Ile tak naprawdę jem ukrytego cukru? Badania wskazują że ??typowa osoba będzie spożywać 13% wszystkich dziennych kalorii z cukru. Porównaj to do maksymalnie 4% zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i to jest jasne, że jemy za dużo ukrytego cukru. Według badań opublikowanych w Journal of the Academy of Food , około 75% pakowanych produktów spożywczych na półkach sklepowych zawiera jakieś dodatek słodzący. Nawet jeśli świadomie trzymamy się z dala od tradycyjnych deserów i innych słodyczy, to nawet niewinnie wyglądające produkty mogą mieć sporo takich dodatków ukrytych w składzie.
Oto cztery podstępne źródła cukru, na które trzeba uważać!
Łatwo dostać zawrotu głowy od szerokiego wachlarza opcji jogurtów dostępnych obecnie w przemyśle mleczarskim. Sprawa podstawowa w tym punkcie: waniliowy smak jogurtu.
Nawet wysoko białkowy jogurt z dodatkiem wanilii naturalnej lub syntetycznej może zawierać ponad 15 gramów cukru w ??porcji! Choć może wydawać się zdrowsza niż owocowe czyli syntetyczne wersje, jogurt waniliowy może być tak samo bombą cukru. Zazwyczaj porcja jogurtu waniliowego zawiera dwa razy więcej cukru niż jego odpowiedniki. W rzeczywistości, nawet połowę kalorii w waniliowym, beztłuszczowym jogurcie greckim może pochodzić z dodanego cukru, a kupimy go bo na etykiecie napisano ?nisko tłuszczowy?.
Oryginalne mleko migdałowe
Alternatywą dla mleka do kawy stały się mleczka migdałowe . Czy to z powodu przestrzegania diety wegańskiej, unikania laktozy, istnieje wiele opcji mleka roślinnego do wyboru. Choć może to dziwić, że czekoladowe lub waniliowe smaki również mogą przynieść ze sobą dodatki cukru, to jest mniej oczywiste że pojawia się cukier dodany do tych mleczek pochodzenia roślinnego (oznaczonych często jako "oryginał"). Zdecydowana większość z oryginalnych , alternatywnych produktów i składników, zawiera środek słodzący, taki jak odparowany sok z trzciny cukrowej, czyli? nic innego jak eufemizm cukru.
Jeśli potrzebujecie tych napojów w diecie, należy wybrać te, które zawierają słowo "niesłodzone" na opakowaniu.
Masło orzechowe
W ostatnich latach rynek eksplodował z różnymi postaciami z masła orzechowego. Niestety niektóre komercyjne marki produkujące masło orzechowe dostarczyć mogą aż 15 gramów cukru na porcję. Upewnij się, że Twoje masło jest albo naturalne, bez smakowe i bez dodatku innych olejów i soli, albo jest z dodatkiem stewii lub tzw. masła proteinowe z dodatkiem dobrej jakości izolatu białka serwatki. Jasne, słodziki, których używają producenci mogą być różne , jak koncentrat soków owocowych, syrop klonowy lub miód, ale Twoje ciało rozkłada go w zasadzie tak samo jak cukier stołowy. W rzeczywistości, w 2015r Journal of Nutrition opisał, że miód w towarzystwie tłuszczy powoduje problemy metaboliczne , nasila stany zapalne i wzrost we krwi trójglicerydów. Podobne problemy daje wysokie stężenie sacharozy i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, gdy spożywane są w tym samym czasie. Te niepożądane efekty metaboliczne podnoszą ryzyko chorób serca. Biorąc pod uwagę, że jedna porcja, która jest jedną łyżeczką może zawierać do 15 gramów cukru , może najlepiej trzymać się z prostszej wersji orzechowych masła. I nie, nie mówię o orzechowych masłach do smarowania o obniżonej zawartości tłuszczu. Takie produkty często zawierają jeszcze więcej cukru w ??celu uzupełnienia utraty smaku, gdy tłuszcze są usuwane ze składu Czyli znowu czytamy etykiety ze składnikami .Może być tu odrobina soli lub inne środki aromatyzujące, takie jak cynamon lub kakao , wiórki kokosowe.
Sos pomidorowy
Niestety , czerwony sos pomidorowy i keczup jest również częstym? przemytnikiem? cukru, zawierające 4-6 gramów na łyżce! Tym razem nie chodzi tylko o smak. Producenci dodają cukier, aby przedłużyć trwałość, zmniejszyć kwasowość i pomagają maskować brak naturalnej słodyczy w obecnie produkowanych masowo ? bezsmakowych? pomidorach.
Niektóre z wymienionych cukrów na liście składników sosu pomidorowego są naturalnie obecne w pomidorach, ale jest to do 6 g na 100 g produktu. Na szczęście mamy wiele opcji sosów pomidorowych na sklepowych półkach i wybieramy te najkorzystniejsze. Możesz też kupić zwykłe pomidory pokrojone w puszkach i zrobić własny sos przez gotowanie pomidorów z przyprawami i dodatkami, takimi jak cebula, czosnek, papryka i bazylia.
Na zakończenie
Aby uniknąć wpadania w pułapkę cukru, najpierw trzeba zapoznać się ze wszystkimi słowami ?kodowymi? z listy składników, które oznaczają zawsze jakąś formę cukru. Niektóre z nich mogą wydawać zdrowsze niż inne, ale gdy przechodzą do przewodu pokarmowego nie jest to duża różnica w tym, jak one działają w organizmie.
Użyj tej listy, aby rzetelnie sprawdzić etykiety i nieważne, czy dana etykiety mówi coś w stylu "bez dodatku cukru". Musisz przeczytać listę składników, aby wiedzieć na pewno.
|
Opracował: mgr Bartosz Guran