Czym są nootropy?
Suplementy diety są środkami, których zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety w różne składniki odżywcze, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Wśród wszystkich produktów, coraz większą popularność zyskują suplementy nootropowe. Czym one są i jakie korzyści mogą płynąć z ich stosowania?
Inteligentne suplementy nootropowe
Z greki słowo noos oznacza umysł, a tropos - zwrot. Zatem w wolnym tłumaczeniu nootropy można określić jako środki "zwracające się w kierunku umysłu". W rzeczywistości suplementy i leki nootropowe to substancje, które wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze. Pobudzają one umysł, koncentrację, a także działają korzystnie na poprawę pamięci. Ich odpowiednie stosowanie ma pobudzać również kreatywność.
Substancje nootropowe stały się popularne w środowiskach akademickich. Studenci bardzo często stosowali je do szybszego przyswajania matriałów i ogólnego przyspieszania procesu związanego z nauką. Nootropy wykorzystuje się również w leczeniu różnych zaburzeń i chorób, takich jak depresja, niedokrwienie mózgu, czy udary.
Jakie są substancje nootropowe?
Nootropy to nazwa, pod którą kryje się wiele różnych substancji - zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych. Można je podzielić na dwie główne kategorie:
- leki - przepisywane przez lekarza i dostępne wyłącznie na receptę;
- suplementy - uzupełniające dietę, które są dostępne bez recepty.
Spośród wszystkich leków zaliczających się do nootropowych można wymienić m.in. modafinil, piracetam oraz metylofenidat. Są to środki stymulujące, które stosuje się w leczeniu różnych zaburzeń, np. ADHD, narkolepsja, czy choroba Alzheimera. Każdy z leków przepisywany jest na receptę, a ich stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.
Nootropowe suplementy diety są zazwyczaj dostępne bez recepty, ponieważ ich działanie jest z reguły słabsze. Odpowiednio stosowane nie wpływają negatywnie na organizm, a także nie powodują skutków ubocznych, które mogłyby wpłynąć na znaczne pogorszenie się zdrowia. W skład suplementów najczęściej wchodzą środki pochodzenia roślinnego. Najpopularniejszymi substancjami nootropowymi są m.in.:
- kofeina;
- l-teanina;
- żeń-szeń;
- witaminy B6 i B12;
- hupercyna;
- lecytyna;
- gotu kola;
- miłorząb japoński;
- bakopa drobnolistna.
Dla kogo suplementacja nootropowa?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na co dzień korzysta z produktów, które mają w sobie substancje zaliczane do nootropowych. Można tu wymienić chociażby kofeinę, którą przyjmujemy w postaci kawy lub napojów energetycznych. Są to jednak pojedyncze substancje, które działają na organizm w znacznie mniejszym stopniu, niż suplementy nootropowe często zawierające w składzie kombinację substancji.
Przyjmowanie suplementów i leków nootropowych budzi dużo kontrowersji, szczególnie w odniesieniu do osób zdrowych. Używanie ich powinno być uzasadnione. Suplementację nootropów zaleca się osobom, które mają problemy z zaburzeniami snu i koncentracji lub miewają wahania nastroju. Środki mogą pomóc również osobom narażonym na duży stres, bądź mocny wysiłek umysłowy.