Produkty bogate w białko
Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, zaraz obok węglowodanów i tłuszczy. Jeśli chcesz, aby Twój organizm świetnie funkcjonował, musisz zbadać o zbilansowaną dietę.
Spis treści:
- Zalety diety o wysokiej zawartości białka
- Produkty bogate w białko zwierzęce
- Produkty bogate w białko roślinne
- Tabela produktów o wysokiej zawartości białka
Produkty bogate w białko powinny być podstawą diety każdego człowieka, choć oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczy, które również są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Białko znajduje się zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W związku z tym pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten składnik nie powinno stanowić problemu również dla wegetarian lub wegan. Jakie produkty są bogate w proteiny? Jaki produkt zawiera najwięcej białka? Sprawdź!
Czym jest białko?
Białko jest jednym z trzech podstawowych makroskładników, które są niezbędne w naszym organizmie. Jest ono przede wszystkim źródłem energii, ma ogromny udział w budowie tkanki mięśniowej, a także tkanki kostnej. Białka dzieli się na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Do pierwszej grupy zalicza się między innymi: mięso, ryby, owoce morza, jaja, nabiał. Z kolei w drugiej grupie można znaleźć: roślinach strączkowych, orzechach, nasionach oraz zbożach. Zapotrzebowanie na ten składnik jest kwestią indywidualną i zależy od wieku, wagi oraz aktywności fizycznej. Zaleca się, aby białko stanowiło około 20-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Dieta bogata w proteiny – dlaczego jest dobra dla zdrowia?
Nie ulega wątpliwości, że w Twojej codziennej diecie powinny się znaleźć produkty bogate w białko. Pierwszym powodem jest fakt, że białko jest podstawowym składnikiem budulcowym w organizmie i ma ogromny wpływ na pracę wszystkich narządów. Z białek zbudowane są między innymi hormony, oprócz tego pełni ono funkcje transportujące, bierze udział w budowie przeciwciał, naprawia uszkodzone tkanki – to tylko kilka podstawowych zadań białek w organizmie człowieka.
Produkty bogate w białko zwierzęce
Białko zwierzęce określane jest jako pełnowartościowe. Produkty bogate w białko zwierzęce mają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Właśnie dzięki temu możliwe jest ich całkowite wykorzystanie w syntezie białek organizmu. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim:
- mięso,
- ryby,
- owoce morza,
- nabiał,
- jaja.
Jeśli nie stosujesz diety eliminacyjnej, nie powinieneś mieć problemu z dostarczeniem do organizmu odpowiedniej ilości białka, gdyż znajduje się ono w podstawowych produktach spożywczych, które często goszczą na naszych stołach. Pamiętaj jednak, że warto wybierać produkty dobrej jakości.
Produkty bogate w białko roślinne
Białko roślinne określane jest jako niepełnowartościowe. W tym przypadku określona budowa oraz proporcje aminokwasów sprawiają, że nie można uznać ich za pełnowartościowe, gdyż nie są w stu procentach wykorzystywane do syntezy białek i utrzymania równowagi azotowej. Do tej grupy zalicza się między innymi:
- rośliny strączkowe,
- orzechy,
- nasiona,
- zboża.
Oczywiście osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskie są w stanie dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości białka i innych składników odżywczych, jednak wymaga to pewnej wiedzy. Początkujące osoby, które dopiero wkraczają na tę ścieżkę, powinny udać się do dietetyka, który pomoże w skomponowaniu zbilansowanej diety opierającej się na roślinnych źródłach białka.
Tabela z produktami bogatymi w białko
Kliknij i pobierz tabelę z produktami bogatymi w białko
Zwierzęce:
- pierś z kurczaka
- pierś z indyka
- pierś z kaczki
- cielęcina
- wieprzowina
- wołowina
- tuńczyk
- łosoś
- makrela wędzona
- halibut
- dorsz
- krewetki
- ser żółty
- twaróg
- jajka
- mleko krowie
- jogurty
Roślinne:
- tofu
- soja
- pestki dyni
- nasiona słonecznika
- sezam
- soczewica
- ciecierzyca
- fasola
- groch
- bób
- pszenica
- jęczmień
- żyto
- kukurydza
- orzechy włoskie
- orzechy nerkowca
- orzechy brazylijskie
Produkty bogate w białko powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka, który dba o zdrowie i swoje samopoczucie. Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc nie tylko w poprawie zdrowia, ale także w osiągnięciu celów sylwetkowych.
Data publikacji: