Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko co musisz wiedzieć o enzymach trawiennych

Czym są enzymy trawienne

Enzymy trawienne są kluczowe w procesie przetwarzania pokarmu w energię potrzebną organizmowi. Ich niedobory mogą bardzo zaburzyć funkcjonowanie ciała oraz wpłynąć niekorzystnie na ogólne samopoczucie. Co warto wiedzieć o enzymach trawiennych?

Enzymy trawienne - co to jest?

Podczas trawienia, spożyty przez nas posiłek jest rozkładany na jak najdrobniejsze substancje i wchłaniany. Proces dostarcza organizmowi niezbędnych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Naturalne enzymy trawienne są produkowane głównie w trzustce i jelicie cienkim. Występują również enzymy trawienne w żołądku oraz ślinie. Rozpad jedzenia rozpoczyna się tak naprawdę już w jamie ustne. Stoją za tym zawarte w ślinie amylaza ślinowa i lizozym. Ze względu na rodzaj składników, które trawią, enzymy można podzielić na 4 grupy:

  • enzymy amylolityczne (amylazy) - rozkładają węglowodany;
  • enzymy lipolityczne (lipazy) - rozkładają tłuszcze;
  • enzymy nukleolityczne (nukleazy) - rozkładają kwasy nukleinowe;
  • enzymy proteolityczne (peptydazy) - rozkładają białka.
Niedobór enzymów trawiennych

Co powoduje niedobór enzymów trawiennych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie poważne zmiany w organizmie mogą zajść przy spadku ilości enzymów trawiennych. Występowanie alergii pokarmowych może znacząco wzrosnąć, podobnie jak pojawienie się tzw. przesiąkliwego jelita. Niestrawione cząstki pokarmu mogą stanowić pożywkę dla bakterii, co może prowadzić do powstawania przewlekłych stanów zapalnych.

Organizm jest również bardziej narażony na działanie toksyn, co w rezultacie może przyspieszyć procesy starzenia. Powolne trawienie to także mniejsza ilość dostarczanej energii organizmowi. W efekcie czujemy się przemęczeni i zestresowani.

Suplementy z enzymami trawiennymi

Enzymy trawienne - suplementy

Kiedy zaleca się suplementację enzymów trawiennych? Opinię o przepisaniu leku z enzymami trawiennymi dla dzieci i dorosłych podejmuje tylko i wyłącznie lekarz po wykonaniu niezbędnych badań. Enzymy trawienne jako leki są realizowane tylko na receptę. Ból brzucha może być spowodowany zbyt słabą produkcją kwasu żółciowego i enzymów trawiennych. Suplementy oparte na naturalnych wyciągach z roślin są dostępne bez recepty i można śmiało włączyć je do diety.

Odżywki zawierają zazwyczaj naturalne suplementy, jakimi są roślinne enzymy trawienne. Preparaty dostępne są najczęściej w tabletkach, ale warto pamiętać, że składy poszczególnych suplementów może znacząco się różnić. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór środka ze wszystkimi rodzajami enzymów, co wspomoże trawienie na każdym z jego etapów.

Kto powinien przyjmować enzymy trawienne

Dla kogo suplementy z enzymami trawiennymi?

Jeśli nie wynika to z choroby lub ze stosowanej diety, osoby nie cierpiące na problemy z trawieniem nie potrzebują suplementacji enzymami trawiennymi. Jednak jest wiele przypadków, w których przyjmowanie enzymów trawiennych w tabletkach jest wskazane. Poleca się je osobom:

  • miewającym problemy z nieszczelnymi jelitami i chorą wątrobą lub trzustką;
  • chorującym na cukrzycę, bądź celiakię;
  • cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy;
  • z problematycznymi zatwardzeniami i niestrawnościami, czy wzdęciami;
  • z uczuciem ciążącego posiłku w żołądku.
Data publikacji:

Polecane

SWANSON Epic Pro 25-Strain Probiotic - 30vcaps

SWANSON Epic Pro 25-Strain Probiotic - 30vcaps

66,27 zł13738 pkt.
2,21 zł / szt.
Oszczędzasz1,21 zł
SWANSON Ultimate 16 Strain Probiotic with Fos - 60vcaps
LAB ONE ProBiotic - 30caps.

LAB ONE ProBiotic - 30caps.

127,02 zł25098 pkt.
ACTIVLAB PHARMA Psychobiotyk - 20kaps.

ACTIVLAB PHARMA Psychobiotyk - 20kaps.

26,54 zł5838 pkt.
2,21 zł / szt.
pixel