Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

TLEN

Tlen jest niezbędnym pierwiastkiem w procesach życiowych człowieka. Jego niedobór objawia się zawrotami i bólami głowy, depresją, ogólnym zmęczeniem, znużeniem, zaburzeniem snu, koncentracji, przybieraniem na wadze, osłabieniem układu odpornościowego, problemami z krążeniem, czyli ogólnie ujmując - same usterki i nic fajnego.

Czynnikami, które mogą powodować niedobór tlenu w naszym ludzkim organizmie są niewątpliwie: stres, brak ruchu, niewłaściwa dieta i zanieczyszczenie środowiska

21% STĘŻENIA TLENU W NASZYM ORGANIZMIE TO NORMA, PRZY 16% POWSTAJĄ PIERWSZE OZNAKI NIEDOTLENIENIA, CZYLI OSŁABIENIA ORGANIZMU, 8% TO JUŻ STAN, W KTÓRYM TRACIMY PRZYTOMNOŚĆ

TLEN A SPORT

Istotą procesu oddychania jest uwolnienie energii zgromadzonej w organizmie.

Ponadto tlen w mięśniach jest w stanie poprawić wydolność organizmu nawet o 10%. Tlen w naszym układzie przyspiesza metabolizm, co umożliwia nam pozbycie się zbędnych kilogramów. Niweluje efekt zakwaszenia mięśni oraz skraca czas regeneracji organizmu po wysiłku.

TLEN PRZESYŁANY JEST DO PŁUC, GDZIE JEGO CZĄSTECZKI WIĄŻĄ SIĘ WE KRWI Z HEMOGLOBINĄ. Z PŁUC PRZEZ SERCE I TĘTNICE NATLENIONA KREW ZOSTAJE ROZPROWADZONA DO WSZYSTKICH TKANEK NASZEGO ORGANIZMU.

Podczas rozpoczęcia wysiłku fizycznego przez człowieka, organizm potrzebuje dostarczenia większej ilości energii niż w czasie spoczynku. Potrzeba na tlen będzie więc w tych warunkach zwiększona, wprost proporcjonalnie do intensywności wykonywanej pracy, żeby do organizmu zostało dostarczone tyle tlenu ile potrzebuje, musi dojść do dynamizacji wszystkich procesów odpowiedzialnych za dostarczanie tlenu. Zwiększa się ilość oddechów, serce zwiększa częstotliwość swej pracy, a z komory zostaje wyrzucane więcej krwi. W czasie wysiłku fizycznego w dużej mierze większość krwi krążącej w organizmie trafia do mięśni.

TLEN A UMYSŁ

Mózg to tylko 2% masy ciała, a do prawidłowego funkcjonowania i rozwiązywania wszystkich problemów na jakie napotykamy, zużywa 20% naszej energii – głównie tlenu, na którego niedobór jest strasznie wrażliwy.

Zanieczyszczenie środowiska tlenkiem węgla paraliżuje pracę naszego umysłu na wysokich obrotach. Oddychanie powietrzem, w którym jest duża zawartość tlenku węgla wywołuje zmniejszoną zdolność do przenoszenia tlenu w naszym organizmie, co powoduje ból głowy, senność, nudności, słabość, upośledzenie koordynacji, dezorientację, lęk i depresję. Krew, która jest uboga w tlen spowoduje brak sprawności intelektualnej i fizycznej.

CYWILIZACJA WYMAGA OD NAS CORAZ WIĘKSZEJ KREATYWNOŚCI, A JEDNOCZEŚNIE ZABIERA CI PALIWO NASZEGO MÓZGU - TLEN. SIŁĘ NASZEGO MÓZGU MOŻEMY WSPOMÓC, DBAJĄC O NASZE TLENOWE PALIWO. DOSTARCZAJMY GO W DOSTATECZNEJ ILOŚCI, POPRAWI NAM PAMIĘĆ, KONCENTRACJĘ I SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA. WZNIESIEMY SIĘ WÓWCZAS NA WZGÓRZA NASZEJ KREATYWNOŚCI.

Będziemy radzić sobie z problemami i działać poza utartymi schematami, przenosząc nas w obszar przełomowych rozwiązań.

Kiedy brakuje tlenu…

Sam proces pobierania tlenu wydaje się być na tyle prosty, że ludzki organizm prowadzi go poza świadomą kontrolą. Nie wystarczy jedynie oddychać, żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom dotlenienia krwi. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenia na ten moment w atmosferze, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta przekładająca się na osłabienie siły transportowych krwi powodują braki w nasyceniu krwi tlenem.

Zawodowi sportowcy również narażeni są na niedobory, ponieważ w czasie treningu organizm potrzebuje większej ilości energii, niż w spoczynku. Co się wiąże ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen, a więc zwiększa się liczba oddechów, serce intensywniej pracuje i pompuje krew do mięśni. Im wysiłek większy, tym większe będzie pochłanianie tlenu.

Niedostarczanie tego życiodajnego pierwiastka i jego objawy pojawiają się bardzo szybko. Najszybciej będzie widoczne - ziewanie, uczucie zmęczenia, spadek koncentracji. Ludzie aktywni fizycznie obserwują dodatkowo obniżenie wydolności organizmu, wydłużenie czasu potrzebnego do regeneracji i dłuższe niż zazwyczaj utrzymywanie się zakwasów po treningu.

Tlen podczas aktywności…

Systematyczne i intensywny wysiłek prowadzi do osiągnięcia tzw. pułapu tlenowego. Możemy zawdzięczać mu wytrenowany organizm, który może pokonywać większe obciążenia, przy mniejszym koszcie fizjologicznym. Więcej energii dostarczonej do mięśni, które mogą szybciej i skuteczniej rozprawić się ze zbędnymi kaloriami, a do tego są w stanie dłużej i intensywniej pracować, spalając tkankę tłuszczową. Polepszy się wydolność całego organizmu, dzięki czemu zmęczenie przychodzi znacznie później, a regeneracja trwa krócej, niż u osób niedotlenionych: dodatkowa dawka tlenu w mięśniach jest w stanie poprawić wydolność organizmu aż o 10 proc.

Data publikacji:

Polecane

IRON HORSE Show Time 3.0 - 360g

IRON HORSE Show Time 3.0 - 360g

122,59 zł24518 pkt.
0,34 zł / g
pixel