Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać skakankę - ranking najlepszych skakanek

Ranking skakanek

ranking skakanek


Skakanka to sportowe akcesorium, które posiada szerokie grono entuzjastów. Jest lubiana przez tancerzy, kulturystów, zawodników sztuk walki i boksu, ale zwłaszcza przez osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy oraz poprawić kondycję i wygląd sylwetki. Skakanka posiada wiele zalet. Jest niedroga, a także mała i poręczna, co pozwala zabrać ją ze sobą gdziekolwiek idziemy.

Spis treści:


Zdjęcie Nazwa i opis Łożyska Obciążenie Regulacja długości Materiał rączki Cena / Jakość Link
Skakanka MP Sport Jump Rope Plastic Handle MP Sport Jump Rope Plastic Handle - Skakanka z plastikowymi uchwytami tak nie tak plastik MP Sport Jump Rope Plastic Handle
Skakanka MP Sport Skakanka Crossfit stalowa regulowana MP Sport Skakanka Crossfit stalowa regulowana - 3 m tak nie tak plastik MP Sport Skakanka Crossfit stalowa regulowana
Skakanka z licznikiem - MP Sport Skakanka z licznikiem - MP SPORT nie nie nie miękka gąbka skakanka z licznikiem
Skakanka MP SPORT MP SPORT - Skakanka z miękkim uchwytem tak nie nie gąbka MP SPORT - Skakanka z miękkim uchwytem
Skakanka Ultra Speed Rope - Power System Ultra Speed Rope - Power System tak nie tak plastik Ultra Speed Rope - Power System
Skakanka Jump Rope Aluminium Handle - MP SPORT Jump Rope Aluminium Handle - MP SPORT tak nie tak aluminium Jump Rope Aluminium Handle - MP SPORT

Skakać na skakance można wszędzie. Ćwiczenia na skakance szybko podnoszą tętno i rozgrzewają organizm dlatego bardzo dobrze sprawdzają się jako alternatywa dla biegania na bieżni. Dzięki skakance można spalić dużo kalorii, a ponieważ sprawia dużo frajdy może być doskonałym urozmaiceniem treningów cardio lub treningów interwałowych.

Jednak największą zaletą skakanki jest to, że znacząco poprawia kondycję i wygląd sylwetki. W trakcie skakania na skakance pracuje wiele mięśni w naszym ciele, zwłaszcza mięśnie pleców, nóg i rąk. Skakanka przede wszystkim wzmacnia mięsień dwugłowy uda, pośladkowy wielki i trójgłowy łydki a także bicepsy i przedramiona. Dzięki skakaniu na skakance możesz mieć płaski brzuch, wzmocnić uda i pupę oraz ujędrnić całą sylwetkę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów skakanek. W tym artykule przedstawimy ci typy skakanek oraz rodzaje ćwiczeń jakie można na nich wykonywać, a także podpowiemy ci jaką skakankę wybrać dla siebie.


jaka skaknke wybrac

JAK WYBRAĆ SKAKANKĘ?

Jaką skakankę kupić?

Głównym elementem odróżniającym skakanki jest materiał, z którego została wykonana linka. Linki w skakankach mogą być wykonane ze sznurka, rzemienia, metalu lub tworzywa PCV.

Skakanki rzemieniowe mają stylowy, oldschoolowy wygląd i kojarzą się z salą treningową Rocky’ego Balboa. Najczęściej mają także drewniane rączki, które dobrze leżą w dłoniach. Są one najczęściej wykorzystywane w klubach sztuk walki, ponieważ są lekkie i wytrzymałe.

Skakanki z metalową linką są przeznaczone do treningu szybkościowego. Na tego typu urządzeniu można łatwo wykonywać podwójne obroty skakanką podczas jednego podskoku. Skakanki z metalową linką są najczęściej wykorzystywane w crossficie.

Na co dzień najczęściej polecane są skakanki z linką z tworzywa PCV. Tego typu skakanka jest wytrzymała, łatwa w użyciu oraz nie niszczy się zbyt szybko. Dobrze nadaje się dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze skakankami.

Długość skakanki

Warto też powiedzieć kilka słów na temat dopasowywania długości skakanki do wzrostu. Aby prawidłowo dobrać długość linki do wzrostu należy stanąć obunóż na środku skakanki a następnie chwycić rączki skakanki, które powinny znajdować się na wysokości dolnej części klatki piersiowej. Osoby początkujące powinny używać nieco dłuższej skakanki. Jeśli po wyregulowaniu zapas linki jest zbyt duży, to nadmiar można odciąć. Na wszelki wypadek jednak warto zostawić kilka centymetrów zapasu po każdej stronie, aby móc wyregulować skakankę podczas uczenia się nowych trików.

Najlepsza skakanka

Jeśli chodzi o ostateczny wybór odpowiedniej skakanki to u osób początkujących i średniozaawansowanych prawdopodobnie będzie on podyktowany osobistymi preferencjami. Cięższe aluminiowe rączki pozwalają bardziej kontrolować uchwyt i zachować tzw. luźny nadgarstek. Grubsze, owijane końcówki, często wykonane z miękkiej pianki nie wymagają mocnego uścisku oraz dopasowują się do dłoni przez co nie wyślizgują się z ręki.

Dla osób początkujących polecane są skakanki PCV, przeznaczone do nauki ze względu na swoją lekkość i zazwyczaj niską cenę. Natomiast skakanki sznurkowe, rzemieniowe lub z dodatkowym obciążeniem są cięższe, przez co zwiększają intensywność treningu.

Dlatego przy wyborze odpowiedniej skakanki dla siebie zastanów się, czy chcesz aby skakanka pomagała ci w wykonywaniu kolejnych powtórzeń czy raczej aby pozwoliła ci jak najbardziej się zmęczyć. Odpowiedz sobie również na pytanie o stopień twojego zaawansowania - jesteś początkujący czy skakanie na skakance nie sprawia ci już żadnego problemu? Po przeanalizowaniu tych czynników na pewno znajdziesz coś dla siebie.


typy skakanek

TYPY SKAKANEK

  • Skakanka z obciążeniem - Obciążenie skakanki to istotny wyróżnik podczas wyboru odpowiedniego sprzętu dla siebie. Jeśli nie chcesz umyślnie utrudniać sobie ćwiczenia wybierz skakankę, która będzie jak najlżejsza. Natomiast jeśli chcesz bardziej się zmęczyć lub chcesz kształtować i rozwijać swoje mięśnie ramion oraz klatki piersiowej - wybierz skakankę z obciążeniem.
  • Skakanka z łożyskami - Łożyska to element, który pozwala odróżnić profesjonalny model od zwykłej zabawki. Przy zakupie skakanki warto zwrócić uwagę na rodzaj łożyska i wybrać rozwiązanie, które najlepiej nam odpowiada. W rączkach skakanek często można znaleźć obracające się kule, łożyska igiełkowe czy łożyska kulkowe, które występują w najszybszych modelach.
  • Regulowana skakanka - warto również zwrócić uwagę na to, czy skakanka pozwala na regulację i łatwe dopasowanie do wzrostu i wygody osoby ćwiczącej.
  • Stalowa skakanka - skakanki z linką stalową najczęściej są stosowane przez crossfitowców. Linka stalowa ma odpowiednią masę, którą można rozpędzić do większej prędkości unikając jednocześnie efektu wiotczenia w górnej pozycji. Dodatkowo, stalowa linka ma większą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
  • Skakanka metalowa - jest najczęściej spotykana na siłowniach i w klubach fitness. Metalowa skakanka powleczona PCV lub sznurem posiada większe obciążenie i jest polecana bardziej zaawansowanym sportowcom. Ciężar i tempo pracy metalowej skakanki sprawiają, że ten typ idealnie kształtuje sylwetkę, kondycję oraz odpowiednie partie mięśni.

trening ze skakanką

TRENING ZE SKAKANKĄ

Jak skakać na skakance

Skakanka to jeden z najprostszych sprzętów fitness, kojarzony z placu zabaw z dzieciństwa. Ale oprócz zabawy może też służyć do bardzo efektywnego treningu.Na początku naszej przygody ze skakanką może ona jednak sprawiać trochę problemów. Skakanie na skakance wymaga koordynacji ręka-noga. Polega na obracaniu skakanki za pomocą nadgarstków i przedramion dookoła naszego ciała. Gdy linka skakanki znajduje się przed nami musimy odpowiednio wyczuć moment podskoku, aby nasze stopy nie przyblokowały ruchu skakanki.

Na początku poleca się skakać wolno i obunóż, zanim zaczniemy wykonywać bardziej skomplikowane wersje.

W skakaniu na skakance ważne jest odpowiednie obuwie sportowe, najlepiej do biegania, które będzie amortyzować podskoki. Natomiast ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów. Dużą rolę odgrywa także prawidłowa technika. Podczas podskoków kolana i łokcie powinny być lekko ugięte (nigdy nie należy usztywniać kolan). Należy trzymać wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch oraz ugięte ramiona blisko tułowia. Intensywność treningu jest natomiast zależna od indywidualnych i aktualnych możliwości. Kiedy już opanujemy technikę skakania, to trening na skakance stanie się dziecinnie prosty. Wszystko czego potrzebujemy to tylko trochę miejsca, dobre chęci i cierpliwość - dopóki nie nauczymy się prawidłowej techniki. Wtedy skakanie na skakance stanie się prawdziwą łatwością.

Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularność. Jeśli chcemy, aby nasze treningi na skakance przyniosły efekty należy je wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut.

Trening na skakance

Skakanka pozwala na wykonywanie różnego rodzaju skoków. Na początku warto zacząć od podskoków obunóż. Bardziej zaawansowane techniki to na przykład:

  • skoki na jednej nodze
  • skoki naprzemienne - raz na jednej, raz na drugiej nodze
  • skoki z jednoczesnym unoszeniem wysoko kolan - pozwalają na większe zaangażowanie mięśni brzucha
  • skoki ze skrzyżowanymi nogami
  • skoki typu twist - z obracaniem bioder w trakcie podskoku
  • skoki z boku na bok
  • skoki ósemki - krzyżowanie skakanki podczas skoku

Ćwiczenia ze skakanką należy zawsze rozpocząć od rozgrzewki. Przykładowy trening ze skakanką:

  • 3 serie: 10 skoków wolnych przeplatanych z 10 skokami szybkimi
  • 3 serie ze skrzyżowanymi rękami: 10 skoków wolnych przeplatanych z 10 skokami szybkimi
  • 3 serie: skoki raz na jednej, raz na drugiej nodze

Na skakance można także wykonywać interwały, które “spalają kalorie” jeszcze do 72h po treningu. Przykładowo można wykonać 10 rund interwałowych: 20 sekund skakania z maksymalną prędkością na 40 sekund spokojnego wolnego skakania. Skakanka doskonale sprawdzi się w treningu typu tabata (30 sekund skakania na skakance, 10 sekund przerwy w 8 rundach).

Należy jednak pamiętać, że skakanka nie nadaje się dla każdego. Istnieją osoby, które nie powinny stosować skakanki w swoim treningu. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim osób z dużą nadwagą, u których skakanie nadwyręża i przeciąża stawy. Skakanka nie jest również odpowiednia dla osób, które skarżą się na bóle kości lub stawów oraz osób z ostrą niewydolnością serca.

Skakanka kalorie

Czy wiesz, że zaledwie pół godziny intensywnego skakania na skakance pozwala ci spalić od 300 do 400 kcal? Skakanka jest doskonałą alternatywą dla biegania, zwłaszcza, że można z nią trenować dosłownie wszędzie. Nie wychodząc z domu, możemy wykonać bardzo intensywny trening cardio lub interwałowy, który w godzinę pozwoli nam spalić aż 700 kalorii!

Jeśli trening ze skakanką wykonujemy regularnie, może on przynieść wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim skakanie na skakance podnosi metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia na skakance przyspieszają tętno i poprawiają pracę serca. Wpływają na wygląd i jędrność łydek, ud oraz ramion. Skakanka także znacząco poprawia koordynację ruchową, koryguje postawę ciała i wzmacnia stawy.

Gdzie wykorzystuje się skakankę?

  • Skakanka bokserska - jest produkowana ze skóry oraz z aluminium. Tego typu skakanka wykonuje obroty bardzo szybko oraz nie przetrze się przy regularnych treningach. Ponieważ jest cięższa niż inne skakanki, dzięki ćwiczeniom z nią kształtują się także mięśnie brzucha, rąk i ramion,
  • Skakanka crossfit - zdecydowanie różni się od innych rodzajów skakanek, ponieważ posiada cienki i relatywnie ciężki kabel. To sprawia, że linka po rozpędzeniu się łatwo nabiera momentu obrotowego a utrzymanie prędkości obrotu nie wymaga użycia dodatkowej siły. Skakanki do crossfitu najczęściej posiadają stalową linkę. Ten typ skakanek zapewnia również doskonały system rotacji dzięki zastosowaniu zaawansowanych łożysk, które dodatkowo pomagają osiągnąć wysoką prędkość obrotów. Odpowiednia skakanka do crossfitu znacznie ułatwia wykonywanie single unders i double unders.
  • Skakanka fitness - Skakanka to także element wielu typowych zajęć fitness. Skakanka do ćwiczeń pozwala wyszczuplić sylwetkę oraz osiągnąć płaski brzuch. Wzmacnia mięśnie całego ciała - nogi, ramiona, barki, plecy oraz klatkę piersiową.

korzyści ze skakania na skakance

Korzyści ze skakania na skakance

Bez względu na to, jaki sprzęt masz do dyspozycji, od w pełni zaopatrzonego supergyma po parę niedopasowanych hantli w garażu, czy tylko samą masę ciała, możesz budować mięśnie, schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, o której zawsze marzyłeś. Odpuść wszelkie skojarzenia, jakie masz ze skakankami i dziećmi w wieku szkolnym - skakanka to niezwykle wydajne i wszechstronne narzędzie treningowe. Noś ją w plecaku, zabierz ze sobą do pracy i na wakacje. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na budowanie sprawności cardio, zwinności i siły w ruchu.

Skakanka może spalić 720 kalorii na godzinę, czyli tyle samo, co bieg w tempie 10 km/h, a zwiększając jej intensywność możesz spalić do 1000 kalorii na godzinę. Istnieją kompletne badania dotyczące tego, jak 10 minut skakanki może być równoważne 30 minutom biegu.

Na temat skakanki znalazłem badanie opublikowane w The Research Quarterly, czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia, Wychowania Fizycznego i Badań. Było to porównanie wpływu skakanki i biegania na indywidualny poziom wydolności sercowo-naczyniowej. Według tego badania John A. Baker z Arizona State University podzielił 92 studentów płci męskiej na dwie grupy. Jedna grupa skakała na skakance przez 10 minut dziennie, a druga grupa biegała przez 30 minut dziennie. Po 6 tygodniach obu grupom podano Harvard Step Test do pomiaru ich wydolności sercowo-naczyniowej. I zgadnij co? Obie grupy wykazały równy poziom poprawy.

Baker doszedł do wniosku, że 10 minut skakania na skakance jest tak samo wydajne jak 30 minut joggingu dla ogólnej sprawności. Teraz widać, że skakanka jest bardziej efektywna czasowo niż bieganie. Będzie to więc tani i prosty sprzęt do zarówno do utraty wagi, jak też do treningu sportów walki, crossfit, oraz do poprawy wytrzymałości.

Sprawdź też nasz ranking Witamin C

Polecane

pixel