Wszystko o suplementach na stawy
Stawy są bardzo istotnym składnikiem układu ruchu. To dzięki nim możemy się w ogóle ruszać - stanowią ruchomą część układu kostnego, do którego przyczepione są mięśnie. Zwykły spacer to dla stawów dużo pracy, a ruszamy się przecież cały czas. Osoby aktywne, które zażywają wzmożonego ruchu szczególnie eksploatują swoje stawy, dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim wsparciu tych szczególnie wrażliwych części.
Spis treści:
Sport a stawy
Sportowcy to osoby, którym szczególnie zależy na tym, by ich ciała służyły im dokładnie tak, jak tego potrzebują. Kolarze trenują nogi, mocno obciążając przy tym stawy kolanowe, biegacze oprócz kolan nadwyrężają jeszcze stawy biodrowe, a kulturyści ponadto dokładają do tego stawy łokciowe. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z biegania, kulturystyki czy z kolarstwa - warto jednak sięgnąć po suplementy, które pomogą zachować stawy w dobrej kondycji.
Jak działają suplementy na stawy?
Głównym celem takich preparatów jest wsparcie mocno obciążonych stawów. W zależności od składnika aktywnego, suplementy będą odbudowywać i wzmacniać tkankę chrzęstną, przyczynią się do uzupełnienia prawidłowego poziomu mazi w torebce stawowej lub przyspieszą syntezowanie potrzebnych organizmowi związków, takich jak na przykład kolagen.
Składniki aktywne - co znajdziemy w suplementach?
Chyba najpopularniejszym preparatem wspierającym stawy są te na bazie kolagenu. Kolagen to związek chemiczny, który wchodzi w skład skóry, kości, chrząstek, zębów, ścięgien i pełni wiele ról w organizmie człowieka. Jego pozytywny wpływ zauważyć można też w pracy układu krwionośnego i trawiennego. Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, występuje w wielu miejscach w organizmie człowieka. Znajdziemy go w skórze, chrząstkach i kościach, jednak przede wszystkim jest składnikiem mazi stawowej - możemy ją porównać do smaru w zawiasach.MSM, czyli metylosulfonylometan nazywany też siarką organiczną to specyfik, który wspiera organizm w produkcji kolagenu. Poprawia kondycję paznokci, włosów i skóry, jest także przeciwutleniaczem. Korzystnie wpływa na stan kości i chrząstek. Glukozamina wspiera odbudowę chrząstki stawowej i wpływa na jej elastyczność. Związek ten hamuje także degradację chrząstki stawowej spowodowaną niekorzystnym działaniem enzymów.
Jak stosować preparaty na stawy?
Kolagen świetnie sprawdzi się jako suplement wspierający rekonwalescencję po urazach. Związek ten przyspiesza gojenie się nie tylko ran, ale także zrastanie się złamań kości. Kwas hialuronowy to preparat polecany osobom cierpiącym na bóle stawów. Bardzo często dolegliwości bólowe powodowane są przez zbyt małą ilość mazi w torebce stawowej, a kwas hialuronowy wspiera jej odtworzenie. Siarka organiczna MSM również jest zalecana jako środek na ból stawów, polepsza sprawność połączeń kości i wspiera regenerację organizmu po wysiłku. Idealnie nadaje się jako suplement dla uprawiających bieganie czy kolarstwo, szczególnie że MSM uznaje się jako specyfik bezpieczny dla zdrowia, nie powodujący skutków ubocznych.
Najlepsze efekty stosowania preparatów na stawy można osiągnąć poprzez wybranie wysokiej jakości suplementów, których skład nie budzi wątpliwości. Często można znaleźć specyfiki wieloskładnikowe, które łączą kilka substancji aktywnych, a nawet całe kompleksy z dodatkiem witamin i minerałów, które wspierają kondycję kości, na przykład z manganem, magnezem lub witaminami z grupy B.
Podsumowanie
Preparaty na stawy mogą mieć różne składniki aktywne, jednak ich cel jest podobny. Pojedyncze właściwości, takie jak poprawa kondycji chrząstki i kości, uzupełnienie mazi w torebce czy zwiększenie elastyczności chrząstki przekładają się po prostu na polepszenie pracy stawów, które długo pozwoli cieszyć się sprawnością ruchową nie tylko sportowcom.