + zielona herbata

L-karnityna + ekstrakt z zielonej herbaty = turbo spalanie

Jest to najbardziej poszukiwany, uzupełniający L-karnitynę składnik przyjmowany w formie suplementu lub jako napój wspomagający spalanie tłuszczu. Zawiera katechiny lub eppigallocatechiny jako główny aktywny składnik, który z natury jest przeciwutleniaczem. Oprócz poprawy zdrowia odpornościowego, ten szczególny składnik aktywny jest również odpowiedzialny za efekty spalania tłuszczu.

Epipigallactocatechalling utrzymuje wysoki poziom noradrenaliny poprzez hamowanie aktywności enzymu, która ją ogranicza. Wyższy poziom noradrenaliny zwiększa tempo metabolizmu organizmu, powodując w ten sposób spalanie tłuszczu. Zalecana dawka zielonej herbaty dziennie to 4-5 filiżanek. Co przekłada się na 400-500 mg eppigallocatechingallate pod względem suplementacji. Zaleca się przyjmowanie jednej dawki tego zestawu 40 minut przed treningiem lub 30-40 minut przed posiłkiem.

L Karnityna co to?

L-karnityna jest związkiem chemicznym syntezowanym w organizmie z lizyny i metioniny. Pełni ona szereg ważnych funkcji w ciele, m.in. jest odpowiedzialna za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, czego wynikiem jest wytwarzanie energii do prawidłowej pracy komórek.

Co daje L karnityna?

L-karnityna zwiększa wydolność wysiłkową, szczególnie podczas intensywnych treningów. Związek wspomaga proces regeneracji mięśni, a także zmniejsza ich niedotlenienie podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Jak dziala l'karnityna?

L’karnityna bierze udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitorondriów, a także uczestniczy w przemianach węglowodanów. Dzięki tym dwóm funkcjom zwiększa wydolność treningową oraz pełni rolę elementu energetycznego zastępując glikogen.

Czy l karnityna pobudza?

L’karnityna jest zaliczana do środków pobudzających organizm. Wszystko za sprawą udziału związku w wytwarzaniu energii i wzrostu aktywności organizmu.

L karnityna - dla kogo?

Przyjmowanie suplementu z L’karnityną zaleca się sportowcom uprawiającym sporty wytrzymałościowe oraz osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. L’karnityna jest również zalecana dla osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Czy l karnityna jest szkodliwa?

Przyjmowanie L’karnityny jest bezpieczne jeśli stosuje się ją zgodnie z zaleceniami. Substancja jest nietoksyczna, a organizm ją dobrze toleruje i przyswaja. Związek może jednak powodować skutki uboczne w postaci dolegliwości układu pokarmowego, jak bóle brzucha, nudności czy biegunka.

Jak stosować l-karnitynę?

Zdrowym osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 2 gramów l-karnityny dziennie w dwóch dawkach. Dawkowanie warto jednak skonsultować ze specjalistą.

Która l-karnityna jest najlepsza?

Najlepsza l-karnityna to taka, która jest dopasowana do własnych potrzeb. Aby znaleźć najlepszą dla siebie firmę tego związku warto skorzystać z rankingu l-karnityn Muscle Power.

Czy L karnityna pomaga schudnąć?

Tak, l-karnityna jest pomocny podczas odchudania. Związek ten wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej poprzez przemianę kwasów tłuszczowych w energię podczas wysiłku fizycznego.

Przeciwskazania do stosowania L-karnityny

Z przyjmowania suplementów zawierających l karnitynę powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby ze schorzeniami oraz przyjmujące leki powinny skonsultować suplementację ze specjalistą, gdyż związek może wchodzić w interakcję z niektórymi preparatami lub pogłębiać dolegliwości chorobowe.

Sprawdź też nasz ranking suplementów na stawy

Aktualizacja:autor Bartosz Guran

Polecane

pixel