Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mięśnie antagonistyczne

mięśnie antagonistyczne

Interesujesz się treningiem siłowym? W takim razie koniecznie powinieneś poznać układ mięśniowy człowieka. W ten sposób nie tylko będziesz mógł zwiększyć efektywność treningów na siłowni, ale także zmniejszysz ryzyko nabawienia się kontuzji. Na szczególną uwagę zasługują mięśnie antagonistyczne, które działają na zasadzie przeciwstawnej i pełnią przeciwne funkcje – na przykład biceps odpowiada za zginanie w stawie łokciowym, a triceps za prostowanie. Prawidłowa praca mięśni antagonistycznych ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka.

Czym jest układ mięśniowy?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest układ mięśniowy w ciele człowieka. Otóż układ mięśniowy pełni wiele ważnych funkcji: umożliwia wykonywanie ruchu w stawach, funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także odpowiada za krążenie krwi w organizmie. Ciekawostką może być fakt, że w ciele występuje 640 mięśni, które mogą stanowić od 30 do 50% masy ciała. Można podzielić je na kilka różnych sposobów, w zależności od wybranego czynnika. Jeden z podziałów wyróżnia mięśnie synergiczne i antagonistyczne. Mięśnie synergiczne współdziałają przy wykonywaniu ruchu, natomiast antagonistyczne działają na zasadzie przeciwstawnej.

mięśnie antagonistyczne

Czym są mięśnie antagonistyczne?

Mięśnie antagonistyczne w ciele człowieka działają na zasadzie przeciwstawnej i odpowiadają za przeciwne działania. Można powiedzieć, że ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie mięśni przeciwstawnych w trakcie ich pracy. Z pewnością zastanawiasz się, które mięśnie w Twoim ciele działają na zasadzie przeciwstawnej. Do tej grupy zalicza się między innymi następujące pary:

  • biceps i triceps,
  • zginacze i prostowniki przedramion,
  • brzuch i prostowniki,
  • mięsień pośladkowy średni i przywodziciel wielki,
  • mięsień dwugłowy i czworogłowy uda,
  • mięsień klatki piersiowej i najszerszy grzbietu.

Prawidłowa praca mięśni jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia. Aktywność fizyczna powinna znaleźć stałe miejsce w Twojej codziennej rutynie, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością i zdrowiem przez wiele lat.

Jaka jest rola mięśni antagonistycznych?

Mięśnie antagonistyczne pełnią niezwykle ważną funkcję w ciele każdego człowieka. Przede wszystkim ich zadaniem jest zabezpieczenie ruchu podczas pracy drugiego mięśnia. Co to właściwie oznacza? Najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem, aby lepiej zrozumieć teorię. Weźmy pod uwagę biceps i triceps – gdy triceps się rozciąga, biceps odpowiada za stabilizację jego pracy i uniemożliwia zbyt mocne rozciągnięcie. Mięśnie antagonistyczne zabezpieczają Twoje ciało podczas ruchu i sprawiają, że ryzyko kontuzji jest mniejsze. Każda osoba, która pragnie zbudować masę mięśniową i ciężko trenuje na siłowni, powinna wiedzieć, czym są i jak działają mięśnie antagonistyczne. Taka wiedza może ułatwić ułożenie odpowiedniego planu treningowego i zwiększy efektywności ćwiczeń.

mięśnie antagonistyczne

Mięśnie antagonistyczne a trening siłowy

Podczas wykonywania treningu siłowego bardzo ważna jest świadomość swojego ciała i skupienie się na pracy konkretnych mięśni. Jeśli będziesz dokładnie wiedział, który mięsień powinien pracować w danym ćwiczeniu i właśnie na jego pracy się skupisz, z pewnością trening stanie się jeszcze bardziej efektywny. Właśnie dlatego każda osoba, która pragnie zbudować masę mięśniową i uzyskać wymarzoną sylwetkę, powinna przede wszystkim poznać układ mięśniowy człowieka. Kolejny krok to poznanie odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń. Dopiero potem należy zająć się zwiększaniem obciążenia i zmianami w planie treningowym. Świadomy trening z pewnością będzie znacznie bardziej efektywny. Ćwiczenia, w których pracują mięśnie antagonistyczne to między innymi:

  • biceps i triceps – uginanie przedramion ze sztangą,
  • mięsień klatki piersiowej i najszerszy grzbietu – podciąganie na drążku,
  • brzuch i prostowniki – unoszenie nóg w leżeniu,
  • mięsień dwugłowy i czworogłowy uda – uginanie nóg na maszynie.

Oczywiście to tylko kilka przykładowych ćwiczeń. Jeśli chcesz zwiększyć swoją sprawność i osiągnąć wymarzoną sylwetkę, możesz wykonywać treningi na siłowni lub w domu. Kluczową kwestią jest regularność, odpowiedni plan treningowy i technika wykonywanych ćwiczeń. Jeśli zdecydujesz się na trening w domu, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt taki jak na przykład: mata do ćwiczeń, skakanka, a także taśmy i gumy do ćwiczeń. Jeśli jednak wybierzesz trening na siłowni, może przydać Ci się: shaker, ręcznik, rękawiczki na siłownie i torba sportowa. Skompletuj niezbędny sprzęt i rozpocznij walkę o wymarzoną sylwetkę!

Mięśnie antagonistyczne są bardzo ważne, działają na zasadzie przeciwstawnej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie ruchu, gdy drugi mięsień wykonuje pracę. Jeśli chcesz zachować sprawność i cieszyć się dobrym zdrowiem, zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia!

Data publikacji:

Polecane

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

HIRO.LAB BCAA Powder - 400g

89,00 zł17800 pkt.
222,50 zł / kg
HIRO.LAB Creatine - 200g

HIRO.LAB Creatine - 200g

49,00 zł9800 pkt.
0,25 zł / g
pixel