Co jeść, aby zwiększyć testosteron?
Produkcja testosteronu naturalnie spada u mężczyzn po 30-ym roku życia. Jednak prawidłowa i zbilansowana dieta odgrywa dużą rolę w regulacji tego procesu. Dieta pełnowartościowa i bogata w białko, warzywa i owoce, gdzie mówimy kategoryczne nie dla nadmiaru alkoholu, pozwoli nam bez problemu zadbać o prawidłową produkcję i magazynowanie testosteronu.
Jak podnieść testosteron
Produkty podnoszące testosteron – mięso
Mięsa i owoce morza są podstawowym źródłem białka pełnowartościowego, którego nie da się zastąpić w żaden inny sposób. Takie czyste białko wpływa bardzo korzystnie na utrzymanie wysokiego poziomu testosteronu. Brak mięsa zwierzęcego w codziennej diecie dezaktywuje produkcję testosteronu. Tym samym diety wegańskie są prostą drogą do obniżenia libido.
Pozostając dalej przy mięsie zwierzęcym, warto zwrócić uwagę na owoce morza. Ostrygi zawierają ogromną ilość cynku, co wpływa bezpośrednio na stan męskiego popędu seksualnego. W połączeniu z tuńczykiem mającym w sobie olbrzymie ilości witaminy D, ostrygi wpływają korzystnie na blokowanie przemian testosteronu w estrogen. Obecność tego hormonu w organizmie mężczyzny nie jest wskazana.
Produkty zwiększające testosteron – tłuszcze
Odpowiedni bilans tłuszczy w organizmie jest kluczowy. Właściwy dobór proporcji między tłuszczami nasyconymi i nienasyconymi pozwoli zachować prawidłową syntezę testosteronu. Jednak główny udział w diecie powinny stanowić tłuszcze jednonienasycone, takie jak: oliwa z oliwek, olej z pestek dyni, awokado, orzechy i nasiona.
Produkty podnoszące testosteron – owoce
Wiele badań od dawna wskazuje na dobroczynne działanie granatu na męskie sprawy. Dobroczynny wpływ na prostatę jest już udowodniony, tak jak i redukowanie poziomu estrogenów, co bezpośrednio wpływa na nadwyżkę poziomu testosteronu. Znaczenie czerwonego owocu jest dobrze znane i uznane. Ale nie tylko granat szczyci się sławą w kontekście męskiej diety.
Dużo się mówi także o winogronie, który niesie ze sobą zalety związane z wydzielaniem męskiego hormonu. Winogrona czerwone posiadają w swojej skórce resweratrol, który sprawia że plemniki są bardziej wytrzymałe. Badania wskazują, że już tylko kilka pojedynczych owoców winogrona może korzystnie wpłynąć na poziom testosteronu w organizmie oraz na jakość nasienia.
Produkty obniżające testosteron
Nie ma wątpliwości, że nadmierne i regularne spożywanie alkoholu powoduje rozchwianie gospodarki hormonalnej, co nie pozostaje bez znaczenia dla testosteronu. Wpływ przetworzonego cukru na testosteron także nie pozostaje bez znaczenia. Szybki wyrzut cukrów prostych we krwi może rozleniwiać organizm do produkcji testosteronu, co w dłuższym okresie czasu powoduje zbyt duży stosunek między estrogenem a testosteronem.
Soja w swojej budowie posiada imitujące hormony żeńskie – fitoestrogeny, wśród których można wyróżnić izoflawony. To dzięki nim organizm mężczyzny jest motywowany do wzrostu hormonu żeńskiego, czyli estrogenów. Warto, tutaj wspomnieć o jakości bodźca, jaki wywołują te „podrobione” hormony na nasz organizm. Odpowiedź organizmu na izoflawony jest parokrotnie niższa, niż w przypadku dostarczenia do organizmu prawidłowego estrogenu.
Jak kontrolować poziom testosteronu poprzez dietę?
Dobra i zbilansowana dieta to połowa sukcesu. Ciężko jednak w stu procentach zapewnić to, co potrzebne dla naszego organizmu względem produkcji testosteronu. Tym samym nie można tutaj wspomnieć o ogromnym znaczeniu suplementów diety. Suplementy jako stały element składowy każdej diety pozwoli zbilansować ją wedle zapotrzebowań.
Istnieje wiele produktów wspomagających produkcję testosteronu. Boostery testosteronu to kategoria, która powinna być znana każdemu mężczyźnie po 30-ym roku życia. Biorąc po uwagę naszą biologię i spadek tego hormonu właśnie po 30-ce, warto zajrzeć do punktu z suplementami i zadbać o prawidłową sprawność seksualną, a co za tym idzie witalność, gdyż nigdy nie było to tak łatwe jak dzisiaj. Wystarczy codzienne dostarczać booster testosteronu i ZMA (cynk, magnez, B6), które powinno natychmiast wpłynąć skutecznie na kontrolę poziomu testosteronu.
Aktualizacja: