Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Spalacze tłuszczu - czy warto je stosować?

czy warto stosować spalacze

Ponieważ wokół tematu spalaczy tłuszczu krąży wiele (często nieprawdziwych) informacji, warto dowiedzieć się w końcu czym są i jak działają te suplementy. W końcu tak szerokie zainteresowanie produktami tego typu nie mogło być dziełem przypadku.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne dla zdrowia?

Zacznijmy od tego, że spalacze są różne – tak, jak różne są organizmy. Niektóre suplementy działają silniej, inne słabiej. Warto zacząć od tej drugiej grupy. Ponadto dochodzi kwestia źródła, z którego pozyskujemy taki spalacz. W Internecie jest mnóstwo aukcji od użytkowników, sprzedających podróbki suplementów. Jeśli więc ktoś pozyska spalacz z niewiadomego źródła, faktycznie produkt może mu zaszkodzić. Zakłada się, że zdrowy organizm bez problemu przyjmie dawki zalecane na etykiecie producenta sprawdzonego spalacza. Efekty niepożądane najczęściej pojawiają się u osób, które nie stosują się do zaleceń dotyczących dawkowania, osób, które stosują spalacze z niepewnych źródeł oraz u tych, którzy nie powinni stosować żadnych spalaczy z uwagi na swoje zdrowie. Osoby cierpiące na zaburzenia pracy tarczycy, czy układu krwionośnego, powinny konsultować z lekarzem, które suplementy są dla nich bezpieczne.

Większość spalaczy działa w oparciu o proces termogenezy. To oznacza, że organizm po zażyciu takiej substancji, mocno się rozgrzewa. Efektem tego działania jest wzmożona potliwość, zwiększenie energii i co za tym idzie, przyspieszenie metabolizmu. Ci, którzy źle czują się już po jednej kawie, nie powinni sięgać po spalacze zawierające substancje stymulujące. Istnieją natomiast zamienniki, które nie wywołują termogenezy a działają jedynie w oparciu o proces lipolizy. Produkty z tej drugiej grupy (zawierające np. CLA i/lub zieloną herbatę) będą rekomendowane dla osób, które mają problemy z wysokim ciśnieniem, czy zaburzeniami pracy serca.

W przypadku stosowania spalaczy od fikcyjnych producentów, może dojść do szeregu skutków niepożądanych, jak arytmia, czy zaburzenia w pracy nerek. Dlatego nie warto poszukiwać aukcji z zaskakująco niskimi cenami. Należy dokonywać zakupu w sprawdzonych miejscach, polecanych przez innych użytkowników. Jeśli znasz już jakiegoś producenta, bo np. stosowałeś jego inne produkty i dobrze wspominasz tę współpracę, sprawdź, czy Twój ulubiony producent oferuje także spalacze tłuszczu. Gdy już zadbasz o dobranie produktu odpowiedniej jakości oraz dobierzesz spalacz dedykowany Twojemu organizmowi, koniecznie stosuj się do zaleceń odnośnie dawkowania. W przeciwnym razie, jeśli np. przedawkujesz spalacz tłuszczu, bardzo możliwe, że odczujesz takie skutki uboczne, jak: niepokój, rozdrażnienie, bezsenność czy spadek libido. Pamiętaj, że spalacze zawierające substancje pobudzające (np. kofeina), wpływają na Twój sen. Jeśli przesadzisz z dzienną dawką stymulantów, możesz mieć problemy z bezsennością a nawet agresją. Zmęczony, niewyspany organizm staje się osłabiony i wówczas dochodzi do odwrotnego skutku, niż ten zamierzony. Zaczynasz odczuwać zmęczenie, Twoje mięśnie się gorzej regenerują a zapasy tłuszczu nie zostają odpowiednio metabolizowane.

spalacze tłuszczu bez treningu

Spalacze tłuszczu bez treningu – czy będą efekty?

Należy pamiętać, że spalacze tłuszczu nie są tabletkami, gwarantującymi efekt „diety cud”. Poza suplementacją, należy też dać coś od siebie. Mowa o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz regularnych ćwiczeniach. Nie zaleca się stosowania spalaczy, jeśli nie ma się w planach podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wytłumaczenie jest bardzo proste – spalacze przede wszystkim aktywizują organizm i motywują do działania – to dzięki temu ich stosowanie jest najbardziej widoczne. Bez spalaczy możesz szybciej opaść z sił podczas intensywnych ćwiczeń. Spalacze tłuszczu dodają energii i przyspieszają proces pozbywania się zapasów tłuszczu podczas treningu. Proces lipolizy nasila się podczas aktywności fizycznej. Wówczas energia uwalniana jest w postaci ciepła, gdzie 25% energii wykorzystują mięśnie a pozostałe 75% jest zamieniane na ciepło. Wystarczy, że zmotywujesz się do lekkich ale regularnych ćwiczeń, a odczujesz znacznie lepsze rezultaty, niż w przypadku zażywania spalaczy przy jednoczesnym siedzeniu w domu. Warto dodać, że spalacze tłuszczu, zawierające substancje stymulujące, po prostu nie dadzą Ci usiedzieć w miejscu. Poczujesz pokłady nowej energii, którą będziesz chciał aktywnie spożytkować. Dlatego też zaleca się spożywać spalacze przed treningiem.

spalacze bez stymulantów

Spalacze tłuszczu bez pobudzenia

Niektórzy nie potrzebują dodatkowego pobudzenia, (wręcz źle się po nim czują) a jednak pragną przyspieszyć proces zrzucania zbędnego tłuszczu. Co wtedy? Oczywiście istnieją także spalacze, które nie posiadają w swoim składzie środków o działaniu pobudzającym. Preparaty tego typu zawierają zazwyczaj piperynę, ekstrakt z ostrej papryki, L-karnitynę, CLA i inne substancje zmniejszające ilość tłuszczu w organizmie. Nie znajdziesz w ich składzie np. kofeiny. Działanie spalaczy tłuszczu bez środków stymulujących także jest najsilniejsze wtedy, gdy połączy się je z treningami. Wówczas lipoliza odbywa się bez dodatkowego pobudzenia organizmu. Warto pamiętać, że stymulanty nie znajdują się wyłącznie w spalaczach tłuszczu. Istnieją również stymulanty w innej formie (kawa, herbata, Yerba mate). W przypadku wrażliwości organizmu na te substancje, warto wykluczyć je z diety, by nie myśleć, że to spalacz tłuszczu powoduje niepożądane skutki w postaci nadmiernego pobudzenia, czy bólu głowy. Reasumując, warto stosować spalacze tłuszczu, natomiast przed ich zakupem, należy zrobić wnikliwą analizę, skąd je pozyskać, czego potrzebuje właśnie Twój organizm i na co może sobie pozwolić. Jeśli nie zacząłeś jeszcze przygody z treningami, odłóż zakup spalaczy na później. Zacznij od ćwiczeń i zdrowej diety.

Przeczytaj też Ranking spalaczy tłuszczów


Data publikacji:

Polecane

pixel