Diuretyki
Diuretyki – zbiór produktów prowadzących do zwiększenia ilości wydalanego moczu, czyli do zwiększenia diurezy. W sposób naturalny zwiększają pozbywanie się wody i zapobiegają jej wstrzymywaniu w nadmiernych ilościach. Poziom wody w organizmie może zmieniać się na skutek zmian hormonalnych i czynników środowiskowych, jednak u niektórych osób to zjawisko jest dość mocno nasilone. Może jednocześnie powodować uczucie opuchnięcia i ogólnej ciężkości. Warto wówczas zastosować preparaty moczopędne, które ułatwią pozbycie się części wstrzymanej w organizmie wody.
Diuretyki – suplementy dostępne w Muscle Power
W naszym sklepie znajdziesz środki moczopędne, które zawierają następujące składniki:
- wyciąg ze skrzypu – pomaga szybciej usuwać zbędne produkty przemian metabolicznych, wpływa także pozytywnie na stan włosów i paznokci,
- korzeń mniszka pospolitego – stymuluje procesy trawienne, działa przeciwzapalnie, polecany w przypadku infekcji dróg moczowych,
- liście pietruszki – zawiera także sporo witaminy C, ma działanie przeciwzapalne i jak wszystkie składniki-diuretyki zawarte w suplementach tego typu ma działanie moczopędne,
- ekstrakt pokrzywy zwyczajnej – pomaga redukować nadmiar wody z organizmu, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
- wyciąg z mącznicy lekarskiej – działa antyseptycznie, stosowana w profilaktyce chorób układu moczowego,
- wyciąg ze szparaga – ułatwia usuwanie produktów przemiany materii, charakteryzuje się dużą ilością soli mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy,
- wyciąg nawłoci pospolitej – działa ściągająco, uszczelnia naczynia krwionośne i wspomaga pozbywanie się z organizmu nadmiaru płynów.
Suplementy w wygodnej formie
Środki o charakterze moczopędnym kupisz w formie tabletek i kapsułek, a także shotów. Możesz wybrać wieloskładnikowe suplementy, które zawierają substancje o zróżnicowanym działaniu (w tym te moczopędne) lub te specjalnie przeznaczone do problemów z nadmiarem wody w organizmie (diuretyki). Odżywki i preparaty posiadają precyzyjne opisy produktowe. Znajdziesz w nich wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie konkretnego środka.
Jakie są rodzaje diuretyków?
Na prawidłową pracę organizmu ma wpływ ogromna ilość czynników. Jednym z nich jest prawidłowe wydalanie moczu i wody z organizmu. Zaburzenie na tym tle może powodować wiele dysfunkcji. Co więcej czasem, stosuje się diuretyki, które stymulują wydzielanie wody z organizmu. Tego rodzaju preparaty zwane są środkami moczopędnymi i można je podzielić na 3 kategorie, które różnią się od siebie intensywnością działania:
- diuretyki o łagodnym działaniu, które podczas działania ograniczają utratę potasu. Mogą być stosowane wraz z silniejszymi środkami moczopędnymi;
- diuretyki o pośrednim działaniu pozwalają wydalić duże ilości wody i sodu z organizmu, ale jednocześnie dochodzi do utraty cennych dla organizmu elektrolitów, jak potas i magnez;
- diuretyki o silnym działaniu lecz krótkotrwałym. Działają blokując transport jonów chloru oraz sodu w pętli Henlego.
W pierwszej grupie znajdziemy trzy rodzaje środków moczopędnych o najmniejszej intensywności działania, które mogą przestać działać moczopędnie po kilku dniach stosowania. Są to inhibitory anhydrazy węglanowej (stosowane przy leczeniu jaskry) oraz diuretyki osmotycznie (wykorzystywane przy zabiegach diagnostycznych jelita grubego, leczenia zatruć i zaparć, obniżeniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wewnątrzgałkowego) i oszczędzające potas (używane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego).
Diuretyki tiazydowe są przedstawicielami środków moczopędnych o umiarkowanym działaniu. Wykorzystuje się je podczas leczenia przewlekłej choroby nerek, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, czy marskości wątroby. Wynikiem działania tiazydów jest wydalenie z organizmu wody oraz sodu.
Z kolei diuretyki pętlowe to silnie działające środki o działaniu moczopędnym, które wykorzystuje się do leczenia różnego rodzaju obrzęków, wodobrzusza, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i nerek,a także marskości wątroby. Diuretyki pętlowe działają niemalże natychmiastowo, dlatego są stosowane w przypadkach nagłej konieczności pozbycia się płynów z organizmu.
Są to preparaty wykorzystywane podczas terapii i leczenia. Nie są one sprzedawane w naszym sklepie. Dla sportowców i osoób które chcą pozbyć się nadmiaru wody z organizmu w celach sylwetkowych stworzono specjalne suplementy, dostępne powyżej.
Stosowanie naturalnych diuretyków w postaci ziół
Spora część suplementów moczopędnych bazuje na składzie obejmującym wyciągi z niektórych ziół. Do takich naturalnych diuretyków zaliczają się: pokrzywa, liście brzozy i mącznicy, mniszek lekarski, korzeń lubczyka i wilżyny, skrzyp, owoc pietruszki, ekstrakt z zielonej herbaty bądź kłącza perzu.Z ziół moczopędnych korzysta się często podczas leczenia zapalenia pęcherza, obrzęków czy niektórych chorób nerek. Naturalne diuretyki w postaci ziół ułatwiają oczyszczanie organizmu z różnych toksyn, a także pozbywanie się z niego nadmiaru wody.
Przeciwwskazania stosowania suplementów moczopędnych
Warto pamiętać, że jak każda substancja, diuretyki w postaci suplementów mogą powodować skutki uboczne, nawet jeśli są to naturalne zioła moczopędne. Stosowanie ich w sposób niezgodny z zaleceniami może doprowadzić do wypłukania cennych elektrolitów, odwodnienia organizmu czy zaburzeń objętości krwi. Przed zastosowaniem środków o działaniu moczopędnym warto również zapoznać się z ich przeciwwskazaniami. Niektóre z dostępnych preparatów mogą nie być odpowiednie dla osób cierpiących na dnę moczanową, cukrzycę, nieprawidłową pracę nerek i wątroby, zespół X czy zaburzenie gospodarki elektrolitowej.
O czym trzeba pamiętać przyjmując diuretyki?
Funkcją diuretyków jest działanie moczopędne, dlatego stosując tego rodzaju preparaty należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów w organizmie, aby nie dopuścić do odwodnienia. Ponadto, przyjmując jakiekolwiek leki, warto wcześniej sprawdzić czy wybrany diuretyk nie wchodzi z nimi w niepożądane reakcje.
Niektóre ze środków moczopędnych mogą obniżać lub zwiększać działanie niektórych substancji, co bez kontroli może nie być korzystne dla organizmu. Na koniec warto dodać, że stosowanie suplementów czy odżywek moczopędnych powinno być wyważone i poprzedzone konsultacją z farmaceutą bądź specjalistą.