Odżywki i suplementy na masę ( gainery )
Gainer - Węglowodany i białka
Wysokokaloryczne suplementy, będące mieszaniną dobrej jakości białek i węglowodanów są określane jako gainery. Suplementy te zostały opracowane z myślą o dostarczeniu większej dawki kalorii w wygodnej formie, pozbawionej nadmiaru tłuszczu.
Jak przyjmować Gainer?
Podczas procesu zwiększenia masy mięśniowej ważne jest, aby spożywać dużą ilość kalorii. Są osoby, które mają problem z przybieraniem na masie i tutaj z pomocą pojawiają się gainery. Najlepiej spożywać tego typu suplementy zaraz po treningu. Jednak uzasadnione jest również ich spożywanie jako tzw. posiłek zastępczy - w trakcie dnia. Można też przyjmować 1/2 porcji odżywki gainera 60 min przed treningiem jako lekkostrawny posiłek przed treningowy.
Wybór Gainera - Na co zwrócić uwagę?
W gainerze istotna jest ilość białka w porcji (20-30 % to optimum) oraz jego jakość. Dobrym wyborem jest gainer z koncentratem lub izolatem białka serwatkowego. Gainery, posiadające miks białek wielofrakcyjnych, potrzebują więcej czasu na strawienie i przyswojenie przez organizm. Wolniej dostarczają aminokwasów do krwi, jednak dawkują te cenne składniki przez dłuższy czas. Węglowodany stanowią 60-65 % gainera i powinny optymalnie zawierać niewiele cukru, ale przewagę węglowodanów złożonych (dekstroza, vitargo, maltodekstryna). Uzupełnieniem podstawowego składu powinny być kreatyny, BCAA, l-glutamina, MCT, czy witaminy z grupy B oraz elektrolity. Gainery zawsze rozpuszczamy w sporej ilości wody. W zależności od tego, jakie potrzeby wykazuje Twój organizm, wybór gainera będzie inny. Nie ma lepszych i gorszych suplementów - są tylko te odpowiednio lub źle dopasowane do organizmu. Dowiedz się więcej, by dokonać właściwego dla siebie wyboru.
- Bulk 50/50
Zawierają unikalny skład białek i węglowodanów, proporcjami zbliżony do 50:50. Dzięki temu zalecane są one głównie osobom o wolniejszym tempie przemiany materii, ponieważ duża zawartość białka przyśpiesza metabolizm, a średnia zawartość węglowodanów sprzyja utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała. Dodatkowoodżywki na masę typu Bulk wzbogacone zostały w aminokwasy rozgałęzione BCAA, które przyśpieszają regenerację, oraz zabezpieczają tkankę mięśniową przed jej utratą. Suplementy bogate w witaminy i minerały sprzyjają utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji i zdrowiu.
- Poniżej 20% białka
Przeznaczone głównie dla osób szczupłych, pragnących zwiększyć swoją masę mięśniową. Ze względu na nieco niższą zawartość białka, można stosować o wiele większe porcje, dzięki czemu łatwiej zwiększyć masę ciała. Polecane szczególnie do stosowania w okresie po treningowym w celu jak najszybszego uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach oraz zabezpieczeniu mięśni przed katabolizmem, a to dzięki wysokiej zawartości aminokwasów rozgałęzionych BCAA.
- Powyżej 20% białka
Zalecane osobom pragnącym dostarczyć substancji energetycznych w postaci węglowodanów oraz budulca mięśniowego, jakim jest białko. Odżywki na masę zawierające powyżej 20% białka znajdują zastosowanie głównie w okresie po treningowym w celu możliwie najszybszego uzupełnienia glikogenu w mięśniach, ale jak najbardziej nadają się one również jako zastąpienie posiłku bogatego w proteiny.
Oblicz ile kalorii potrzebujesz, by rozbudować masę mięśniową. Sprawdź nasz kalkulator kalorii.
Sprawdź także: Ranking Gainerów - najlepsze odżywki na masę
Rozwój masy mięśniowej - gainer czy białko?
Dobór odpowiedniego suplementu powinien być podyktowany przede wszystkim celem jaki chce się osiągnąć podczas treningów. Wchodząc na dietę opartą o deficyt kaloryczny lub chcąc budować beztłuszczową masę mięśniową lepszym wyborem może być białko. Odżywki proteinowe mają niewielką ilość węglowodanów w stosunku do gainerów, dzięki czemu pozwalają utrzymać masę mięśniową podczas redukcji.
Stosowanie gainerów ma bardzo dobry rezultat wtedy, gdy celem jest przybranie na wadze przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej. Polecane są one już bardziej doświadczonym sportowcom, a nie początkującym. Przy intensywnych treningach, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo duże, gainer będzie świetnym motorem napędowym. Odżywki białkowo-węglowodanowe sprawdzą się również u osób z bardzo szybką przemianą materii, którym ciężko jest budować muskularną sylwetkę.
Gainer lepszy przed czy po treningu?
Gainery to odżywki, których celem jest pomoc w budowaniu masy, zatem wsparcie funkcji anabolicznych. Częstym dylematem osób sięgających po tego rodzaju odżywki jest czas ich spożywania - przed czy po treningu. Prawda jest taka, że wszystko zależy od własnego zapotrzebowania, na które składa się nie tylko intensywność treningu, ale również pora dnia czy stosowana dieta. Warto jednak pamiętać, że zarówno przed, jak i po treningu, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, które trzeba w odpowiedni dla siebie sposób uzupełnić.
Spora część doświadczonych sportowców poleca przyjmowanie gainerów na około pół godziny przed treningiem. Zawarte w odżywce węglowodany dodadzą organizmowi energii, a aminokwasy zaczną być transportowane do mięśni. Równie dobre efekty można uzyskać pijąc gainer jako posiłek zastępczy po treningu. Warto pamiętać, że intensywne ćwiczenia kosztują organizm sporo energii. Gainery są świetnym uzupełnieniem tych wszystkich utraconych składników odżywczych, dzięki czemu organizm może się lepiej regenerować.
U kogo najlepiej sprawdzą się gainery?
Gainery są bardzo popularnymi odżywkami wśród kulturystów, jednakże nie tylko ta grupa sportowców z nich korzysta. Jak wynika z wielu badań, gainery przynoszą bardzo dobre rezultaty u osób z niską wagą. Odżywki te pomagają przybrać na masie przy jednoczesnym rozwoju mięśni, dlatego najlepsze efekty mogą uzyskać osoby szczupłe, które mają naturalny problem z przytyciem i budowaniem muskularnej sylwetki. W takich przypadkach gainer może być uzupełnieniem diety o dodatkowe kalorie, które ciężko jest przyjąć wraz z posiłkami.
Gainery - czy są skutki uboczne?
Przyjmowanie gainerów zgodnie z zaleceniami producenta nie powinno nieść za sobą poważnych, niepożądanych skutków ubocznych. Odżywki te są w pełni bezpieczne, jeśli stosuje się je w przeznaczony do tego sposób, który jest opisany na opakowaniu. Jedynie w bardzo nielicznych sytuacjach preparaty te mogą wywoływać drobne zaburzenia układu trawiennego, typowe dla zwiększonej ilości przyjmowanego białka czy węglowodanów.