Spalacze tłuszczu dla początkujących
Odczuwasz potrzebę przyspieszenia procesu pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej i zastanawiasz się, czy spalacze tłuszczu są dla Ciebie? Dowiedz się, jak właściwie dobrać produkty do potrzeb Twojego organizmu oraz od którego suplementu najlepiej zacząć.
Kiedy warto zacząć brać spalacz tłuszczu?
Spalacze tłuszczu zaleca się stosować przynajmniej po kilku tygodniach od rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej. Wszystko dlatego, że zanim sięgniesz po jakiekolwiek wspomagacze, warto byś znał naturalne predyspozycje swojego organizmu. Gdy zaczniesz odczuwać zmęczenie, narastające podczas ćwiczeń a efekty treningów przestaną Cię zadowalać, to sygnał, że warto pomyśleć o stosowaniu takich suplementów, jak spalacze tłuszczu. Spalacze tłuszczu różnią się pomiędzy sobą składem, sposobem i siłą działania. Warto mieć ten fakt na uwadze i zacząć od łagodniejszych suplementów, nastawiając się na ewentualną progresję dawki. Nie należy już na start, fundować sobie najmocniejszych preparatów. Wszystko dlatego, że mogą wystąpić skutki niepożądane a nawet jeśli takowe się nie pojawią, organizm może szybko przywyknąć do obecności składników zawartych w produkcie. W konsekwencji, spalacz przestanie działać a przecież nie tego oczekiwałeś – prawda?
Dlatego na początku zaleca się zażycie słabszego spalacza, przynajmniej kilka tygodni po rozpoczęciu treningów. Przeczytaj składy różnych produktów. Czy jesteś zbyt wrażliwy na kofeinę? Możesz dobrać spalacz, który nie będzie jej zawierał. tego typu dzielą się na produkty wywołujące proces termogenezy, produkty działające w oparciu o lipolizę, jak i specyfiki przeprowadzające oba te procesy. Termogeneza to nic innego, jak zwiększenie temperatury ciała, natomiast lipoliza jest związana z rozkładem tłuszczu na energię możliwą do wykorzystania podczas ćwiczeń. Dobrałeś już produkt dla siebie? Świetnie. Kolejną kwestią jest dawkowanie. Warto zacząć od jednej porcji produktu, przyjętej 30 minut przed ćwiczeniami. Wówczas zapoznasz się z pierwszymi efektami działania spalaczy. Poczujesz rozgrzanie organizmu, wzmożoną potliwość ciała i sam ocenisz, jak się z tym czujesz. Po sprawdzeniu reakcji organizmu na działanie konkretnego preparatu, będziesz mógł świadomie zadecydować, czy warto zwiększyć dawkę. (Nie przesadź. Stosuj się do zaleceń obecnych na etykiecie produktu). Optymalna dawka jest wtedy, gdy pobudzenie i subiektywnie odczuwalny wzrost temperatury ciała, są obecne, jednak nie prowadzą do pojawienia się dyskomfortu, nadpobudliwości, czy rozdrażnienia.
Charakterystyka spalaczy oraz ich najczęściej spotykane składniki
Mechanizm działania spalaczy tłuszczu opiera się o dwa podstawowe procesy: termogenezę i lipolizę. W związku z tym, będzie można spotkać powtarzalne komponenty w składach spalaczy o poszczególnym działaniu.
Termogeneza - szereg procesów metabolicznych, podczas których organizm spala kalorie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała a nawet i ją podwyższyć. Dodatkowo prowadzi do pobudzenia organizmu i przyspieszenia akcji serca oraz zwiększenia wydolności i wytrzymałości podczas ćwiczeń. Przyspiesza przemianę materii i prowadzi do zwielokrotnienia procesu rozpadu tłuszczu.
Lipoliza - przebiega dzięki hormonom nadnercza: adrenaliny i noradrenaliny. Zwiększa intensywność przemian metabolicznych - prowadzi do uwolnienia dużych pokładów energii cieplnej, która podwyższa temperaturę ciała. Proces lipolizy znacznie nasila się podczas aktywności fizycznej. Wówczas uwolniona energia wykorzystywana jest na pracę mięśni oraz rozkład tłuszczów.
Substancje zawarte w spalaczach powodujących termogenezę:
- Kofeina – pobudzenie, przyspieszenie metabolizmu
- Tyrozyna – wydzielanie noradrenaliny a przy dłuższym wysiłku, dopaminy
- Ekstrakt z pieprzu Cayenne oraz czarnego pieprzu – przyspieszenie metabolizmu i krążenia krwi, łagodzenie bólu
- Ekstrakt z imbiru – zwiększenie temperatury ciała, przyspieszenie metabolizmu
- Kapsaicyna - prowadzi do stymulacji beta-adrenergicznej. W efekcie eliminuje możliwość odkładania trójglicerydów w tkance tłuszczowej
Substancje zawarte w spalaczach powodujących lipolizę:
- L-karnityna – przetwarzanie tłuszczu w energię
- Lecytyna – przyspieszenie przemiany materii, rozkład tłuszczu
- Cholina – polepszenie wydolności psychofizycznej, wspomaganie układu nerwowego
- Inozytol – równowaga w organizmie, poprawa samopoczucia
- Metionina – synteza białek, działanie lipotropowe i odkażające
- Zielona herbata – pobudzenie metabolizmu tłuszczów
Dodatkowo w różnych spalaczach można spotkać także tzw. składniki niebezpieczne, jak johimbina, która przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu trójglicerydów. Często pojawia się także geranamina, która wykazuje działanie pobudzające i termogeniczne, czy teobromina, pobudzająca czynność serca. Dlatego przed zakupem, warto dokładnie przeczytać skład – w razie wystąpienia skutków niepożądanych, następnym razem należy użyć produktu o zupełnie innych komponentach.
Najmocniejsze spalacze nie działają. Co dalej?
Takie sytuacje zdarzają się najczęściej wtedy, gdy zaczyna się przygodę ze spalaczami od zbyt silnych produktów. W pewnym momencie organizm po prostu przestaje reagować na przyjmowane substancje. Przyzwyczaja się do nich a Ty przestajesz odczuwać skutki zażywania spalaczy. Drugą sytuacją jest uzależnienie organizmu, nie tyle od silnej dawki, co w ogóle od działania spalaczy. Mówiąc wprost – termogeniki nie nadają się do ciągłego stosowania. Najlepiej spożywać spalacze przez okres od 4 do 8 tygodni, po czym dać sobie przynajmniej dwa tygodnie przerwy. Jeśli po tym okresie chce się ponownie sięgnąć po spalacze, warto zacząć od tych słabszych, najlepiej bez kofeiny. Spalaczy tłuszczu nie należy również spożywać wraz z posiłkami, gdyż wytwarzana energia nie jest właściwie pożytkowana. Spalacze należy brać przed treningiem – wtedy działają najlepiej. Zatem nie tyle siła, co racjonalne dawkowanie tego typu preparatów może Ci znacznie pomóc w zbijaniu zbędnej masy tłuszczowej.
Przeczytaj też Ranking spalaczy tłuszczy