Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

SKUTECZNE SPALANIE TŁUSZCZU

SKUTECZNE SPALANIE TŁUSZCZU

Temat spalania tkanki tłuszczowej - jak co roku aktualny i nie schodzący nigdy na bok. Wiąże się to ze stale rosnącą liczbą ludzi z nadwagą. Wysokie tempo życia, nakład obowiązków, stres i inne czynniki sprzyjają nieregularnemu jedzeniu, złym nawykom żywieniowym, a często nawet uniknięciem posiłku z uwagi na prozaiczny brak czasu.

NORMATYW TKANKI TŁUSZCZOWEJ STANOWI 20-25% MASY CIAŁA U KOBIET I 15-20% MASY CIAŁA U MĘŻCZYZN. U KOBIET PROCENT JEST ZAWSZE WIĘKSZY - WYNIKA TO Z HORMONÓW I DOSTOSOWANEGO ORGANIZMU KOBIETY W ZWIĄZKU Z ROZWOJEM PŁODU.

Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa posiada określone funkcje:

  • magazynującą – w sytuacji, gdzie organizmowi przez określony czas dostarczana jest nadwyżka substancji odżywczych, jej komórki syntezują, po czym odkładają w cytoplazmie tłuszcze obojętne
  • termoizolacyjną
  • metaboliczną
  • immunomodulującą (m.in. wydzielanie licznych cząsteczek wpływających na funkcjonalność układu odpornościowego.)

WARTO WSPOMNIEĆ, ŻE NORMA POZWALA NAM TRZYMAĆ SIĘ Z DALA OD CHORÓB ZWIĄZANYCH Z NADMIAREM TŁUSZCZU. NIESTETY CZĘSTO ZAPAS TKANKI JEST DUŻO WIĘKSZY OD USTALONEJ NORMY - WTEDY MOGĄ ZACZĄĆ SIĘ PROBLEMY I KOMPLIKACJE.

Choroby i objawy związane z otyłością:

  • zespół metaboliczny
  • cukrzyca typu 2
  • choroby układu ruchu
  • nadciśnienie tętnicze
  • zawał serca i mózgu
  • wylew
  • zatorowość
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • choroby nerek
  • miażdżyca
  • kamica żółciowa
  • większe tendencje do nowotworów.

CO Z TYM MOŻNA ZROBIĆ ? JAK ROZPOCZĄĆ SKUTECZNE SPALANIE TŁUSZCZU?

Jako trener z własnego doświadczenia mogę powiedzieć o etapach, jakie trzeba przejść, aby proces odchudzania był skuteczny. Najczęstszym problemem jest rzucenie się na głęboką wodę, czyli zabranie się na raz za wszystkie aspekty odchudzania: trening, dieta, suplementacja.

Po pierwsze: trening – kiedy rozpoczynamy trening organizm musi zaadoptować się w nowych trudnych dla niego warunkach, dodatkowy ponad godzinny wysiłek jest dosyć dużym wydatkiem energetycznym. Polecam odbyć min. miesięczny systematyczny trening, aby włączyć zbilansowaną dietę. Z uwagi na sam trening, który na początku będzie osłabiał nasz organizm, dorzucając dietę, która jest zbilansowana pod osobę redukującą wagę, czyli bilans jest ujemny, otrzymujemy totalne zajechanie organizmu, zniechęcenie i brak motywacji. Osoba trenująca otrzymuje dużo większy wydatek energetyczny niż dotychczas, a dodatkowo zmniejszamy mu ilość kcal, które dostarczał wcześniej, więc oba wskaźniki się rozmijają.

Po drugie: zbilansowana dieta - podobnie jak z treningiem, jeżeli zdecydujemy się na początku na dietę, radziłbym przebyć minimalnie miesiąc na diecie, aby ruszać na siłownie - zapobiegnie to zapaści kalorycznej.

Po trzecie: suplementacja – ta składowa może być dodana do treningu czy diety praktycznie od razu, trzeba tylko rzetelnie pilnować dawkowania i częstotliwości.

CZYM MOŻEMY SOBIE POMÓC ?

Na pewno w pierwszej kolejności musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe, potem bilansować dietę i zadbać o odpowiednią suplementacje. Nie ma co się oszukiwać - 70% całego sukcesu to dieta, lecz wprowadzenie odpowiedzialnej suplementacji jest bardziej niż wskazane.

Na rynku nie brakuje suplementów wspomagających spalanie tłuszczu. Na początku warto wspomnieć, że spalacze tłuszczu dzielimy na: podnoszące temperaturę ciała i podnoszące ciśnienie krwi.

Przed poddaniem się cyklowi suplementacyjnemu warto skontrolować stan swojego ciśnienia, serca, przejrzeć dokumentację, w której może być zawarta informacja o uczuleniu na jakiś składnik. Rozpoczynając przygodę z suplementami proponuję zacząć od najsłabszych z możliwych. Daje to możliwość podbijania składu i mocy spalacza, zaczynając od najmocniejszego możemy zaszkodzić organizmowi lub/i wykorzystać od razu potencjał, w który nas siedzi.

KIEDY SUPLEMENTOWAĆ ?

Najlepiej stosować suplement zgodnie z danymi na opakowaniu. Ja osobiście odbiegam często od norm z uwagi na wagę i doświadczenie, lecz dla początkujących dawki polecane są najbardziej wskazane. Spalacz głównie zażywamy przed treningiem. Spotykanym błędem jest słaba rozgrzewka - jeżeli spalacz zostaje dostarczony na trening np. siłowy o wysokiej intensywności, często zaczyna działać w połowie lub pod koniec treningu. Powodem tego jest niedostateczna rozgrzewka. Uważam, że po 15 intensywnych aerobów powinno wystarczyć, aby w końcowej fazie podnieść puls do min 150 uderzeń na minutę, później go normując i doprowadzając do potrzebnej wartości, podczas której następuje proces spalania tłuszczu.

Pozostają nam dni wolne od treningu. W te dni należy również pamiętać o spalaczu. Podając go rano do śniadania dajemy jasny sygnał organizmowi o naszych wymaganiach i systematyczności. Efekt w dni nietreningowe nie będzie spektakularny, lecz z całego miesiąca amplituda stężenia spalacza w organizmie na pewno będzie dla nas korzystna.

Podsumowując samą kwestie spalaczy, mamy naprawdę dużą możliwość wyboru. Przed zakupem warto zapoznać się ze składem i sprawdzić, czy na jakiś produkt nie jesteśmy uczuleni. W doborze suplementów może nam pomóc fachowa obsługa sklepu lub trener z doświadczeniem. Warto zacząć od najsłabszych środków, mając możliwość podbijania mocy spalacza na kolejne miesiące.

Data publikacji:

Polecane

pixel