Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Białko – najważniejszy budulec mięśniowy

Białka, tłuszcze i węglowodany jak wiadomo - to najważniejsze makroskładniki ludzkiego organizmu. W naszym artykule zajmiemy się przede wszystkim tymi pierwszymi? Czyli odpowiednią podażą protein, które spełniają nieocenioną rolę w tak upragnionym przez osoby aktywne - anabolizmie mięśniowym.

wszytsko o odżywkach białkowych

Nie ma co ukrywać, białko jest najważniejszym budulcem mięśniowym, bez którego nie może dojść do rozbudowy masy mięśniowej. Jego składy ukryte są niemalże w każdym pokarmie, jednakże zazwyczaj w niewystarczającej dla organizmu ilości. Dzielimy je na białko roślinne i zwierzęce. Pierwsze z nich charakteryzuje się niską wartością odżywczą poprzez dysproporcje w składzie aminokwasowym. Zawarte w nich spore ilości kwasów tłuszczowych wpływają niekorzystnie na metabolizm aminokwasów, a także czas wchłaniania. Dodatkowo zawarty w nich błonnik, mimo tego że sprzyja procesowi trawienia to utrudnia wchłanianie aminokwasów do krwiobiegu. Z tego względu powstały produkty białkowe o obniżonej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Zaliczyć tutaj możemy przede wszystkim koncentrat oraz izolat białka sojowego. Jednym z takich produktów jest ISO SOY+ marki 4+ NUTRITION.

białka sojowe

Oprócz białek sojowych należy wspomnieć o białkach pszenicznych, które mimo tego, że nie cieszą się wysoką popularnością ze względu na niską wartość biologiczną i kiepską przyswajalność, to są dobrym wyborem pod względem ekonomicznym. Do najpopularniejszych produktów spożywczych, które bogate są w białko roślinne zaliczyć możemy: tofu, orzechy, czy np. soczewicę. Idealnym wyborem dla wegetarian na pewno będzie Vegan 80, który jest czystym izolatem białek pozyskanym z warzyw.

białko zwierzęce

Białko zwierzęce określane jest mianem protein pełnowartościowych. Ze względu na występowanie prawie wszystkich aminokwasów egzogennych. W ich skład możemy zaliczyć mięso (w tym drób, wołowina), ryby oraz jaja. Szczególnie dobra do rozbudowy masy mięśniowej wydaje się być wołowina, która oprócz bardzo bogatego profilu aminokwasowego zawiera również kreatynę odpowiedzialną za syntezę fosfokreatyny, która wspomaga wytwarzanie ATP? niezbędnego źródła energii wykorzystywanego przez komórki mięśniowe. Wśród bywalców siłowni nie może braknąć produktów mięsnych, a także ich odpowiedników pod postacią odżywek. Dzięki właśnie takim odżywkom możesz nieustannie znajdować się w stanie anabolicznym i być gotowym do rozbudowy masy mięśniowej.

źródła białka

Obecnie na rynku suplementów produkty wysokobiałkowe zawierają różnorodne frakcje białek, dzięki którym organizm może być odżywiony w makroskładniki, a także rozgałęzione aminokwasy BCAA. Dzięki temu, oprócz rozbudowy masy mięśniowej, dochodzi do regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych, dzięki czemu stają się one grubsze, twardsze, a zarazem zdolne do jeszcze cięższego wysiłku. Zawarty w nich bogaty profil aminokwasowy wspomaga pamięć i koncentrację, a także wspomaga system immunologiczny! Jednym z takich białek jest na pewno 100% PURE WHEY firmy IHS. Bardziej wymagający powinni zainteresować się suplementem HIRO.LAB Instant Whey Protein.

co to jest kazeina

Czym jest kazeina? To rodzaj odżywki białkowej, która jest stosowana głównie na noc ze względu na długotrwały czas uwalniania. Poprzez suplementację tym produktem dochodzi do zahamowania procesów katabolicznych, szczególnie w okresie poabsorpcyjnym. Dzięki wolnemu wchłanianiu, nie mamy do czynienia ze stratami aminokwasów (jednakże nie pobudza ona syntezy nowych białek, jak np. hydrolizat). Bardzo popularnym suplementem jest MICELLAR CASEIN.

koncentrat białka

Mimo to, najbardziej popularnym rodzajem białka jest na pewno produkt białkowy oparty na koncentracie białek serwatkowych. To doskonałe uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, które jest bardzo ekonomiczne, a zarazem smaczne. Jeśli jednak szukacie czegoś naprawdę taniego, to zachęcamy do zapoznania się z produktem firmy ACTIVLAB, WPC 80 STANDARD. Pomimo trochę uboższego profilu aminokwasowego niż odżywki białkowe wymienione powyżej, stanowi ono doskonałe uzupełnienie diety i bardzo dobrze sprawdza się zarówno podczas robienia masy mięśniowej, jak i na redukcji.

ile białka przyjmować

Przyjmuje się, że każda osoba trenująca powinna przyjmować blisko 2g białka na kilogram masy ciała. Utrzymuje to wysoki stan anaboliczny, a także zabezpiecza organizm przed katabolizmem, który może zniwelować nasze wyniki. Należy pamiętać, że zarówno białka roślinne, jak i białka pochodzenia roślinnego to nie tylko podwyższona podaż makroskładników, ale gwarancja poprawy stanu zdrowia, a także uzyskania świetnej sylwetki.

Powyższe produkty to tylko garstka z olbrzymiej ilości odżywek białkowych dostępnych na rynku. Zarówno każdy mężczyzna, jak i każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Płci pięknej w szczególności polecamy produkty marki Hiro.lab.


Data publikacji:

Polecane

OLIMP Whey Protein Complex 100% - 700g

OLIMP Whey Protein Complex 100% - 700g

92,99 zł18180 pkt.
0,13 zł / g
OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard - 2280g

OPTIMUM NUTRITION Whey Gold Standard - 2280g

289,00 zł57800 pkt.
0,13 zł / g
GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

GASPARI NUTRITION Myofusion Advanced EU - 1814g

204,99 zł40998 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
IRONFLEX WPC 80 EDGE Instant - 909g

IRONFLEX WPC 80 EDGE Instant - 909g

80,59 zł16118 pkt.
0,09 zł / g
HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 700g

109,00 zł21800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

199,00 zł39800 pkt.
0,10 zł / g
pixel