Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ektomorfik

Ektomorfik

Ektomorfik to jeden z trzech somatotypów, obok mezomorfika i endomorfika. Rozpoznanie, do której z tych trzech grup można przypisać Twoją sylwetkę, może zdecydowanie pomóc Ci w osiągnięciu sylwetkowego celu, niezależnie od tego, czy jest nim redukcja masy ciała, czy zwiększenie masy mięśniowej. Sprawdź, jakie cechy przypisuje się ektomorfikowi, jaką dietę powinien stosować i jaki trening najlepiej się u niego sprawdzi!


Spis treści:

Ektomorficzny typ sylwetki

W latach 40. XX wieku powstała typologia Sheldona wyróżniająca właśnie trzy somatotypy: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. W najprostszym ujęciu można powiedzieć, że ektomorfik to osoba wysoka, bardzo szczupła i drobna, której trudno jest zwiększyć masę ciała. Jeśli chodzi i budowę ciała, charakterystyczne są dosyć długie kończyny, wąskie barki i biodra.

sprawdź czy jesteś ekomorfikiem

Czy jesteś ektomorfikiem?

Ektomorficzny typ sylwetki jest dosyć specyficzny. Zastanawiasz się pewnie, czy można Cię określić mianem ektomorfika? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy, że dokładnie przyjrzysz się swoim cechom i odpowiesz na kilka poniższych pytań:

  • Czy masz smukłą sylwetkę?
  • Czy można powiedzieć, że Twoje nogi i ręce są długie, a barki wąskie?
  • Czy można powiedzieć, że Twoje kości są drobne?
  • Czy trudno Ci przybrać na wadzę?
  • Czy mimo ćwiczeń i odpowiedniej diety trudno Ci zbudować masę mięśniową?
  • Czy uważasz, że Twój metabolizm jest szybki?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, może to oznaczać, że Twój typ sylwetki to ektomorfik. Co to oznacza? Przede wszystkim może być Ci trudno zbudować masę mięśniową i osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak pamiętaj, że nie jest to niemożliwe. Gdy już wiesz, jaki masz typ sylwetki, możesz odpowiednio zaplanować dietę i treningi, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu.

najlepsza dieta dla ektomorfika

Dieta dla ektomorfika

Jeśli wiesz, do którego typu można przypisać Twoją sylwetkę, znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć cel związany z redukcją lub przybraniem masy mięśniowej. W przypadku ektomorfika tworząc plan żywieniowy, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Co powinie jeść ektomorfik? Pierwszym krokiem jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego i dodawanie do tej liczby stopniowo kalorii tak, aby stworzyć nadwyżkę kaloryczną. Jednak w przypadku ektomorfika nie należy drastycznie zwiększać liczby spożywanych kalorii, gdyż dana osoba po prostu nie będzie w stanie zjeść nagle tak dużej ilości kalorii.

Spore znacznie ma też rozkład makroskładników. Niezależnie od Twojej budowy ciała dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Białko powinno stanowić minimum 30% zapotrzebowania, tłuszcze 25 do 30%, a węglowodany około 45-50%. W diecie na masę dla ektomorfika ważne jest zwiększenie podaży białka, które pomoże w osiągnięciu celu. W związku z tym, że ektomorficy zazwyczaj po prostu nie jedzą dużo, problemem może być spożywanie 2-3 posiłków w ciągu dnia z zachowaniem odpowiedniej nadwyżki kalorycznej. Dobrym rozwiązaniem może być zwiększenie liczby posiłków i podzielenie ich na mniejsze porcje. Warto wybierać pełnowartościowe źródła białka, węglowodanów i tłuszczy. Jeśli masz problem ze spożywaniem większych ilości jedzenia, świetnym rozwiązaniem są pożywne koktajle. Staraj się unikać wysokoprzetworzonej żywności, która z pewnością nie wpłynie pozytywnie na Twój organizm.

najlepsza Trening dla ektomorfika

Trening dla ektomorfika

Jak powinien wyglądać trening dla ektomorfika? Czy ektomorfik może być kulturystą? Niezależnie o tego, jaki masz typ sylwetki, nie należy rezygnować ze swoich marzeń. To, że jesteś bardzo szczupły i trudno Ci zbudować masę mięśniową nie oznacza, że jest to niemożliwe. Twoja droga może być znacznie cięższa i dłuższa, ale wymarzona sylwetka jest w Twoim zasięgu.

Ektomorfik na siłowni przede wszystkim powinien się skupić na treningu siłowym i zrezygnować z wykonywania tak zwanego cardio, gdy jego celem jest nabranie masy mięśniowej. Warto postawić na złożone ćwiczenia wielostawowe, które zaangażują do pracy wiele grup mięśniowych. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego ciężaru, powinien przede wszystkim być dopasowany do indywidualnych możliwości, zalecane jest stosowanie większych obciążeń i mniejszej ilości powtórzeń. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i ciągły progres.

najlepsza Trening dla ektomorfika

Ektomorfik – wady i zalety tego typu sylwetki

Jakie są plusy i minusy sylwetki ektomorfika? Do zalet bez wapienia można zaliczyć atletyczną figurę i długie nogi. Te cechy mogą przydać się w takich dziedzinach sportu jak na przykład bieganie. Szybka przemiana materii również jest sporym plusem. Z kolei niski poziom tkanki tłuszczowej sprawia, że organizm bardzo dobrze funkcjonuje. Oczywiście jedynie wtedy, gdy ten poziom jest w normie. Natomiast jeśli chodzi o wady sylwetki ektomorfika, można do nich zaliczyć problemy z przyrostem masy mięśniowej. To znacznie utrudnia osiągnięcie wymarzonej umięśnionej sylwetki u mężczyzn. To jednak nie wszystko, jeśli zaliczasz się do tej grupy, może być Ci trudno zwiększyć siłę podczas treningu, regeneracja mięśni także może przebiegać wolniej.

Ektomorfik to jeden z trzech typów sylwetki, który ma specyficzne cechy. Osoby, które zaliczają się do tego grona, są bardzo szczupłe, mają długie kończyny, wąskie barki, talię i biodra, ciężko im zwiększyć masę mięśniową oraz wypracować wymarzoną sylwetkę. Jednak pamiętaj, że wszystko jest możliwe, jeśli włożysz w to trochę wysiłku i wykażesz się cierpliwością.

Data publikacji:


Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT Beef Mass - 3000g

EXTRIFIT Beef Mass - 3000g

129,00 zł25800 pkt.
0,04 zł / g
IRON HORSE Iron Mass - 1000g

IRON HORSE Iron Mass - 1000g

68,06 zł12898 pkt.
0,07 zł / g
BioTech USA Iso Whey Zero - 2270g

BioTech USA Iso Whey Zero - 2270g

297,21 zł59800 pkt.
0,13 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
IRON HORSE Anabolic Dream - 280g

IRON HORSE Anabolic Dream - 280g

117,10 zł28278 pkt.
0,42 zł / g
pixel