Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rwa kulszowa – przyczyny choroby, objawy i metody leczenia

wszystko o rwie kulszowej

Rwa kulszowa to problem, który pojawia się znienacka i charakteryzuje się bólem powstającym w obrębie nóg i pleców. Stopień jego nasilenia jest zróżnicowany, choć przez wielu chorych określany jest jako paraliżujący. Często powraca, nie pozwala się ruszyć i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Sprawdźmy, czym jest rwa kulszowa, jak sobie z nią radzić i czemu tak często atakuje z zaskoczenia?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to problem, który potocznie nazywany jest atakiem korzonków nerwowych. W organizmie człowieka znajduje się największy nerw zwany kulszowym, który uciśnięty może powodować ogromny, wręcz paraliżujący ból. Rwa kulszowa ma bardzo charakterystyczne objawy, dlatego łatwo jest ją zdiagnozować. Dolegliwości pojawiają się przez nacisk, który tworzy się na uszkodzonym krążku międzykręgowym. Napiera on silnie na korzenie nerwowe, przez co pojawiają się liczne problemy bólowe.

Rodzaje rwy kulszowej:

  • Rwa ramienna, czyli barkowa
  • Rwa odcinka lędźwiowego
  • Rwa udowa
przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest jednostką chorobą, która podczas ataków skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jej najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych oraz dyskopatie. Gdy wraz z upływem lat dyski przestają spełniać swoje zadanie, krążki stają się podatne na różnego typu uszkodzenia. W związku z rodzajem zmian sprzyjających pojawieniu się rwy kulszowej, jest ona klasyfikowana jako schorzenie występujące głównie u osób starszych. Są jednak inne czynniki sprzyjające, które nie są determinowane przez wiek chorego i mogą powodować to schorzenie oraz jego kolejne nawroty:

  • Nadwaga

    Coraz częściej spotykaną przyczyną pojawienia się rwy kulszowej jest problem z nadwagą, a nawet otyłością. Nadmiar kilogramów jest stałym i sporym obciążeniem dla kręgosłupa przez co pojawia się stan zapalny prowadzący do zwyrodnień, a one do ataku nerwu kulszowego.

  • Dieta

    Wiele mówi się o dobrze zbilansowanej diecie, której stosowanie wpływa na stan naszego zdrowia. W przypadku wielu chorób ma ona kluczowe znaczenie. Tak jest i w przypadku rwy kulszowej. Gdy nasza dieta nie jest bogata w wystarczającą ilość wapnia, witamin oraz soli mineralnych wtedy zwiększa się ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Braki w tych kluczowych składnikach odżywczych mają odzwierciedlenie w problemach z dyskopatią i uciskiem na nerwy.

  • Wyziębienie organizmu

    Problemy z korzonkami są częstą przypadłością, gdy na dworze jest zimno. Nagłe wyziębienie może mieć wpływ na pojawienie się rwy kulszowej. Gdy nasz organizm jest osłabiony i zostanie wystawiony na dokuczliwe działanie chłodu to może się to przyczynić do pojawienia się ataku rwy kulszowej.

  • Ciąża

    W trakcie ciąży organizm kobiety się zmienia. Przesunięciu ulegają struktury kostne w okolicy miednicy, a co za tym idzie staje się ona narażona na występowanie ucisków. Zwiększająca się masa ciała dziecka może je dodatkowo spotęgować. Ciąża także może być przyczyną pojawienia się rwy kulszowej lub udowej właśnie ze względu na zbyt intensywne przeciążenia.

objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kuszowej

Zapalenie nerwu kulszowego to problem, który sprawia naprawdę dużo bólu. Wystarczy jeden ruch, by wystąpił nawrót choroby. Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ostry i kłujący ból w okolicy kręgosłupa. Pojawia się nagle i promieniuje w okolice odcinka lędźwiowego, przenosząc się na uda, nogi, aż do stóp. Jeśli choroba ma zaawansowane stadium, to ból może być tak silny, że nawet najmniejszy ruch, czy wstanie z łóżka sprawia ogrom trudności. U osób, które uskarżają się na intensywny ból wywołany atakiem korzonków, pojawia się on nawet przy wypróżnianiu, kasłaniu i kichaniu. Oprócz przeszywających dolegliwości bólowych pojawić się może uczucie drętwienia i mrowienia w kończynach. W ekstremalnych przypadkach można również zaobserwować niedowład mięśni. Jeżeli występuje utrata wagi, napady dreszczy i wysokiej temperatury, oraz wzmożony ból w pozycji leżącej to konieczna jest pilna konsultacja lekarska. Przy tak skomplikowanych objawach rwy kulszowej konieczne może się okazać leczenie neurologiczne oraz pobyt w szpitalu.

Leczenie rwie kulszowej

Leczenie rwy kulszowej

W zależności od stopnia zaawansowania problemu oraz przyczyny pojawienia się rwy kulszowej stosuje się zróżnicowane metody jej leczenia. Do powstrzymania dolegliwości bólowych zazwyczaj stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Mogą one występować w formie tabletek, maści lub zastrzyków. W fazie ostrej rwy kulszowej dobrze jest robić zimne okłady na obolałą strefę, aby złagodzić ból i stan zapalany. Jeśli problem staje się coraz częstszy, a ból silniejszy to należy stosować się do zaleceń lekarza. Specjalista z pewnością wybierze odpowiednie leki na receptę. Zaleci także prowadzenie oszczędnego trybu życia.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli problemy bólowe czasowo znikają, to wcale nie oznacza, że można zapomnieć o chorobie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy rwa kulszowa lubi nawracać, dlatego pomiędzy jej atakami należy zastosować fizjoterapię, masaże, a także zestaw ćwiczeń, dzięki którym możliwe będzie wzmocnienie kręgosłupa i zmniejszenie jego wrażliwości na problem. Pomocne może być również stosowanie gorsetów medycznych, które usztywniają i stabilizują część lędźwiowo-krzyżową, jednak decyzję o ich wdrożeniu do leczenia powinien podjąć specjalista.

W przypadku fizjoterapii i rehabilitacji zalecanej przy rwie kulszowej zazwyczaj stosuje się zabiegi terapeutyczne, przy których wykorzystywane są pola magnetyczne. Dobrze sprawdza się również laseroterapia, krioterapia, a także kinezyterapia. Osoby zmagające się z silnymi atakami bólu, wywołanymi przez rwę kulszową, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają chodzenie i poruszanie kończynami powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach niezbędny jest pobyt w szpitalu, a hospitalizacja wiąże się często z ingerencją chirurgiczną.

Sposoby na zapobieganie rwie kulszowej

Sposoby na zapobieganie rwie kulszowej

Tak jak w przypadku większości chorób znacznie łatwiej i taniej jest zapobiegać problemom, niż je leczyć. Leczenie rwy kuszowej trwa bardzo długo, a jej ataki bywają naprawdę męczące. Oto kilka domowych sposobów i prostych nawyków, które pomogą zapobiec rwie kulszowej:

  • Oszczędny tryb życia

    Po pierwsze trzeba dbać o swój kręgosłup. Nie można podnosić ciężarów, obciążać kręgosłupa i wykonywać tylko lekkie treningi, które są dopasowane do indywidualnych możliwości, bez nadwyrężania organizmu.

  • Pozycja w trakcie snu

    Po drugie należy zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu. Oznacza to, że trzeba wybrać odpowiednio twardy materac i profilowaną poduszkę, które będą dbały o to, by nie dochodziło do wykrzywiania się kręgosłupa oraz karku w trakcie nocnego wypoczynku.

  • Częsta zmiana pozycji

    Po trzecie podczas pracy siedzącej trzeba często zmieniać pozycję i pilnować swojej postawy, aby się nie garbić. Warto robić sobie także piętnastominutowe przerwy po każdej godzinie pracy, by móc się rozprostować i wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających na kręgosłup.

  • Regularna aktywność fizyczna

    Po czwarte nie można zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup zleconych przez lekarza lub fizjoterapeutę. To między innymi kocie grzbiety i joga, które pomogą utrzymać kręgosłup w formie i zwiększyć zakres ruchów.

Stosując tych kilka zasad możemy być pewni, że częstotliwość ataków rwy kulszowej zmniejszy się, a samopoczucie podczas ich występowania oraz poziom odczuwalnego bólu ulegnie zdecydowanej poprawie. Jeżeli jednak nasz stan nie poprawia się znacząco, warto być w stałym kontakcie z lekarzem neurologiem, który zweryfikuje konieczność podjęcia specjalistycznej fizjoterapii lub czasowego pobytu w szpitalu.


Data publikacji:

Polecane

pixel