Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

ABC domowego treningu - Najlepsze akcesoria

trening w domu


Nie zawsze mamy czas, żeby wyskoczyć na siłownię albo nie zawsze mamy taką możliwość. Co zrobić, gdy nie po drodze nam na trening na drugim końcu miasta lub co gorsza, nasz ulubiony klub fitness zostanie zamknięty? Skoro nie możemy sami udać się na siłownię, sprowadźmy siłownię do nas! Rynek sprzętu ułatwiającego trening w domu jest na tyle bogaty, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wiesz, od czego zacząć? Oto przewodnik, który przeprowadzi Cię przez świat treningu w domu.

Sprzętu do ćwiczeń w domu naprawdę jest co niemiara, dlatego najpierw przyjrzymy się ich ogólnym typom. Przeglądając oferty przyrządów do ćwiczeń możemy znaleźć zarówno wielkie maszyny podobne do tych z siłowni, jak i mniejsze akcesoria. Powiedzmy sobie szczerze: kto ma w mieszkaniu miejsce na ogromne zestawy do ćwiczeń? Raczej większość z nas nie może sobie pozwolić na stawianie gratów na i tak już ograniczonej przestrzeni, dlatego skupimy się na małym sprzęcie do ćwiczenia w domu.

Wydawać by się mogło, szczególnie osobom na początku swojej sportowej przygody, że trenować można tylko na siłowni, tylko na wielkich maszynach, bo inaczej ćwiczenia nie będa miały sensu. Tymczasem na rynku można znaleźć tyle wspaniałych, małych urządzeń! Nawet skakanka, która kojarzy się ze szkołą i czasami dzieciństwa, jest sprzętem sportowym i może zapewnić wysokiej jakości trening. Do drobnych przyrządów do ćwiczeń zaliczyć możemy również gumy, haki i TRX. Nieco więcej miejsca zajmują maty, kółka i piłki, jednak ich rozmiar dalej mieści się w granicach rozsądku. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej, żeby poznać ich mocne i słabe strony.

Przegląd akcesoriów do treningu w domu


Skakanki

skakanki


Najpierw przyjrzymy się skakankom, czyli tematem raczej znanym. Kto z nas nie miał skakanki chociaż raz w ręku? Po zgłębieniu tematu okazuje się jednak, że nawet skakanki mają swoje warianty, w zależności od materiału, z którego są wykonane. Jeśli temat Cię zainteresował, więcej szczegółów znajdziesz w naszym artykule Ranking skakanek, tutaj jednak skupimy się na cechach najważniejszych. Skakanki mają różne długości, dzięki czemu możesz dopasować model to swojego wzrostu. Mało tego, istnieją nawet skakanki regulowane, które pozwolą Ci dopasować sprzęt do swoich preferencji. Skakanki mają też różne uchwyty, jedne są wyściełane gąbką dla wygody użycia, inne mają łożyska. Są skakanki dedykowane ćwiczeniom na twardych powierzchniach, na przykład na betonie, inne nie mają takiej wytrzymałości na ścieranie. Skakanki korzystnie wpływają na kondycję i wydolność organizmu. Zwinięta skakanka zajmie bardzo mało miejsca, można ją nosić przy sobie.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

Gumy oporowe

gumy oporowe


Małym, prostym przyrządem zarówno w obsłudze, jak i w przechowywaniu, są gumy oporowe. Taki niepozorny sprzęt potrafi wiele zdziałać. Możesz zaczepić gumę o stopę i chwycić jej drugi koniec dłonią. Uginając ramiona możesz ćwiczyć biceps, a unosząc i opuszczając nogę wzmacniać mięśnie dolnych kończyn. To tylko przykład aktywności, którą możesz wykonywać za pomocą gum, tak naprawdę ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Dużym plusem jest ich mobilność, dzięki czemu bez trudu wykonasz trening w domu. Gumy mają różne opory, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich sił i możliwości. Korzystny wpływ gum będzie zależeć od zastosowania. Są na tyle małe i kształtne, że mogą się zmieścić nawet w kieszeni.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

Haki do treningów

haki treningowe


Następne na naszej liście są haki. Haki są bardzo pomocne, służą do zwiększenia obciążenia, kiedy nadgarstki odmawiają posłuszeństwa. Można ich też użyć jako wsparcia w podciąganiu się czy podczas treningu pleców. Ćwiczenia z wykorzystaniem haków najczęściej wykorzystuje się podczas treningów siłowych. Haki są małe i proste w przechowywaniu.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

TRX

trx


Kolejnym zestawem, któremu przyjrzymy się bliżej, jest TRX. Co kryje się za tą enigmatyczną nazwą? To skrót od Total-body Resistance Exercise, co można przetłumaczyć jako ćwiczenia całego ciała z obciążeniem. Największą zaletą TRX jest to, że do ćwiczeń wykorzystujemy ciężar własnego ciała, dzięki czemu treningi są bezpieczne i łatwe do wykonia. Nie znaczy to, TRX jest tylko dla początkujących - uniwersalność tego narzędzia sprawia, że możemy wykonać nawet bardzo intensywny trening. Kolejną zaletą jest łatwość montażu i uniwersalność - sprawia to, że TRX są świetnym przyrządem do ćwiczeń w domu. Trening za pomocą takiego zestawu pozytywnie wpływa na równowagę, zwiększa siłę i wytrzymałość. Złożony zestaw jest tak mały, że zmieści się niemal wszędzie.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

Maty

maty do treningów


Maty również wydają się dosyć powszechne i znajome. Mają one wiele zastosowań - używa się ich na przykład podczas praktyki jogi, świetnie sprawdzą się też podczas sesji rozciągania czy mobility. Jeżeli wykonujesz swoje treningi w domowym zaciszu, to maty do jogi są idealnym sprzętem dla Ciebie. Maty poza sportem również mają wiele zastosowań. Można użyć jej jako podkładkę pod śpiwór, zamiast koca na plaży, czy w innych sytuacjach, w których potrzebujemy odizolować się od podłoża. Sama mata nie wpływa zbytnio na ćwiczenia, jednak plecy z pewnością podziękują Ci za nie leżenie na gołej podłodze. Zwinięta mata zmieści się w każdym kącie i nie zajmuje dużo miejsca.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

Kółko treningowe

kółka treningowe


Kolejnym akcesorium przydatnym podczas ćwiczeń w domu jest kółko treningowe Trening tym przyrządem może wyglądać tak, że należy uklęknąć, złapać oburącz uchwyty sprzętu i odjeżdżać kółkiem tak daleko, jak się potrafi, zachowując przy tym proste ręce i plecy. Takie ćwiczenie wpływa na mięśnie brzucha i pleców, jest również świetnym uzupełniem ćwiczeń rozciagających. Dodatkowo trening z użyciem kółka można wykonać je w każdych warunkach - wystarczy kawałek wolnej podłogi. Urządzenie ciągle pozostaje na tyle małe, że spokojnie zmieści się w szafce, a ponadto jest proste i intuicyjne w użyciu.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

Piłka do ćwiczeń

piłki do ćwiczeń


Ostatnim przyrządem, któremu się przyjrzymy są piłki. To wspaniały sprzęt, który może służyć nawet jako fotel! Można na niej siedzieć i leżeć, wykorzystuje się ją do ćwiczeń rozciągających, wzmacnia mięśnie głębokie i szczególnie korzystnie wpływa na plecy. Piłka poprawia również poczucie równowagi. Piłka, w zależności od rozmiaru, może zajmować trochę miejsca, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że możemy potraktować ją jak fotel, staje się to akceptowalne.

 • Mobilność:
 • Uniwersalność:
 • Trudność montażu:
 • Koszt:

piłki do ćwiczeń


Jakie urządzenia do ćwiczeń w domu wybrać?

Przyjrzeliśmy się małym sprzętom do ćwiczeń domowych, ciągle pozostaje jednak najważniejsze pytanie: co wybrać? Najlepiej byłoby sugerować się tym, co przez trening chcemy osiągnąć. Możemy jednak zgrupować nieco nasze cele i połączyć je z najlepszym do tego sprzętem w następujący sposób:

 • Treningi siłowe: TRX, Haki, gumy oporowe
 • Treningi kondycyjne: Skakanki, TRX
 • Rozciąganie: Piłki, maty, kółka treningowe, gumy oporowe

Wiemy już, że wszystkie przytoczone wyżej sprzęty są małe i proste w przechowywaniu. Ponadto, skakanki, gumy i haki są na tyle drobne, że bez przeszkód można nosić je przy sobie.

Kolejnym czynnikiem, który możemy brać pod uwagę przy zakupie, jest prostota obsługi. Skakankę obsłużyć potrafi każdy, to samo dotyczy maty i piłki. Trening za pomocą kółka, gum, haków i TRX ogranicza właściwie jedynie wyobraźnia. Kilka przykładowych ćwiczeń przytoczyliśmy już wyżej, pozostaje jedynie spróbować i przekonać się, czy nam odpowiadają.

Jednym z najważniejszych kryteriów pozostaje jednak stosunek ceny do jakości sprzętu, który chcielibyśmy zakupić. Maty i piłki mają ogrom zastosowań i to nie tylko w sporcie, będa przydatne również jako artykuły użytku domowego, a do tego ich koszt nie jest wygórowany. Świetny sprzęt godny polecenia i zakupu.

Skakanki i gumy oporowe również nie kosztują fortuny, a w porównaniu z resztą sprzętu ich wymiary są wręcz miniaturowe. Wspaniała opcja dla osób, które lubią spontaniczne treningi i chcą mieć przyrząd do ćwiczeń zawsze przy sobie.

Kółka treningowe i haki do ćwiczeń to ciekawa opcja dla sportowców, którzy chcą urozmaicić swoje aktywności. Cena przyrządów jest akceptowalna, szczególnie jeśli mamy w planach dłużej z nich korzystać. Koniec z nudnym rozciąganiem czy podciąganiem, które już staje się rutyną - odkryj swoje ulubione formy ćwiczeń na nowo i po prostu miej frajdę z używania urozmaicających trening gadżetów. Każdemu należy się trochę zabawy, prawda?

TRX leży na najwyższej półce cenowej, jednak różnorodność ćwiczeń, jakie można na takim zestawie wykonać jest ogromna. To idealna opcja dla kogoś, kto chce zamienić regularne treningi na siłowni na ćwiczenia w zaciszu domu. Zainwestowanie w TRX to dobry pomysł dla osób trenujących systematycznie.

piłki do ćwiczeń


Akcesoria treningowe godne uwagi

Warto poświęcić chwilę i spojrzeć również na akcesoria wpływające na jakość i wygodę ćwiczeń. Sprawdzą się one zarówno podczas treningów w klubach fitness czy na siłowniach, jak i podczas wykonywania ćwiczeń w domu. W przypadku treningów z użyciem kółka z pewnością wygodne będą rękawiczki, które ochronią dłonie przed otarciami. W naszym sklepie można je znaleźć w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych, polecamy zajrzeć tutaj. Jeśli nie przepadamy za rękawicami, polecamy wypróbować magnezję, którą można znaleźć tutaj. Dzięki niej drążki nie będą takie śliskie, a uchwyty będą miały lepszą przyczepność.

Warto pomyśleć również o odpowiednim nawodnieniu, intensywne ćwiczenia mogą szybko nas odwodnić. Aby być zawsze przygotowanym, polecamy użyć bidonu, dzięki któremu napój możesz mieć zawsze przy sobie. Można pomyśleć też nad shakerem, od razu będziemy mogli przygotować ulubioną odżywkę. Bidony i shakery znajdziesz tutaj.

To, że najlepiej ćwiczy się w specjalnie dedykowanym do tego celu stroju jest raczej oczywiste, jednak nie każdy wie, że można dodatkowo zastosować również taśmy, które znajdziemy tutaj. To wspaniała ochrona wrażliwych na kontuzje stawów, dzięki nim Twoje ćwiczenia będą o wiele bezpieczniejsze.


Podsumowanie

Ćwicząc w domu oszczędzasz czas, który musiałbyś przeznaczyć na dojazd do siłowni czy klubu. Mało miejsca w mieszkaniu? To nie problem, wybierz proponowane przez nas akcesoria w mniejszym rozmiarze. Możesz dopasować sprzęt do swoich celów treningowych, finansów i upodobań - dostępny na rynku asortyment jest naprawdę bogaty!

Polecane

pixel