Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy warto brać witaminy?

czy warto brać witaminy

Funkcjonowanie naszego ustroju bez witamin, wydaje się być niemożliwe. Przemiany energetyczne, prawidłowa praca mięśni, sprawy wzrok, wpływ na przemiany i syntezy, reakcje ściśle związane z działaniem enzymów, co w efekcie daje prawidłowe reakcje biochemiczne. Nie stanowią źródła energii, a jednak bez nich przekazywanie energii byłoby niemożliwe. Należy pamiętać o mądrym i zbilansowanym dostarczaniu witamin do naszego organizmu, ponieważ istnieją sytuacje, w których dochodzi do nadmiaru dostarczenia witamin do ustroju, czyli mówi się w takim przypadku o hiperwitaminozie, a w przypadku ich niedoboru o hipowitaminozie.

Tymczasem w naszym społeczeństwie najczęściej występuje awitaminoza, czyli brak określonej witaminy w organizmie. Stawianie pytania o wartość zażywania witamin, można byłoby zestawić z pytaniem o wartość spożywania pokarmu czy dostarczania płynu do organizmu. Odpowiedź nasuwa się sama. Jest to niezbędne dla zdrowego i normalnego funkcjonowania.

korzyści z przyjomowania witamin

Jakie korzyści płyną z zażywania witamin

Korzyści płynące z prawidłowego bilansu witamin w naszym organizmie są oczywiste. Zaczynając od witaminy A, która pozwala zachować prawidłowy wzrost, dbając tym samym o zdrowie wątroby i tarczycy, przyczyniając się również do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Witamina C, która jest jedną z najpopularniejszych witamin przy zwalczaniu stanów zapalnych organizmu, pozwala przyśpieszyć gojenie się ran, a co bardziej istotne, jest mocnym antyoksydantem. Dzięki witaminie D możemy liczyć na prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu. Witamina E ma wpływ na kondycję i płodność obu płci, chroniąc przy tym komórki krwi. Bez witaminy K nie moglibyśmy mówić o prawidłowym działaniu układu krwionośnego i naczyń krwionośnych.

Dochodząc w końcu do grupy witamin B, gdzie wiele z nich współpracuje ze sobą, tak jak np.

  • witamina B1, która jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm węglowodanów.
  • Zaraz za nią swoją odpowiedzialność za podaż pokładów energetycznych otrzymuje witamina B2.
  • Witamina B3, również jest odpowiedzialna za metabolizm poprzez regulowanie trawienia.
  • B5 wspiera wytwarzanie energii, a B6 wpływa na kondycję mięśni, skóry i zębów.
  • Podczas gdy witamina B7 jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cukru we krwi, to popularny kwas foliowy, czyli witamina B9 dba o nasz organizm, zapobiegając chorobom serca i miażdżycy.
  • B12 w dużej mierze dba o produkcję czerwonych ciałek krwi. Jak widać odpowiedzialność i zadaniowość witamin nie podlega żadnej dyskusji, a ich prawidłowa suplementacja, może nam przynieść naprawdę dużo dobrego.
Jak przyjmować witaminy i czym je popijać

Jak prawidłowo przyjmować witaminy i czym popijać?

Oczywiście popijamy witaminy dużą ilością wody, ale czy w tej wodzie witaminy się rozpuszczają? Niestety nie wszystkie! Witaminy dzielimy na dwie grupy. Grupa rozpuszczalna w tłuszczach czyli A,D,E,K. Druga grupa rozpuszczalna w wodzie, czyli wszystkie witaminy z grupy B, jak i witamina C. Dostarczanie witamin z reguły polecane jest podczas posiłku, lecz należy pamiętać o dobrze zbilansowanym posiłku. Nie sposób rozpuścić i wchłonąć witaminy z grupy ADEK, nie dając do tego rozpuszczalnika czyli tłuszczu. Warto pamiętać o tym i zadbać o prawidłowe odżywianie. Problem ten może mieć dwa końce, mówiąc tutaj o osobach chorych lub celowo zbijających wagę i legitymujących się niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Wtedy warto byłoby zadbać o przygotowanie napoju witaminowego na bazie tłuszczów, co nie do końca będzie smacznym rozwiązaniem, popijając suplementy kieliszkiem z oliwą z oliwek, ale na pewno skutecznym. Mniejszym problemem jest dostarczanie witamin z grupy B i witaminy C, która świetnie rozpuszcza się w wodzie. Tutaj należy pamiętać o relacji stężenia. Nie sposób dobrze rozpuścić dużej dawki witaminy C, np. 2000mg w połowie szklanki wody. Dobrym rozwiązaniem jest wypicie jej w większej ilości płynu. Absolutnie odradza się, popijanie witamin kawą, alkoholem czy też napojami silnie przetworzonymi, gdyż wiele z tych produktów może ograniczyć lub całkowicie „zabić” pożądane działanie witamin.

Jakich witamin nie łączyć ze sobą

Jakich witamin nie łączyć?

Antagonizm witaminowy. Podczas suplementowania witamin trzeba zwrócić uwagę na ich podawanie. Nie wyklucza to braku totalnego wprowadzenia ich do ustroju, ale narzuca pewne normy, które należy przestrzegać, nie suplementując tych witamin w jednym momencie. Jeżeli zachodzi sytuacja, gdzie organizm dostanie dwie różne witaminy, lecz o podobnej budowie chemicznej, nie zawsze jest w stanie je rozróżnić. Powstaje wtedy swoiste współzawodnictwo w metabolizmie. Jest wiele przykładów antagonizmów witaminowych, które powodują upośledzanie lub totalny brak w przyswajaniu wybranej z witamin. Poniżej przedstawiam pomocną tabletkę dla tych witamin, które nie powinny być dostarczane do organizmu razem:WitaminaAntagonizm
B1B6, B2, B12, potas K, cynk Zn
B2B1, wapń Ca, sód Na, selen Se
B3wapń Ca, miedź Cu, sód Na
B5miedź Cu
B6B1, miedź Cu, wapń Ca, żelazo Fe
B12C, B1, cynk Zn, potas K, magnez Mg
AD, E, B1, K, B12, kobalt Co, mangan Mn, Miedź Cu, żelazo Fe, selen Se, wapń Ca
DA, fosfor P, cynk Zn, potas K, magnez Mg
EA, żelazo Fe, mangan Mn, wapń Ca, cynk Zn, magnez Mg
KD, B1, B12, B10, wapń Ca, miedź Cu, sód Na

Aktualizacja:


Data publikacji:

Polecane

pixel