Jak witaminy wpływają na organizm człowieka?
Jak witaminy wpływają na organizm człowieka?
Witaminy są niezwykle istotnymi składnikami w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Witaminy można znaleźć w wielu, zaskakująco różnych produktach spożywczych. Z tego powodu zaleca się, by dieta była możliwie najbardziej urozmaicona i zbilansowana. Jednak nie tylko tradycyjne posiłki stanowią źródło witamin.
Dzięki wielu badaniom laboratoryjnym, możliwe jest dzisiaj pozyskanie witamin w skondensowanej formie, wykazującej jeszcze lepszą przyswajalność dla organizmu człowieka. Z tego powodu coraz popularniejsza staje się suplementacja witamin – zwłaszcza ze względu na to, że mamy coraz większe wątpliwości co do jakości kupowanych produktów spożywczych.
Witaminy biorą udział w niemal wszystkich podstawowych czynnościach organizmu. Można tutaj mówić zarówno o poprawie odporności, jak i o wzmocnieniu włosów, skóry i paznokci, skończywszy na poprawie wydolności podczas intensywnego uprawiania sportu. Witaminy są niezwykle cenne dla każdego organizmu a jednak zdarza się, że układając dzienne menu, kompletnie o nich zapominamy.
Pragniesz uzyskać doskonałą kondycję? W takim razie nie wystarczy, że kupisz odżywkę białkową i będziesz konsekwentnie trenować. Dlaczego?
Niedobór witamin - Czym skutkuje?
To bardzo ogólne stwierdzenie, jednak niedobór witamin może uniemożliwić Twojemu ciału podołać zadaniom, jakie sobie wyznaczasz. Mowa zarówno o wysiłku umysłowym, jak i fizycznym. Niedożywiony organizm, czyli taki, który wykazuje braki na określone składniki mineralne i witaminy, funkcjonuje gorzej, wolniej i jest narażony na liczne infekcje.
Co prawda mówi się o tym, że można zaspokoić potrzeby organizmu odpowiednio się odżywiając. Niestety zabiegi, jakie są stosowane podczas hodowli roślin, warzyw, jak również produkcji mięsa i wyrobów mlecznych, pozostawiają wiele do życzenia. Z tego względu, mimo pozornie zdrowej diety, organizm może wykazywać niedobory na konkretne witaminy i minerały.
W przypadku, gdy organizmowi brakuje określonych witamin oraz składników mineralnych, mogą wystąpić różnego typu skutki: pogorszenie kondycji skóry, włosów, łamliwość paznokci, rozdrażnienie, bezsenność, skurcze, drętwienie kończyn, spadek nastroju, apatia, nudności, brak apetytu, pogorszona wydajność w pracy, osłabiona wydolność organizmu, obniżenie poziomu libido, zaparcia, biegunki i wiele innych.
Nie trudno się domyślić, że w przypadku wystąpienia któregoś z objawów niedoboru witamin, podejmowanie aktywności fizycznej jest mocno utrudnione. Zwłaszcza, gdy pragniemy osiągnąć określone wyniki. Jeśli więc jesteś sportowcem, zadbaj o swój organizm, odpowiednio go odżywiając. Pytanie, jak to zrobić?
Jak sprawdzić niedobór witamin?
Istnieją testy, które wskazują na niedobory określonych składników. Warto jednak udać się do lekarza i poprosić o pokierowanie, gdzie masz się udać i jakie badania wykonać. To bardzo istotne, by zacząć od wizyty w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Dzięki temu będziesz miał świadomość, na czym stoisz i o co powinieneś zadbać.
Można także wybrać się do poradni dietetycznej i zapytać, gdzie poszukiwać składników, których Ci brakuje. Z odpowiednimi zaleceniami, będziesz mógł już działać samodzielnie. Na rynku istnieje wiele suplementów zawierających witaminy w określonych stężeniach. Dzięki poradom lekarza, wykonanym testom oraz sugestii dietetyka, będziesz wiedział, co kupić i jak przyjmować określone witaminy.
Witaminy – Kiedy szkodzą?
Witaminy pomagają ale zdarza się, że w nadmiarze także potrafią szkodzić. Wówczas dochodzi do wystąpienia objawów podobnych do tych, które świadczą o niedoborze witamin. Zdarza się jednak, że objawy przedawkowania są jeszcze poważniejsze, niż skutki niedoboru witamin. Dlatego nie możesz być sam dla siebie lekarzem. Poszukuj porady specjalistów i posiłkuj się zdobytą wiedzą przy rozsądnym zakupie witamin.
W sklepie z suplementami dla sportowców możesz znaleźć zarówno określone witaminy, jak również kompleksy składników, stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Warto zainteresować się takimi produktami, które np. łączą wysokiej jakości odżywki białkowe, węglowodany, z określonymi minerałami oraz witaminami. Poza samodzielnym działaniem określonych witamin, mowa też o interakcjach, które np. mają na celu poprawę przyswajania określonych składników, jak również wzmocnienie ich działania.
Takimi witaminami są np. D3 + K2, jak również B1 + C,E, czy B12 + potas, wapń. Istotne jest również, czy dana witamina rozpuszcza się w tłuszczach, czy w wodzie. Dla przykładu witaminy A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach, warto spożywać z posiłkiem zawierającym tłuszcz lub po prostu w postaci oleju, wzbogaconego o te witaminy.
Witaminy mogą szkodzić, kiedy bez żadnej konsultacji ani wykonanych wcześniej badań, zaczynasz kombinacje. W przyjmowaniu witamin i składników mineralnych, poza tradycyjnym pożywieniem, nie możesz posiłkować się wyłącznie tym, co przeczytasz w Internecie. Oczywiście warto uzupełniać swoją wiedzę, czytać, interesować się. Pamiętaj jednak, że umiar we wszystkim jest najistotniejszy.
Dlaczego witaminy są ważne dla zdrowia?
Reasumując, witaminy są ważne dla zdrowia, ponieważ pozwalają regulować wiele procesów, jakie zachodzą w organizmie. Ponieważ żyjemy w czasach przetworzonej żywności i nie każdy z nas posiada wiedzę, dotyczącą tego, jak sprawdzić, czy spożywany produkt jest wartościowy, warto zainteresować się suplementacją. Przyjmowanie witamin w postaci suplementów należy jednak skonsultować ze specjalistą.