Odżywka białkowa - Za i Przeciw
Odżywka Białkowa - Za i Przeciw
Podejmujesz wyzwanie pracy nad idealną formą i właśnie spotkałeś się z pierwszym kryzysem? Czujesz, że Twój organizm potrzebuje wsparcia i zastanawiasz się, czy w takim wypadku suplementacja odżywką białkową będzie zasadna? Jeśli jesteś sceptykiem i 10 razy coś sprawdzisz, zanim to uwierzysz, ten artykuł jest skierowany do Ciebie. Oczywiście każdy sportowiec ma inną motywacje i różne przekonania. Zdarza się, że duża grupa zawodników do pewnego momentu upiera się, że suplementacja nie jest konieczna.
Warto byś wiedział, że na etapie totalnego wycisku, zaczynasz zmieniać swoje przekonania. Suplementy białkowe to nie są wspomagacze hormonalne a jedynie uzupełnienie zbilansowanej diety. Gdybyś chciał pozostać wierny naturze, dla utrzymania odpowiednio dużej masy mięśni, musiałbyś zjadać „konia z kopytami”. W pewnym momencie nie jesteś w stanie zjeść tyle białka, ile potrzebujesz do skutecznego anabolizmu imponujących mięśni. Poza tym, że nie myślałbyś o niczym innym, jak o tym, kiedy znowu przyjąć posiłek, Twój układ pokarmowy miałby przed sobą spore wyzwanie.
Odżywka białkowa to po prostu przerobione i skondensowane białko, które zostało oczyszczone do tego stopnia, że jego jedna miarka stanowi równowartość białka znajdującego się w np. dużej porcji indyka. Rozumiesz już, dlaczego suplementacja odżywkami białkowymi jest polecana sportowcom? Świetnie. Jednak suplementów na bazie białka mamy bardzo wiele i w zależności od tego, co możesz jeść, inny produkt będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania w stosowaniu odżywki białkowej dotyczą głównie osób, które wykazują nietolerancję na określone składniki. Zatem będą to standardowe przeciwwskazania. W wypadku gdy określona odżywka posiada w swoim składzie komponenty, na które jesteś uczulony, np. soja, nie powinieneś kupować tego białka. Jednak wówczas z pewnością znajdziesz inną odżywkę białkową, którą będziesz mógł stosować bez obaw.
Zdarza się, że niektórzy w ogóle nie sięgają po białko, gdyż tłumaczą się, że wykazują nietolerancje na laktozę. Tymczasem nie każda odżywka białkowa ją zawiera. Izolaty oraz hydrolizaty z izolatów, jak również białka roślinne, czy wołowe są całkowicie oczyszczone z mlecznego cukru. Zatem osoby, które źle reagują na laktozę, powinny unikać przede wszystkim koncentratów białka serwatkowego.
Wskazania
Odżywki białkowe, jak wcześniej wspomnieliśmy, są wskazane do stosowania przez sportowców, którzy są nastawieni na przyrost masy mięśniowej. Niezależnie od dyscypliny sportu, jeśli zależy Ci na uzyskaniu doskonałej, muskularnej sylwetki, odżywka białkowa jest doskonałym uzupełnieniem Twojego codziennego menu. Jednak to nie wszystko.
Osoby, które są w trakcie rehabilitacji i próbują przybrać na masie mięśniowej a mają problem ze spożywaniem posiłków w tradycyjnej formie, także powinny włączyć do swojej diety odżywki białkowe. Wszystko po to, by szybciej odzyskać siły i móc rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. To także świetny suplement dla osób starszych, które są narażone na wzmożony katabolizm mięśni.
Odżywki białkowe to także sposób na szybki posiłek, który możesz spożywać np. w pracy, gdzie nie masz czasu na zjedzenie normalnego obiadu. O wiele lepiej w międzyczasie wypić napój bogaty w białko, niż nie zjeść niczego. Oczywiście zbilansowana dieta jest niezwykle istotna więc taka sytuacja nie powinna być codziennością. Warto jednak na wszelki wypadek zawsze mieć przy sobie porcję odżywki białkowej.
Alternatywa dla Wegan
Nie wykazujesz nietolerancji na laktozę ale odmawiasz jedzenia produktów odzwierzęcych? To także nie jest powód do tego, by rezygnować z suplementacji odżywkami białkowymi. Bez oporu możesz spożywać wszelkie formy białek roślinnych (np. konopne, sojowe, ryżowe itp.). Co więcej taka suplementacja dla wegan jest wskazana. Wszystko dlatego, że spożywanie wyłącznie produktów roślinnych w formie tradycyjnych posiłków, może się wiązać z brakami na określone składniki.
Roślinne odżywki białkowe są bardziej skondensowane, przez co znacznie lepiej uzupełniają dietę wegańską w codzienną dawkę białka. Dzięki nim, zachowasz energię do działania. Jeśli ćwiczysz, to niemal konieczne, by rozpocząć taką suplementację. Co więcej, roślinne odżywki białkowe zostały stworzone z myślą o ewentualnych brakach w diecie wegańskiej, dlatego zdarza się, że zawierają dodatkowe składniki, cenne dla Twojego organizmu.