Odżywka białkowa - Jak powstaje i dlaczego warto ją stosować?
Dlaczego odżywka białkowa?
Odżywka białkowa jest źródłem cennego i łatwo przyswajalnego białka. Dlatego zyskuje coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych budowaniem idealnej formy. Dzisiaj na rynku mamy wiele rodzajów suplementów białkowych.
W wielości kryteriów i podziałów gubią się nie tylko laicy. Wciąż ulepszane metody pozyskiwania i produkcji dobrze przyswajalnego białka wymuszają na nas poszerzanie swojej wiedzy z zakresu suplementacji. Jeśli więc zastanawiasz się, czy odżywka białkowa w ogóle jest Ci do czegokolwiek potrzebna, warto byś dowiedział się na jej temat kilku podstawowych informacji.
Podczas wytwarzania suplementów białkowych najczęściej bazuje się na białku serwatki. Dzięki oczyszczeniu i osuszeniu serwatki, dochodzi do produkcji bazy odżywki białkowej, którą możesz znaleźć w sklepie dla sportowców.
Obecnie podczas produkcji suplementów białkowych, najczęściej stosuje się określone techniki wykorzystania serwatki:
- Wymiana jonowa
- Mikro i ultrafiltracja
- Hydroliza
WPC – Koncentrat Białka Serwatki
Po oczyszczeniu i osuszeniu serwatki, gotowy produkt doprowadza się do formy proszku. W ten sposób pozyskuje się czysty koncentrat białka. W dalszych etapach produkcji zazwyczaj dodaje się do niego konserwanty, barwniki i składniki smakowe – od cukrów do aromatów. Dzięki temu możesz później zmieszać swój koncentrat z wodą, by smakował jak pyszne kakao. Szczególnie polecamy białko WPC HIRO.LAB
Oczywiście są także zwolennicy czystej formy koncentratu i taka również jest dostępna w sprzedaży. Neutralna w smaku odżywka może być dodawana do większości posiłków. Ważne jest to, by nie poddać jej obróbce termicznej. Wszystko dlatego, że wysoka temperatura prowadzi do denaturacji składników aktywnych w białku.
WPI i WPH – Kolejne Formy Odżywek Białkowych
Poza koncentratem, można spotkać się także z izolatem oraz hydrolizatem białka serwatki. Te są bardziej oczyszczone z laktozy i tłuszczu, dzięki czemu zawierają więcej białka. Dodatkowo lepiej się wchłaniają, odpowiednio odżywiając mięśnie, wspierając ich anabolizm oraz regenerację potreningową. WPI i WPH nie zawierają laktozy, co ma znaczenie w przypadku nietolerancji na ten składnik. Należy jednak wspomnieć, że izolat oraz hydrolizat są znacznie droższe od koncentratu WPC.
Odżywki Białkowe - Kto powinien je stosować?
Odżywki białkowe są najczęściej stosowane przez osoby, którym zależy na skutecznej budowie masy mięśniowej. Zazwyczaj są to sportowcy różnych dyscyplin – od biegania, do ćwiczeń siłowych. Wcześniej byli to głównie kulturyści, dzisiaj każdy świadomy sportowiec w pewnym momencie sięga po suplementy. Przy naprawdę intensywnych i częstych treningach, dochodzi do procesów katabolicznych mięśni. W ich wyniku doświadczasz bólu a także problemu ze zwiększeniem masy i siły mięśni.
Białko stanowi podstawowy budulec dla mięśni. Wyobraź sobie, że jeden napój białkowy zawiera tyle czystego białka, co zjedzenie kurczaka. W pewnym momencie nie da się zapewnić wszystkich potrzeb organizmu wyłącznie poprzez racjonalną dietę. Naprawdę duzi sportowcy musieliby mocno obciążać swoje żołądki ogromną ilością jedzenia, by zapewnić sobie energię do ćwiczeń. Suplementy są rozwiązaniem tego problemu.
Warto wspomnieć, że odżywki białkowe, zwłaszcza izolat i hydrolizat, zawierają także bogaty profil aminokwasów egzogennych, które ułatwiają regenerację po treningu. Dzięki temu możesz ćwiczyć częściej i intensywniej. Bez nieprzyjemnego bólu mięśni i uczucia rozbicia. Istotnym plusem koncentratu białkowego, jest obecność laktoferyny, która pomaga w przyswajaniu żelaza przez organizm. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku, gdy ktoś powraca do zdrowia po chorobie, która wyjałowiła jego organizm oraz doprowadziła do katabolizmu mięśni.
Kolejną grupą odbiorców dla odżywek białkowych są wszyscy ci, którzy nie mają czasu na regularne odżywianie się. W ciągu pracy warto szybko przyrządzić suplement białkowy, zamiast nie zjadać niczego. Nawet nie wiesz, kiedy w nawale pracy braknie Ci energii do dalszych działań. Spożycie suplementu chroni Cię przed tego typu sytuacją.
Co do wyboru rodzaju odżywki białkowej, z pewnością osoby z nietolerancją laktozy nie powinny sięgać po koncentrat białka serwatki. Z kolei ci, którzy nieregularnie się odżywiają oraz ćwiczą o różnych porach, powinni się zainteresować izolatem oraz hydrolizatem białka lub miksem białek wielofrakcyjnych. Warto pamiętać, że na rynku są dostępne także białka roślinne, dedykowane osobom, które nie spożywają produktów zwierzęcych i odzwierzęcych. Można również spotkać się z odżywką z białka wołowego, czy jajecznego.
Odżywka Białkowa - Kiedy powinna być stosowana?
Odżywka białkowa powinna być stosowana po treningu. Z uwagi na to, że białko potrzebuje czasu do całkowitego strawienia, spożyte zaraz przed treningiem może prowadzić do niestrawności. Wówczas dyskomfort w postaci wzdęć, czy skurczów żołądka niemal uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego treningu.
W zależności od rodzaju białka, trawi się ono wolniej lub szybciej. Koncentrat potrzebuje najwięcej czasu by dotrzeć do krwi i odżywić mięśnie. Dobrej jakości hydrolizat czasem potrzebuje nawet mniej, niż pół godziny, by zupełnie się strawić. Tutaj jednak możesz spotkać się z różnego typu przeszkodami. Świetnie przyswajalny hydrolizat jest znacznie droższy od koncentratu oraz często nie smakuje najlepiej. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim przyswojeniu produktu, braku laktozy i skutecznym odżywieniu mięśni, prawdopodobnie będziesz w stanie zaakceptować te wady.
Warto dodać, że koncentrat białka często okazuje się być wystarczający dla większości zdrowych konsumentów. Jeśli nie cierpisz na żadne nietolerancje pokarmowe i regularnie zażywasz swoją odżywkę po treningu, możesz liczyć na pozytywne rezultaty takiej suplementacji.
Jesteś ciekaw większej ilości szczegółów, dotyczących odżywek białkowych? Zajrzyj do naszego Rankingu Białek!