Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Berberyna vs Metformina

Berberyna vs Metformina

Berberyna jest związkiem znajdującym się w wielu różnych ziołach, takich jak Goldenseal, Chinese Goldenthread i Philodendron. Badania pokazują, że jest ona „czarnym koniem”, jeśli chodzi o regulowanie poziomu cukru we krwi i zarządzanie wagą, zapobieganie wystąpieniu raka i utrzymanie zdrowia jelit. Do tej pory przeprowadzono 28 badań tego związku, gdzie wiele z nich dotyczyło wpływu na cukrzycę typu 2. Wydaje się, że Berberyna rywalizuje z syntetyczna metforminą, jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi i poziom lipidów we krwi. W jaki sposób? Dobre pytanie.

Środki poprawiające czułość insulinową są raczej wyjątkowe, ponieważ wiele ich pozytywnych i negatywnych skutków związanych jest z pojedynczą ścieżką, w której kinaza białkowa aktywowana jest monofosforanem adenozyny lub inaczej AMPK. Działając jako komórkowy regulator energii, AMPK odpowiada za utrzymanie homeostazy energii komórkowej poprzez regulację poziomów ATP. Kiedy organizm jest narażony na stres, który powoduje osłabienie ATP, takie jak szok cieplny lub znacznie częściej, niski poziom glukozy we krwi i niedotlenienie w wyniku diety i ćwiczeń, enzym ten jest aktywowany. W rezultacie procesy, które wymagają zużycia ATP (synteza kwasów tłuszczowych i cholesterolu) są wyłączone, podczas gdy procesy, które obejmują wytwarzanie ATP (kwas tłuszczowy i utlenianie glukozy) są włączane w próbie uzupełnienia poziomów energii komórki.

Metformina - Skutki działania

Podczas gdy większość sensybilizatorów (w tym metforminy) stosowanych jest obecnie w celu zwiększenia wrażliwości na insulinę poprzez aktywację AMPK, metformina wykazuje pewne negatywne skutki dla receptorów androgenowych. Wspomniane receptory łączą negatywny wpływ metforminy na syntezę białek, z których najbardziej problematycznym jest zdolność do zmniejszania receptora androgenowego. (SHEGEM Nadima S.; NASIR Abeer M.; JBOUR Abdel-Kareem; BATIEHA Anwar M.; EL-KHATEEB Moh'D S.; AJLOUNI Kamel M. „Wpływ krótkotrwałego podawania metforminy na androgeny u zdrowych mężczyzn „ Saudi Medical Journal A. 2002 , vol. 23, nr 8, pp. 934-937 [biblij. : 29 ref.]). Innymi słowy, te mechanizmy nie tylko tłumią funkcję receptorów androgenowych, ale faktycznie się ich pozbywają! Ponieważ sygnalizacja receptora androgenowego jest podstawowym mechanizmem, dzięki któremu testosteron i inne steroidy stymulują wzrost mięśni, wszystko, co eliminuje ten krytyczny mediator, nie tylko zmniejsza tempo wzrostu mięśni, ale także niweluje całkowity potencjał wzrostu.

Udowodniono także, że metformina zmniejsza endogenną produkcję testosteronu - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To może nie mieć większego znaczenia dla sterydów kulturystów, którzy już doświadczają supresji HPTA. Jednak dla naturalnych kulturystów lub osób zaangażowanych w PCT, jest to najgorszy możliwy efekt uboczny. Pod względem efektów ubocznych związanych z syntezą niebiałkową, metformina upośledza działanie tarczycy poprzez hamowanie wytwarzania TSH (hormonu tarczycy), obniżając w ten sposób poziomy T4 i T3. Mógłbym wymienić wiele innych znanych efektów ubocznych, od kwasicy mleczanowej po zaburzenia trawienia ale na tym poprzestanę. Biorąc pod uwagę fakt, że istnieją naturalne alternatywy, które, jak dowiedziono klinicznie, działają równie dobrze bez tych skutków ubocznych, nie widzę żadnego powodu, dla którego kulturysta mógłby nadal stosować metforminę, gdy tylko zostanie poinformowany o ryzyku.

Badania nad działaniem berberyny

Przeglądając różne naturalne czynniki wrażliwe na obecność insuliny, berberyna wydaje się być najsilniejsza (jest także wiele innych użytecznych sensybilizatorów), zapewniając działanie uwrażliwiające na insulinę równe metforminie. Jednak nie wykazano, by berberyna powodowała istotne działania niepożądane, które są związane ze stosowaniem metforminy. Berberyna nie wydaje się również obniżać poziomu testosteronu. W rzeczywistości istnieją istotne dowody wskazujące, na to, że berberyna może mieć pozytywny wpływ na poziom testosteronu zarówno u mężczyzn jak i kobiet - jak wykazano w kilku badaniach klinicznych in vitro. Poziomy THS również pozostają niezmienione, a jeśli chodzi o tolerancję pokarmową, berberyna jest dobrze przyjmowana przez ludzki organizm. Berberyna wykazuje również kilka innych zalet, które pozytywnie wpływają na zdrowie całego ciała, np. zdolność do poprawy poziomu cholesterolu, zmniejszenie stanu zapalnego i ochrona przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Mimo wszystko wielu z was prawdopodobnie zastanawia się, czy nawet naturalne alternatywy, takie jak berberyna, powinny być częścią programu treningowego, biorąc pod uwagę potencjalnie negatywny wpływ aktywacji AMPK na syntezę białek. Bez odpowiednich informacji reakcja komórek może przebiegać w drugą stronę. W końcu, co może być ważniejsze dla kulturysty, niż właśnie synteza białek? Jednak biorąc pod uwagę szerszy obraz, szybko staje się oczywiste, że obawy te są bezpodstawne. W rzeczywistości niewielka aktywacja AMPK nie będzie miała zauważalnego wpływu na wzrost mięśni. Aktywujemy już AMPK za każdym razem, gdy wykonujemy cardio, ale ćwiczenia sercowo-naczyniowe okazały się być uzupełnieniem naszych wysiłków na rzecz budowania mas, a nie uszczerbkiem.

Jeśli jednak zamierzamy aktywować AMPK w większym stopni, powinniśmy podjąć kroki aby ścieżka mTOR nadal wywierała anaboliczne efekty z maksymalną wydajnością / prawie maksymalną wydajnością. Na szczęście mTOR można aktywować na wiele różnych sposobów a ponieważ kulturyści korzystają już z wielu z nich w sposób ciągły, nie ma niebezpieczeństwa znacznego ograniczenia tempa tego wzrostu. Czynniki takie jak trening, określona dieta, zażywanie narkotyków, a nawet konsumpcja niektórych aminokwasów są w stanie aktywować mTOR w różnym stopniu. Połączone mogą zapewnić znaczący wzrost mTOR, nie wspominając już o pozytywnych efektach, jak lepsza wrażliwość na insulinę, zwiększona ekspresja Glut-4, zwiększony wychwyt glukozy mięśniowej itp. To informacja potwierdzona zarówno przez liczne badania, jak również zadowolonych konsumentów, jakimi są kulturyści.

AMPK – Właściwości

AMPK (kinaza białkowa aktywowana AMP) jest enzymem odpowiedzialnym za utrzymanie równowagi energetycznej w komórkach. AMPK pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, zawartość tłuszczu we krwi i poziom energii. Wyłączenie AMPK może oznaczać katabolizm lub tryb awaryj. Mogą to być objawy zespołu metabolicznego, takie jak wysoki poziom cukru we krwi, zaburzenia równowagi energetycznej, zły poziom lipidów we krwi i objawy cukrzycowe. Kiedy jesteś w katabolizmie, nie budujesz mięśni ani nie odzyskujesz siły, co oznacza, że Twoje zyski będą cierpieć.

Włączenie AMPK obniża poziom glukozy we krwi, normalizuje stężenie lipidów we krwi, poprawia poziom energii i zmniejsza objawy cukrzycowe. Dodatkowo wprowadza komórki w tryb rozbudowy. Z kolei berberyna zdaje się włączać AMPK.

Berberyna - Badania

Wykazano, że berberyna wpływa na niektóre geny regulujące metabolizm. Istnieją pewne geny, które po włączeniu mogą powodować termogenezę adaptacyjną (AT) lub spowolnienie metabolizmu. Berberyna może sprawić, że te geny będą naturalnie blokowane i zmniejszą ich zdolność do niszczenia pięknej talii.

Badania na szczurach: w pierwszej części tego badania podjęto próbę zmiany grubych, dobrze karmionych i nie stresowanych szczurów w smukłe zwierzęta przez podanie im berberyny. Szczury, którym podano berberynę, straciły znaczną ilość masy w porównaniu do grupy kontrolnej, która przybrała na wadze bez berberyny. Inny eksperyment na szczurach wykazał, że berberyna obniżyła poziom glukozy na czczo i poprawiła tolerancję glukozy.

Badania na ludziach: Jedno badanie przebadało 36 osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i przetestowani przez trzy miesiące. Jedna grupa wzięła Metformin, druga wzięła berberynę. Efekty berberyny rywalizowały z metforminą. Berberyna poprawiła nawet metabolizm lipidów w tym samym czasie.

W innym badaniu wzięło udział 60 osób z cukrzycą typu 2. Uczestnicy przyjęli berberynę i zostali objęci analizą na obecność wolnych kwasów tłuszczowych (tłuszcze, które unoszą się w krwi po uwolnieniu od komórek tłuszczowych). Wolne kwasy tłuszczowe wykazują negatywny wpływ na działanie trzustki i zostały powiązane z opornością na insulinę. Berberyna obniżyła poziom wolnych kwasów tłuszczowych.

Jak korzystać z berberyny?

Berberynę można znaleźć jako izolowany monopreparat lub użyć ziół z berberyną. W jednym z badań, 500 mg Berberyny przyjmowanej trzy razy dziennie (z ekstraktów), spowodowało średnią utratę masy ciała o 5 funtów.

Ziołowe dawki z nalewek i kapsułek będą się między sobą różnić, dlatego postępuj zgodnie z etykietami. Przeważnie dawka herbaty ziołowej wynosi 1-4 łyżeczek moczonych przez 5-7 minut lub dłużej - dla uzyskania silniejszego efektu.

Zgłaszano pewne działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę do 300 mg i stosować trzy razy dziennie. W przypadku ziół po prostu należy po prostu zmniejszyć stężenie przyrządzanego preparatu. Niektóre z tych objawów mogą wynikać z przywrócenia równowagi flory jelitowej, co początkowo może nie należeć do najprzyjemniejszych przeżyć.

Berberyna to produkt naturalny, znany dodatkowo z indukowania zatrzymania cyklu komórkowego w fazie G1 i apoptozie zależnej od kaspazy-3 w ludzkich komórkach raka prostaty. (Mol Cancer Ther. 2006. Katedra Dermatologii, University of Alabama w Birmingham, Volker Hall, University Boulevard, Birmingham, AL )

Wykazano, że berberyna, czyli naturalnie występujący alkaloid izochinolinowy, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe w niektórych układach in vitro.

Literatura:

Dr. Jacob Schor, "Clinical Applications for Berberine: Potential therapeutic applications in metabolic syndrome, type 2 diabetes, and dyslipidemia"
Natural Medicine Journal 4 (2012) Yun Lee et. al., "Berberine, a Natural Plant Product, Activates AMP-Activated Protein Kinase With Beneficial Metabolic Effects in Diabetic", Diabetes 55 (2006) Jun Yin et. al. "Efficacy of Berberine in Patients with Type 2 Diabetes"

Metabolism 57 (2008 SHEGEM Nadima S.; NASIR Abeer M.; JBOUR Abdel-Kareem; BATIEHA Anwar M.; EL-KHATEEB Moh'D S.; AJLOUNI Kamel M. „Wpływ krótkotrwałego podawania metforminy na androgeny u zdrowych mężczyzn „ Saudi Medical Journal A. 2002 , vol. 23, nr 8, pp. 934-937 [biblij. : 29 ref. Department of Endocrinology and Metabolism, University Hospital, Belgium. Decreased androgen levels and obesity in men. Ann Med. 1996 Feb;28(1):13-5.

Data publikacji:

Polecane

pixel