Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aminokwasy BCAA

( ilość produktów: 112 )

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) to klasa niezbędnych aminokwasów, które organizm może wykorzystać do syntezy energii i mięśni. Aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu obejmują leucynę, izoleucynę i walinę. Najistotniejszym z nich jest leucyna. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj opis poniżej.

BCAA – ratunek dla Twoich mięśni

Porcja BCAA, w zależności od wagi Twojego ciała, powinna wynosić ok. 7-15 g. Najlepszy czas na ich przyjmowanie to okres 15 min przed treningiem i zaraz po treningu. Jeśli Twoim celem jest budowanie masy, rozważ także spożycie pierwszej dawki BCAA po przebudzeniu, aby powstrzymać rozpad tkanki mięśniowej, który jest uruchamiany podczas nocy poszczenia w czasie snu. Aminokwasy BCAA (branched chain amino acids) o rozgałęzionych łańcuchach (są niezbędnymi aminokwasami), stymulują syntezę białek mięśniowych, potencjalnie bardziej niż normalne białko. Synteza białek jest procesem metabolicznym, podczas którego Twoje ciało wytwarza nowe białko mięśniowe, zwane także zyskami.

Zwiększone zasoby BCAA działają na Twoją korzyść również zmniejszając szybkość rozkładu białek. BCAA wykazują działanie poprzez zmniejszenie aktywności szlaku rozpadu białek, a także przez zmniejszenie ekspresji kilku kompleksów zaangażowanych w rozkład białek. Suplementacja aminokwasów może pomóc w bardziej intensywnym treningu. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach współzawodniczą z tryptofanem aminokwasu o wejście do mózgu, gdzie tryptofan można przekształcić w neuroprzekaźnik serotoninowy. Podczas ćwiczeń, poziom serotoniny rośnie i może sprawić, że poczujesz się bardziej zmęczony, co oznacza, że nie będziesz w stanie trenować tak mocno, jakbyś chciał.

Suplementacja BCAA - Dlaczego warto?

Suplementacja BCAA zmniejsza ilość tryptofanu, który przedostaje się przez barierę KREW-MÓZG, a zatem zmniejsza ilość produkowanej serotoniny. To pozwoli Ci pracować ciężej, dłużej i uzyskać lepsze efekty. Suplementacja BCAA sprawdzi się podczas normalnego planu budowania masy, ale również na redukcji. Odpowiednie dawkowanie BCAA podczas odchudzania i wzmożona praca na siłowni pozwolą na większy przyrost masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Aminokwasy BCAA mają zastosowanie w sportach siłowych, sylwetkowych, ale także wytrzymałościowych. Zespół naukowców z University of Orleans we Francji stwierdził*, że podczas przedłużonej próby wytrzymałościowej sportowcy, którzy przyjmowali mieszanki suplementów aminokwasów rozgałęzionych o wysokiej ilości waliny, leucyny i izoleucyny, stwierdzili, że czują się mniej zmęczeni oraz mieli lepszą koncentrację. Sportowcy, którzy zażyli placebo, stwierdzili, że są bardziej zmęczeni i mają problem ze skupianiem się.

Sprawdź także: Ranking Aminokwasów.

* - Portier, H., Chatard, J. C., Filaire, E., Jaunet-Devienne, M. F., Robert, A., & Guezennec, C. Y. (2008). Effects of branched-chain amino acids supplementation on physiological and psychological performance during an offshore sailing race. European Journal of Applied Physiology, 104(5), 787-794.

Seria
Pokaż tylko
Marka
Wariant
Cena
-
pixel