Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Witamina C w proszku, kroplach i kapsułkach

( ilość produktów: 66 )

Witamina - zwana również kwasem L-askorbinowym jest związkiem chemicznym należącym do nienasyconych alkoholi polihydroksylowych oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest chyba jedną z najbardziej znanych i niedocenianych witamin. Zwykle stosujemy ją w okresach przeziębienia oraz grypy. Jednak posiada ona silne właściwości antyoksydacyjne i ma zastosowanie w wielu chorobach i jest bardzo ważnym związkiem w kontekście funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Rola witaminy C

Ludzki organizm nie wytwarza witaminy C, w związku z tym musimy całe zapotrzebowanie dostarczyć wraz z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. Ze względu na bezpieczeństwo jej stosowania, niską cenę i właściwości przeciwutleniające witaminę C jest bardzo popularnym suplementem diety, przez co dostępna jest w wielu formach: w proszku, kapsułkach, tabletkach, a nawet do ssania. Kwas askorbinowy uczestniczy w przemianie jednego z 20 podstawowych aminokwasów: tyrozyny oraz wpływa na utrzymanie możliwości oksydacyjnych komórek. Pomaga również przy gojeniu się ran, złamań i krwotokach dzięki kolagenowi, który wytwarza się m.in. pod wpływem kwasu askorbinowego. Witamina C zwiększa dodatkowo wchłanianie się żelaza z przewodu pokarmowego, co ma pozytywny wpływ na spełnienie zapotrzebowania na ten składnik mineralny. Przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, wpływa pozytywnie na odporność organizmu oraz może zmniejszać uczucie znużenia oraz zmęczenia.

Witamina C – niedobory

Pomimo tego, że witamina C występuje obficie w wielu pokarmach zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego można spotkać się z jej niedoborami. Występuje on przede wszystkim przy niewielkim spożyciu owoców oraz warzyw gdzie znajdziemy jej najwięcej. Jej niedobór może przyczynić się do osłabienia naczyń włosowatych, ale również i doprowadzić do rozwoju niedokrwistości. Ponadto może dojść do rozwoju szkorbutu, chorób wywołanych oksydacyjnymi uszkodzeniami wolnych rodników, astmy czy zmian w kościach i chrząstkach. Do objawów niedoboru można zaliczyć:

  • szybkie zmęczenie, osłabienie organizmu,
  • brak apetytu,
  • siniaki,
  • krwawiące dziąsła,
  • spowolnione gojenie ran,
  • bóle mięśni i stawów,.

W naszym sklepie znajdziecie preparaty z witaminą C w różnych formach. Chociaż najpopularniejsze są tabletki i kapsułki, to witaminę możemy spożywać również w proszku lub jako musujące tabletki.

Sprawdź też Ranking witamin C.

Seria
Pokaż tylko
Marka
Wariant
Cena
-
pixel