Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Suplementy dla kolarzy

suplementy dla kolarzy

Oprócz znanych wszystkim batonów, żeli i proszków, które dają energię dla treningów rowerowych, istnieje oszałamiająca gama suplementów, które poprawią Twoją zdolność do szybszego i dłuższego treningu. Nie ma tu mowy o uproszczenia treningów ani magicznych sposobów, które nagle poprawią Twoje wyniki. Na osiągane rezultaty ma wpływ kilka czynników: genetyka, zdrowe odżywianie, dobrze dobrany i konsekwentnie wykonywany trening na rowerze, a także jego uzupełniania np. na siłowni. Na rynku znajduje się wiele suplementów, ale który z nich wybrać? Jaki będzie najlepszy do naszych celów treningowych?

Poniżej prezentujemy najlepsze suplementy z każdej kategorii. Za pomocą spisu treści możesz sprawdzić pełen ranking suplementów z danej kategorii.

Spis treści:


Zdjecie Nazwa Opis Rodzaj Gramatura Cena / Jakość Link
4+ NUTRITION - Caffeine+ - 100tabs Kofeina 100 tabletek
OLIMP - Beta Alanine Xplode - 250g Beta Alanina 250 gram
HIRO.LAB - Creatine - 500g Kreatyna 500 gram
UNIVERSAL - Animal Flex - 44pack Regeneratory stawów 44 porcje
3FLOW SOLUTIONS - Omega 3 1000mg - 90caps. Omega 3 90 kapsułek
napoje dla kolarzy

Napoje i żele używane podczas jazdy na rowerze


Zdjecie Nazwa Opis Rodzaj Gramatura Cena / Jakość Link
EXTRIFIT - Regel Gel - 80g Gel 80 gram
ISOSTAR - Isostar - 400g Koncentrat napoju izotonicznego 400 gram
ISOSTAR - Isostar Powertabs - 10tabs Rozpuszczalne tabletki 10 tabletek
VITALMAX - Ionto Vitamin Drink Liquid - 1200ml Koncentrat napoju izotonicznego w płynie 1200 mililitrów
EXTRIFIT - Express Gel - 80g Gel 80 gram
OLIMP - Iso Plus Powder - 700g Koncetrat napoju izotonicznego 700 gram

Większość tradycyjnych napojów dla sportowców technicznie zalicza się do kategorii „izotonicznych”, to znaczy, że ich stężenie jest podobne do stężenia ludzkiej krwi. Napoje izotoniczne dostarczają rozsądną ilość energii i szybko opuszczają nasze jelita (choć nie tak szybko, jak napoje hipertoniczne). Napoje izotoniczne zawierają zazwyczaj około 6-8% węglowodanów, czyli 1,5 do 2 razy więcej węglowodanów niż w napojach hipotonicznych. Badania laboratoryjne pokazują, że izotoniki dobrze się wchłaniają do krwiobiegu, ale niekoniecznie w ogromnych ilościach. Taka cecha może być przydatna w przypadku krótkotrwałych, intensywnych wysiłków, w których szybkie dostarczanie węglowodanów może być ważniejsze niż zapobieganie odwodnieniu organizmu.

Oczywiście nie oznacza to, że podczas treningu nie ma miejsca na napoje hipertoniczne. Napoje hipertoniczne zawierają dużo węglowodanów i zmaksymalizują dostarczanie energii do intensywnej aktywności. Większość napojów regeneracyjnych również zalicza się do tej kategorii i w swoim składzie ma dodatek białka lub aminokwasów i raczej zaleca się ich stosowanie po treningu, lub wyścigu. Nie ma problemu z samym faktem, że napoje same w sobie są hipertoniczne. W rzeczywistości może to być bardzo dobra cecha, gdy chcesz szybko i wydajnie dostarczyć do krwiobiegu dużo kalorii (pamiętaj, że kalorie płynne są zwykle łatwiej wchłaniane niż stałe posiłki).

Jednak napoje hipertoniczne mogą powodować problemy, gdy priorytetem jest przyjmowanie płynów, a problemem jest odwodnienie; na przykład podczas długotrwałych aktywności, podczas których dużo się pocisz. Jak na ironię, bierze się to z tego samego mechanizmu, który sprawia, że napoje hipotoniczne są tak dobre do dostarczania płynów - osmozy. Kiedy hipertoniczny napój ląduje w jelitach, stężenie płynu ma tendencję do stawania się hipertonicznym. Następnie organizm musi najpierw usunąć wodę z krwiobiegu z powrotem do jelita, aby rozcieńczyć substancje rozpuszczone do poziomu, który umożliwia wchłanianie składników odżywczych i płynów z powrotem przez ścianę jelita do organizmu. Ten ruch sieciowy wody z krwi do jelita technicznie Cię „odwadnia”. Twoje ciało usuwa wodę z krwi do jelit, kiedy tak naprawdę chcesz zwiększyć poziom objętości krwi. Właśnie dlatego picie hipertonicznych napojów może sprawić, że poczujesz się trochę chory i jeszcze bardziej spragniony, nawet jeśli dążyłeś do czegoś dokładnie przeciwnego!

W przypadku większości aktywności najlepiej jest trzymać się napojów hipertonicznych tylko w celu szybkiego dostarczenia kalorii, a nie wtedy, gdy głównym priorytetem jest nawodnienie. Pozostały nam tutaj do opisania Napoje hipotoniczne. Hipotoniczny = niższe stężenie niż we krwi. Napój tego typu nadaje się do wysiłków długotrwałych, tzw. wytrzymałościowych, gdy potrzebne jest nawodnienie. Mówiąc prościej, płyny w napojach hipotonicznych są zazwyczaj najszybciej wchłaniane do krwiobiegu, ale dostarczają najmniej węglowodanów na jednostkę objętości.

Dzieje się tak, ponieważ napoje hipotoniczne tworzą coś, co nazywa się "poprawnym gradientem osmotycznym". Kiedy napój ma niższe stężenie niż krew, woda w nim przemieszcza się naturalnie przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych, przemieszczając się z obszaru o niższym stężeniu substancji rozpuszczonych (jelito) do obszaru o wyższym stężeniu (krew) poprzez osmozę. Napoje hipotoniczne są tworzone przy użyciu niewielkich ilości węglowodanów (mniej niż 6% roztworu) i powinny być preferowaną opcją, jeśli głównym celem napoju jest nawodnienie, a nie dostarczanie dużych ilości energii.

kofeina dla kolarzy

Kofeina


Zdjęcie Nazwa i opis Forma Przyswajalność Gramatura Cena / Jakość Link
Caffeine Kick OLIMP - Caffeine Kick 200mg kapsułki 60caps kofeina Caffeine Kick 200mg
Caffeine+ Caffeine+ - 4+ NUTRITION tabletki 100tabs Caffeine+ - 4+ NUTRITION
Core Caffeine Core Caffeine - PVL tabletki 60tabs Core Caffeine - PVL
Caffeine Speed Caffeine Speed - 7 NUTRITION kapsułki 120caps Caffeine Speed - 7 NUTRITION

Chociaż zwiększona mobilizacja i spalanie tłuszczu są często reklamowane jako główne cechy kofeiny, jej główną zaletą (w połączeniu z cukrem) jest podniesienie poziomu mobilizacji neurologicznej. Możemy to wykorzystać albo przed ciężkim wysiłkiem, takim jak jazda na czas, kiedy kolarz bierze żel z kofeiną podczas rozgrzewki, albo pod koniec długiej jazdy, kiedy potrzebuje trochę doładowania. Badania wykazały, że do zwiększenia wydajności wymagana jest dawka 3-6 mg/kg masy ciała. Typowa filiżanka parzonej kawy o pojemności 250 ml zawiera ok. 115 mg kofeiny, ale dokładne ilości mogą się znacznie różnić.

Należy jednak pamiętać, że nadmiar kofeiny może prowadzić do niepokoju, rozdrażnienia i problemów ze snem. Warto również zauważyć, że z czasem przyzwyczajasz się do kofeiny i aby uzyskać jakiekolwiek korzyści ergogeniczne musisz przyjmować jej coraz więcej. Jeśli regularnie pijesz kawę, będziesz musiał zmniejszyć spożycie przed zawodami lub ciężkimi treningami, tak by wykorzystać jej właściwości podczas wysiłku.

beta alanina dla kolarzy

Beta Alanina


Zdjęcie Nazwa i opis Forma Przyswajalność Gramatura Cena / Jakość Link
Beta Alanine - BioTech USA Beta Alanine - BioTech USA proszek 300g Beta Alanine
Beta Alanine - Trec Beta Alanine - BioTech USA kapsułki 90caps Beta Alanine
Beta Alanina Beta Alanina - ACTIVLAB kapsułki 60caps Beta Alanina - ACTIVLAB
Beta Alanine Xplode - OLIMP Beta Alanine Xplode - OLIMP proszek 250g Beta Alanine Xplode

Udowodniono, że wodorowęglan sodu buforuje kwas mlekowy w osoczu krwi. Natomiast beta alanina wykonuje podobną pracę w komórkach. Może pomóc podczas powtarzających się ciężkich wysiłków, ale by zadziałać musimy gromadzić ją w organizmie przez 3-5 tygodni. Suplementacja Beta Alaniny nie ma żadnych skutków ubocznych, chociaż niektórzy kolarze zwracają uwagę na mrowienie, które jest odczuwalne przy dawce 3,2-4,8 g/dzień. Beta alanina jest aminokwasem, który jest składnikiem niezbędnym do syntezy przez organizm karnozyny.

U kolarzy Beta Alanina sprawdza się w przypadku krótkotrwałych intensywnych wysiłków jak interwały albo sprinty. Jednak wielu trenerów twierdzi, że sprawdza się także podczas długiego, żmudnego wysiłku np. jazdy w okolicach naszego progu mleczanowego.

kreatyna dla kolarzy

Kreatyna


Zdjęcie Nazwa i opis Forma Przyswajalność Gramatura Cena / Jakość Link
Creatine - HERO.LAB Creatine - HERO.LAB proszek 500g Creatin
Con-Cret - PROMERA HEALTH Creatine Monohydrate - GASPARI NUTRITION proszek 300g Con-Cret
HGP+ - 4+ NUTRITION HGP+ - 4+ NUTRITION proszek 300g HGP+
Creatine Creatine - HERO.LAB kapsułki 360caps Creatine - HERO.LAB

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów sportowych. Wystarczy chwila poszukiwań w internecie, aby znaleźć setki recenzowanych artykułów dotyczących suplementacji kreatyną w różnych sportach, aktywnościach i chorobach. Poniżej wymieniono kilka badań kreatyny, które są bezpośrednio związane z jazdą na rowerze.

Suplementacja kreatyną i wydajność ćwiczeń.

  • Wpływ suplementacji kreatyną na adaptacje wydolnościowe i treningowe - spożycie kreatyny korzystnie wpływa na wydajność i metabolizm mięśni podczas maksymalnego wysiłku u sportowców.
  • Suplementacja kreatyną i wytrzymałość - wpływ 28 dni przyjmowania kreatyny na metabolizm mięśni i wydajność symulowanego wyścigu kolarskiego.

Wszystkie powyższe zagadnienia potwierdziły, że kreatyna pomoże w sportach takich jak kolarstwo.

Efekty kreatyny są mierzalne i zachodzą w niezwykle szybkim czasie. Pamiętaj jednak, że efekty działania mogą być odczuwalne niemal od razu, a w przypadku innych (mniej podatnych na ten suplement) nie przynieść odpowiednich efektów. Jakie są zatem zalety kreatyny dla rowerzystów? Kilka badań wykazało, że suplementacja kreatyną jest skuteczna w zwiększaniu masy i siły mięśni poprzez trening oporowy. Szczególnie podczas treningu siłowego z 3-5 seriami po 5-10 powtórzeń. Jeśli więc skupiasz się na treningu siłowym poza sezonem startowym, kreatyna może być dla Ciebie właściwym wyborem.

Innym sposobem, w jaki kreatyna może Ci pomóc, jest poprawa pojedynczego maksymalnego wysiłku sprintu. Oznacza to, że rowerzyści, których wysiłek polega na krótkim, ale intensywnym wysiłku, mogą odnieść korzyści z suplementacji kreatyną. Dodatkowo kreatyna pomaga zwiększyć poziom glikogenu mięśniowego, a więc "ładuje węglowodany" kreatyną, co może pomóc pod koniec długiej jazdy. Zarówno podczas przygotowań poza sezonem, jak i podczas samego sezonu stosujemy stosunkowo niską dawkę 5 g dziennie.

regeneratory stawów dla kolarzy

Suplementy na stawy


Zdjecie Nazwa Opis Forma Kolagen Przyswajalność Cena / Jakość Link
Ochrona stawów - Universal - Animal Flex - 44pack Universal - Animal Flex - 44pack Saszetki Kompleks natłuszczający stawy - 1000mg Universal - Animal Flex - 44pack - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - 4+ Nutrition - Flex Mobility+ - 500g 4+ Nutrition - Flex Mobility+ - 500g Proszek 20g 4+ Nutrition - Flex Mobility+ - 500g - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - HERO.LAB - Pro Flex - 400g Pro Flex - HERO.LAB - 400g Proszek 10g HERO.LAB - Pro Flex - 400g - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - Nutrend - Flexit Drink - 400g Nutrend - Flexit Drink - 400g Proszek 10g Nutrend - Flexit Drink - 400g - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - Extrifit - Flexain - 1000ml Extrifit - Flexain - 1000ml Płyn 5g Extrifit - Flexain - 1000ml - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - 4+ Nutrition - Joint+ - 120caps 4+ Nutrition - Joint+ - 120caps Kapsułki - 4+ Nutrition - Joint+ - 120caps - Suplementy na stawy
Ochrona stawów - Nutrend - Flexit Drink Gold - 400g Nutrend - Flexit Drink Gold - 400g Proszek 9g Nutrend - Flexit Drink Gold - 400g - Suplementy na stawy

Jeśli pokonujesz ponad 50 km na rowerze, to wykonujesz ponad 24 000 powtarzalnych ruchów podczas trasy. Czy jest to obojętne dla stawów? Na pewno nie. Do ochrony doskonale sprawdzi się suplementacja kolagenem, MSM czy chondroityna. Ogólnie ich zadaniem jest wspomaganie wytwarzania mazi stawowej, która zmniejsza tarcie, a także wzmacniają wytrzymałość kości i stawów. Jak sposób na już bolące stawy można polecić suplement z Boswellia serrata. Przyjmowanie 300-400 mg trzy razy dziennie tego naturalnego suplementu szybko powinno przynieść ulgę naszym stawom.

kwasy tłuszczowe stawów dla kolarzy

Omega 3


Zdjęcie Nazwa i opis Forma Przyswajalność Gramatura Cena / Jakość Link
Omega 3 EPA 330mg DHA 220mg - HIRO.LAB Omega 3 EPA 330mg DHA 220mg - HIRO.LAB softgels 120 softgels Omega 3 EPA 330mg DHA 220mg
Omega 3 480mg EPA /360mg DHA - GASPARI NUTRITION Omega 3 480mg EPA /360mg DHA - GASPARI NUTRITION softgels 90 softgels Omega 3 480mg EPA /360mg DHA
Omega 3 1000mg PureFlow - 3FLOW SOLUTIONS Omega 3 1000mg PureFlow - 3FLOW SOLUTIONS kapsułki 90caps Omega 3 1000mg PureFlow
Gold Omega 3 Sport Edition Gold Omega 3 Sport Edition - Olimp softgels 120softgels Gold Omega 3 Sport Edition - Olimp
Omega 3 1000mg Omega 3 1000mg - 7 NUTRITION kapsułki 100caps Omega 3 1000mg - 7 NUTRITION
Gold Omega 3 D3 + K2 - OLIMP Gold Omega 3 D3 + K2 - OLIMP kapsułki 30caps Gold Omega 3 D3 + K2

Oleje rybie, a dokładniej zawarte w nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, mają szereg korzyści zdrowotnych. Mają również wpływ na trening i wydajność - najbardziej zauważalne jest działanie przeciwzapalne. Może Ci się wydawać, że skoro w Twojej diecie znajdują się ryby, to dodatkowa suplementacja nie jest Ci potrzebna. Zwróć jednak uwagę czy Twoja dieta faktycznie dostarcza Ci odpowiednią ilość kwasów Omega 3. Dla większości kolarzy suplementacja 500-1000 mg kwasem omega 3 dziennie będzie odpowiednim uzupełnieniem diety. Przy wyborze suplementu zwróć uwagę na jego jakość - oleje z ryb czy kryla będą miały lepszy stosunek kwasów omega oraz większą zawartość Omega 3

Podsumowanie

Kolarstwo czy to amatorskie, czy wyczynowe wymaga od trenującego sporego wydatku energetycznego, dobrej regeneracji po treningu, oraz zabezpieczenia aparatu ruchu. We wszystkich tych aspektach dobrana suplementacja jest ogromnie ważna i pomoże utrzymać dobre zdrowie oraz pozwoli poprawiać uzyskane rezultaty.

Polecane

OLIMP Gold Omega 3 Sport Edition - 120caps

OLIMP Gold Omega 3 Sport Edition - 120caps

68,74 zł13800 pkt.
0,57 zł / szt.
UNIVERSAL Animal Flex - 44pack

UNIVERSAL Animal Flex - 44pack

228,19 zł39800 pkt.
EXTRIFIT Regel Gel - 80g

EXTRIFIT Regel Gel - 80g

5,99 zł1198 pkt.
74,88 zł / kg
MUTANT Multi - 60tabs

MUTANT Multi - 60tabs

48,04 zł8380 pkt.
BioTech USA Beta Alanine - 300g

BioTech USA Beta Alanine - 300g

68,39 zł15058 pkt.
0,23 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
pixel