Intermittent Fasting
Z pewnością słyszałeś już określenie Intermittent Fasting lub dieta IF, oba oznaczają post przerywany, który stał się popularnym sposobem żywienia na całym świecie. Niektórym ta metoda odżywiania pozwala zrzucić zbędne kilogramy, innym zbudować dobre relacje z jedzeniem i skończyć z napadami głodu, a innym wręcz przeciwnie – może zaszkodzić. Właśnie dlatego warto podejść do tej kwestii indywidualnie. Pamiętaj, że nie zawsze to, co jest dobre dla innych, będzie również świetnie wpływało na Twój organizm. Czym dokładnie jest IF? Jakie są zasady Intermittent Fasting? Sprawdź!
Spis treści
- Na czym polega IF
- Jak zacząć
- Zasady Intermittent Fasting
- Czy IF działa
- Dla kogo Intermittent Fasting
- Wady i zalety IF
IF dieta – na czym polega?
Na czym polega dieta IF? Głównym założeniem diety IF jest stworzenie tak zwanego okna żywieniowego, które trwa określoną liczbę godzin, najczęściej jest to 8 godzin. W tym czasie należy spożyć całe swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Przez pozostałe 16 godzin nie spożywamy już żadnych posiłków, to tak zwany post.
Istnieją różne warianty, które można dopasować do indywidualnych preferencji. Pierwszym i najbardziej popularnym jest właśnie wariant 8/16, jednak istnieją również nieco bardziej skrajne jak 4/20 lub post co drugi dzień. To tylko kilka wariantów. Jeśli chodzi liczbę posiłków, nie ma tu narzuconych reguł. Nie ma również zalecanych i niedozwolonych produktów. Właściwie główna i najważniejsza zasada dotyczy stworzenia okna żywieniowego, resztę należy dopasować do indywidualnych preferencji. W trakcie postu można pić wodę, kawę i herbatę bez cukru.
Jak zacząć intermittent fasting?
Post przerywany jest sposobem żywienia, który przypadł do gustu wielu osobom na świecie, pomógł osiągnąć cele sylwetkowe i zbudować dobre relacje z jedzeniem. Jednak trzeba mieć świadomość, że narzucanie takich ograniczeń nie jest dla każdego. Jeśli borykasz się z problemami, a Twoja relacja z jedzeniem nie jest ustabilizowana, być może warto najpierw udać się do dietetyka lub psychodietetyka, który pomoże w rozwiązaniu problemu.
Jeśli chcesz zacząć Intermittent Fasting najlepiej na początku skorzystać z wariantu 8/16, który jest zbliżony do normalnego rozkładu posiłków w ciągu dnia. Gdy uda Ci się wytrwać w tym postanowieniu – możesz próbować innych wariantów po to, by znaleźć ten, który będzie najbardziej Ci odpowiadał.
Intermittent fasting – zasady
Dietę IF można podzielić na dwa główne obszary:
- TRF, czyli time restricted feeding – stosuje się posty przerywane określonym oknem żywieniowym, wszystko w ciągu 24 godzin. Popularne warianty to 8/16, 4/20, 10/14.
- ADF, czyli alternate day fasting – tu również stosuje się posty przerywane oknem żywieniowym, jednak odbywa się to w wymiarze dobowym. Post trwa na przykład jeden dzień, w którym spożywamy zaledwie 20% naszego dziennego zapotrzebowania, a następnie przez 1-2 doby jemy normalnie. W tym przypadku popularne są dwa warianty 1/1 i 1/2.
Główna zasada diety IF sprowadza się do tworzenia okna żywieniowego i okresów postu. Jedna trzeba pamiętać, że ten sposób żywienia nie zakłada głodzenia organizmu. Twój organizmu musi mieć energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli wybierzesz wariant 1/1 nie oznacza to, że przez cały dzień masz nic nie jeść, a drugiego dnia możesz opychać się do woli – wiele osób tak właśnie postrzega tę dietę, co jest dużym błędem. W diecie Intermittent Fasting nie ma również narzuconych reguł co do jedzenia określonych produktów, kaloryczności itd. Ważne, aby spożywać odpowiednia ilość kalorii, która będzie dostosowana do Twojego celu sylwetkowego i jednocześnie pozwoli na dobre funkcjonowanie organizmu. Ten elastyczny model żywienia może przynieść wiele korzyści, jednak trzeba podejść do tego bardzo rozsądnie.
Czy intermittent fasting działa?
Jeśli podejdziesz do diety IF w sposób racjonalny, z pewnością może ona wpłynąć pozytywnie na Twoje zdrowie i pomóc Ci osiągnąć cele sylwetkowe. Jednak sam model żywienia na niewiele się zda, jeśli Twoje posiłki nie będą pełnowartościowe, nie podejmiesz żadnej aktywności fizycznej, nie ograniczysz stresu i nie będziesz się wysypiał. Na jakie efekty możesz liczyć, stosując dietę IF? Ten model żywienia może między innymi pomóc w redukcji masy ciała, a także zminimalizować ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.
Dla kogo jest intermittent fasting?
Kto zdecydowanie nie powinien korzystać z diety IF? Przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, osoby borykające się z przewlekłymi chorobami, zaburzeniami odżywiania, osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia, pracują fizycznie. Zdecydowanie wymagana jest konsultacja z lekarzem w przypadku osób mających problemy z hormonami.
Kto może korzystać z diety IF? Ten model żywienia może okazać się świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów i dobrze funkcjonują przy narzuceniu sobie pewnych restrykcji. Choć warto pamiętać, że nie jest to dieta odchudzająca. Kluczem w redukcji masy ciała jest spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dietę IF powinny stosować wyłącznie osoby zdrowe, w przypadku jakichkolwiek problemów warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Intermittent fasting – wady i zalety
Model żywienia nazywany dietą IF może mieć zarówno plusy, jak i minusy. Do zalet Intermittent Fasting można zaliczyć między innymi: redukcje stanów zapalnych w organizmie, redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy, obniżenie cholesterolu, elastyczność diety, poprawę regeneracji organizmu. Z kolei do wad można zaliczyć: spożywanie zbyt małej ilości kalorii, problemy z koncentracją i pogorszenie samopoczucia, zbyt długi post, nieodpowiednią kaloryczność diety i niedobór składników odżywczych.
Dieta Intermitten Fasting to model żywienia, który zdobył sporą popularność w ostatnich latach. To elastyczny sposób żywienia, który można dopasować do własnych preferencji. Jednak pamiętaj, że jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Dobrze zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia.
Data publikacji: