Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kettlebell - co to jest?

kettlebells

Choć kettlebells mają swoje początki w XVIII-wiecznej Rosji, to treningi z ich użyciem stały się powszechne stosunkowo niedawno. Czym są te akcesoria sportowe i jakie są zalety ćwiczenia z nimi?

Czym są kettlebells?

Treningi z użyciem kettlebells zostały spopularyzowane za sprawą CrossFitu, ale warto wiedzieć, że początki tych akcesoriów sportowych sięgają znacznie wcześniejszych czasów. Girie (ros. гиря), bo tak oryginalnie nazywają się kettle, były niegdyś używane na targowiskach do odważania towarów. Dopiero w carskiej Rosji w epoce oświecenia zaczęto je stosować do treningów podczas szkolenia jednostek żołnierskich.

Wykorzystanie kettlebells typowo sportowo datuje się na lata 70. XX wieku. Właśnie wtedy w Związku Radzieckim odbyły się pierwsze zawody w ilości podniesień girii na czas. Odważniki te z wyglądu przypominają armatnie kule z uchwytem. Choć są one zazwyczaj wykonane z żeliwa, to na rynku można spotkać również kettlebells:

  • bitumiczne;
  • kompozytowe;
  • winylowe.
rodzaje kettlebells

Kettlebells - rodzaje i zastosowanie

Kettlebells wykorzystuje się w treningach ogólnorozwojowych do zwiększania wytrzymałości oraz siły. Podobnie jak inne obciążniki sportowe, kettle dostępne są w różnych wariantach wagowych. Najlżejsze mają 4 kg i ich masa zazwyczaj zwiększa się o tę samą wartość, dochodząc do 56 kg. Dobór odpowiedniego ciężaru do treningu zależeć będzie od sprawności, a także obycia się z tymi akcesoriami. Przyjmuje się, że dla początkujących kobiet najbardziej odpowiednie są kettlebells o wagach od 8 do 14 kg. Z kolei mężczyznom zaleca się rozpoczęcie treningu z użyciem girii o masie co najmniej 12 kg.

Przy użyciu "ketli" można wykonać wiele popularnych ćwiczeń mających na celu rozbudowę mięśni, a także ich wzmocnienie. Akcesoria te angażują mięśnie głębokie i stabilizują core, a także poprawiają ogólną koordynację ruchową i zwiększają wydolność. Przykładowych ćwiczeń z użyciem kettlebells jest naprawdę wiele i można tu wymienić chociażby takie, jak: martwy ciąg, wyciskanie żołnierskie, swings, czy przysiady.

jakie ketle kupić

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kettlebells?

Przed zakupem odważników kettlebells do domu trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim warto wybrać wersje żeliwne, gdyż akcesoria z tego materiału są praktycznie niezniszczalne. Dobrą opinią cieszą się kettlebells, które są dodatkowo ogumowane. Powłoka ma chronić skórę przed nadmiernym powstawaniem siniaków, ale też zabezpieczać podłogę. Jednakże i tak zaleca się zakup dodatkowej maty, która ochroni podłogę przed zniszczeniem.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie dopasowanie uchwytu “ketli” do wielkości dłoni oraz palców. Ważne, aby móc chwycić przyrząd nie tylko jedną dłonią, ale również oburącz. Jednakże chyba największy trud sprawia wybór samego ciężaru kettlebells. Wszystko zależy od sprawności fizycznej i zaawansowania osoby ćwiczącej, a także rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Czasami będzie potrzebny mniejszy lub większy ciężar, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu “ketli” o różnej masie.

Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT BCAA 80000mg Liquid - 1000ml

EXTRIFIT BCAA 80000mg Liquid - 1000ml

59,00 zł11800 pkt.
0,06 zł / szt.
GASPARI NUTRITION Super Pump Max - 640g

GASPARI NUTRITION Super Pump Max - 640g

179,00 zł37800 pkt.
0,28 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 2000g

199,00 zł39800 pkt.
0,10 zł / g
HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 1800g

HIRO.LAB Whey Protein Isolate - 1800g

269,00 zł53800 pkt.
0,15 zł / g
pixel