Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Enzymy trawienne

enzymy trawienne

Enzymy trawienne są niezbędne w organizmie człowieka. Biorą udział w procesie trawienia, który ma na celu rozkład pokarmu, aby organizm mógł czerpać z pożywienia niezbędne witaminy i minerały. Niedobór enzymów trawiennych może występować między innymi u osób borykających się z różnymi problemami i chorobami związanymi z układem pokarmowym. Jak odbudować enzymy trawienne? Jakie suplementy wybrać? Czy enzymy trawienne spożywać przed czy po jedzeniu? Sprawdź!


Spis treści

Czym są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne powstają w układzie pokarmowym i odpowiadają za rozkład pokarmów do związków prostych. Enzymy trawienne naturalne wytwarzane są między innymi w trzustce oraz jelicie cienkim, żołądku i jamie ustnej. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ich ilość nie jest wystarczająca i dochodzi do zaburzeń procesów trawiennych.

rola enzymów trawiennych w organizmie

Enzymy trawienne i ich rola w organizmie

Jakie są funkcje enzymów trawiennych? Przede wszystkim ich rolą jest rozkład pokarmów do związków prostych. Dopiero po przetworzeniu pożywienia w naszym organizmie, możemy korzystać ze znajdujących się w nich cennych składników, jak witaminy i minerały.

Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, a enzymy są niezbędne do tego, aby cały ten proces przebiegał prawidłowo. Zbyt mała ilość enzymów trawiennych w organizmie człowieka może mięć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

niedobór enzymów trawiennych

Objawy niedoboru enzymów trawiennych

Zastanawiasz się pewnie, jakie objawy mogą wskazywać na to, że w Twoim organizmie jest zbyt mało enzymów trawiennych. Z pewnością nie należy lekceważyć tej kwestii i jeśli zauważyłeś u siebie jakieś niepokojące dolegliwości, najpierw warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem. Wizyta kontrolna powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Do objawów, które mogą świadczyć o niedoborze enzymów trawiennych, zalicza się między innymi:

  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • odczuwanie ciągłego głodu,
  • szybki przyrost tkanki tłuszczowej.

Niestety te objawy nie są charakterystyczne, dlatego większość osób nie zwraca na nie szczególnej uwagi. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie warto diagnozować się na własną rękę. Wizyta u specjalisty to najlepsze rozwiązanie, które pomoże wykluczyć poważne schorzenia. Gdy będziesz pewny, że masz do czynienia z niedoborem enzymów trawiennych, możesz włączyć odpowiednią suplementację.

jaki suplement wybrać

Enzymy trawienne – jaki suplement wybrać?

Jeśli chcesz, aby procesy trawienne w Twoim organizmie przebiegały prawidłowo, przede wszystkim powinieneś nieco lepiej przyjrzeć się swojej codziennej diecie. To właśnie odpowiednio zbilansowana dieta, składająca się z produktów, które dobrze wpływają na nasz organizm, jest kluczem do sukcesu. Powinieneś wyeliminować te składniki, po których nie czujesz się najlepiej. Osoby borykające się z problemami trawiennymi powinny unikać wysokoprzetworzonej żywności, fast foodów, słodyczy i różnych innych produktów, które powodują wzdęcia i zaparcia. Zamień je na pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, warzywa, owoce i inne produkty bogate w błonnik pokarmowy. Najważniejsza jest obserwacja swojego organizmu i tego, jakie objawy możesz obserwować po spożyciu konkretnych produktów. Nie zawsze to, co u większości osób powoduje niestrawność, będzie też negatywnie wpływało na Ciebie i odwrotnie.

Jeśli zadbasz o dietę, możesz do tego dołączyć odpowiednią suplementację. W tej kwestii warto poprosić o radę dietetyka. Enzymy trawienne w formie suplementów mogą usprawnić procesy trawienne zachodzące w Twoim organizmie i wpłynąć pozytywnie na samopoczucie. Pamiętaj, że zaleca się spożywanie enzymów trawiennych w formie suplementów tuż przed planowanym posiłkiem. Enzymy trawienne są niezbędne w naszym organizmie, pomagają w rozkładzie pożywienia do substancji, które mogą być absorbowane przez organizm. Jeśli na co dzień borykasz się z takimi dolegliwościami, jak wzdęcia, zaparcia i inne problemy związane z układem pokarmowym, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Może się okazać, że zmiana diety i włączenie odpowiedniej suplementacji pozwoli zwiększyć poziom enzymów trawiennych w Twoim organizmie, co usprawni procesy trawienne i przyniesie Ci ogromną ulgę. Jednak nie diagnozuj się na własną rękę, pierwszym krokiem powinno być wykluczenie poważniejszych chorób, a w tym pomoże Ci wizyta u doświadczonego specjalisty.

Data publikacji:


Data publikacji:

Polecane

pixel