Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kreatyna a sylwetka FIT

Ciągle żyjesz w przekonaniu,że po kreatynę powinieneś sięgać tylko w okresach budowania masy mięśniowej? Uważasz, że nie można być fit i stosować suplementów kreatynowych? Boisz się, że zatrzymywanie wody spowodowane przyjmowaniem kreatyny może wpłynąć niekorzystnie na twoją sylwetkę? Jeśli tak, to oznacza, że nie wiesz jeszcze wszystkiego o kreatynie!

Kreatyna w pierwszym skojarzeniu przywodzi na myśl mocno umięśnionych osiłków, którzy niewiele mają wspólnego z coraz bardziej popularną sylwetką typu fit. Jednak na ile mit jest prawdziwy? Czy nie można połączyć tych dwóch rzeczy ? suplementacji kreatyną i estetycznej sylwetki? Czemu kreatyna jest tak istotna dla sportowców różnych dyscyplin? I jakie ma ona pro- zdrowotne działanie na nasz organizm? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Przede wszystkim kreatyna jest cząsteczką organiczną, której istnienie odkryto niemalże 200 lat temu w bulionie z mięsa wołowego, jednakże prawdziwy przełom w badaniach nad tym związkiem przyniosło o sto lat młodsze odkrycie fosfokreatyny. Okazało się bowiem, że zarówno fosfokreatyna, jak i kreatyna, mają istotny wpływ na wewnątrzkomórkowy system zarządzania energią. Właśnie te właściwości kreatyny spowodowały, że jest ona jednym z najchętniej wykorzystywanych przez sportowców środkiem.
Jednak kreatyna występuje w bardzo wielu formach i postaciach. Co zatem wybierać? W sezonie letnim, kiedy z powodu panujących upałów zmuszeni jesteśmy do pokazywania większej ilości ciała, zdecydowanie lepiej wybrać te formy kreatyny, które nie będą powodowały zatrzymywania wody w organizmie. Preparatem, który w sposób idealny nadaje się do wykorzystania nie tylko w okresie letnim, ale także podczas stosowania restrykcyjnych diet lub podczas okresu redukcji jest 4+ NUTRITION B52.

 

Ten wysoce zaawansowany w swoim składzie środek zawiera nie tylko środki wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim jedną z najlepiej przyswajanych na rynku form kreatyny ? kreatynę HCL. Ta forma kreatyny w rozpatrywaniu biochemicznym jest chlorowodorkiem, dzięki czemu jej przyswajalność jest naprawdę zdumiewająco wysoka. Mało tego, bardzo istotne jest to, że mimo faktu niezwykle silnego wpływu na energetykę organizmu ? dzięki czemu organizm znacznie szybciej się regeneruje i efektywniej odpoczywa, jednak nie powoduje efektu zatrzymywania wody w organizmie (jak w przypadku chociażby monohydraty kreatyny).

Ta niezwykle korzystna dla organizmu forma kreatyny jest dostępna także w innym preparacie ?4+ NUTRITION HGP+. Preparat ten jest niezwykle skoncentrowany, dzięki czemu bije na głowę konkurentów pod względem zawartości chlorowodorku kreatyny. Dzięki tak dużej dawce, jaka jest w tym suplemencie, możemy mieć pewność, że nasz organizm dostanie naprawdę porządnego, energetycznego kopa, zwłaszcza, że obok kreatyny znajdziemy tam także różnego rodzaju substancje ? w tym ekstrakty roślinne, wspomagające przyswajanie tego związku. Komórki naszego ciała muszą utrzymywać ciągły dostęp energii, żeby utrzymywać się przy życiu. Energia ta jest dostarczana i eksploatowana w komórkach w postaci wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych. Powstawanie tych wiązań możliwe jest dzięki wewnątrzkomórkowemu przetwarzaniu przede wszystkim weglowodanów i tłuszczy, zachodzącemu przede wszystkim w mitochondriach.

Jednak jaką rolę odgrywa tu kreatyna? Otóż wszelkie formy kreatyny, są substancjami zdolnymi do tworzenia wysokoenergetycznych wiązań a ich przewaga nad adenozyną związana jest z łatwością przemieszczania o wiele mniejszej cząsteczki kreatyny.

Z tych właśnie przyczyn, dzięki dostarczaniu kreatyny czujemy się silniejsi oraz lepiej zregenerowani. Efekt ten odczujemy nie tylko w przypadku chlorowodorku, ale także przy innych formach kreatyny, w tym najbardziej klasycznym monohydracie. Występuje on niezwykle często w suplementach diety, jednak na uwagę zasługuje CREA PLUS firmy IRON HORSE SERIES, gdzie oprócz monohydratu kreatyny, który dostarczy niezbędnej energii naszemu organizmowi, możemy także znaleźć taurynę, aminokwas mocno poprawiający działanie kreatyny. Kreatyna wspomaga siłę skurczu mięśnia, natomiast tauryna ogranicza katabolizm związany z bardziej intensywnym wysiłkiem fizycznym, w dodatku ułatwia transport kreatyny do mięśni. Takie połączenie składników gwarantuje niezwykle wysoką skuteczność preparatu, a wysokie rozdrobnienie (200 mesh) kreatyny daje gwarancję bardzo wysokiej przyswajalności.

Niestety, kreatyna nie jest syntetyzowana w komórkach mięśniowych i nerwowych, lecz jest pobierana ze środowiska otaczającego te komórki. Ponadto, nie tylko mięśnie wykorzystują kreatynę jako swojego sprzymierzeńca w gospodarowaniu zasobami energetycznymi. Tą substancję, niezwykle często wykorzystują także komórki nerwowe, a także mózg. Niestety, najnowsze badania udowadniają, że z niedobory kreatyny mogę powodować poważne choroby układu nerwowego, a także upośledzenia ? także ruchowe oraz umysłowe. Kreatyna jest syntetyzowana jest w naszym organizmie głównie w wątrobie i nerkach, a także dostarczamy ją w spożywanych pokarmach ? zwłaszcza w mięsie. Mięso jest trawione a kreatyna selektywnie wyłapywana przez jelita i dostarczana do mięśni i mózgu. Musimy zatem pamiętać, ze jeżeli mamy wzmożone zapotrzebowanie na kreatynę ? ćwiczymy, uprawiamy sport lub mamy wzmożony wysiłek umysłowy, to niezwykle korzystne jest dla naszego organizmu dostarczenie dodatkowej jej ilości, by wspomóc nasz organizm podczas większego obciążenia. Kreatynę możemy znaleźć nie tylko w pożywieniu, ale także w różnorodnych preparatach specjalistycznych :> , wśród których z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując, nie powinniśmy obawiać się dostarczania kreatyny do naszego organizmu, ponieważ nie tylko u niezwykle rozbudowanych osiłków znajdzie ona swoje praktyczne zastosowanie. Jeżeli jesteśmy aktywni, zależy nam na szybszej regeneracji oraz właściwej gospodarce energetycznej naszego organizmu, to nie obawiajmy się sięgać po preparaty zawierające różne formy tej substancji, dobierając odpowiedni jej rodzaj, do własnego zapotrzebowania.

Data publikacji:
pixel