Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Hormon wzrostu - wszystko co musisz o nim wiedzieć

czym jest hormon wzrostu

Jest naturalnie wytwarzanym hormonem przez ludzki organizm. Jednak zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju chorób, takich jak niskorosłość, gigantyzm czy cukrzyca. Ze względu na swoje właściwości jest stosowany przez bodybuilderów, aby uzyskiwać „monstrualne” rozmiary mięśni. Hormon wzrostu – bo o nim mowa - pomaga w szybszym przyroście tkanki mięśniowej, redukuje tłuszcz i zwiększa wydzielanie energii, pozwalając na intensywniejszy trening. Co jeszcze warto wiedzieć o GH?

Gdzie powstaje hormon wzrostu?

Hormon wzrostu (znany także jako GH, somatotropin) jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm. Odpowiada za to przedni płat przysadki mózgowej. Jest szczególnie ważny u dzieci, ponieważ odpowiada za prawidłowy proces rośnięcia. Dzięki niemu wydłużają się kości, wzmacniają swoją gęstość, rozszerzają się chrząstki stawowe, dochodzi do prawidłowego procesu rozwoju u dziecka na poziomie płciowym.

GH jest wydzielany cyklicznie w ciągu całego dnia. Jego „wyrzut” następuje średnio co 4 godziny w różnym stężeniu. Największa jego aktywność przypada na noc. Zależna jest też od wieku i płci – im jesteśmy starsi, tym mniejsza ilość jest produkowana. Dlatego często mówi się dzieciom, że muszą iść spać, żeby urosnąć. Ale są też inne czynniki, które wpływają na jego wydzielanie. Bo może być ono zaburzone. Co hamuje hormon wzrostu? Niewystarczająca długość snu, zbyt uboga dieta (czyli taka, która nie zawiera odpowiedniej ilości mikro i makro składników, szczególnie białka) czy gruczolak przysadki mózgowej. Tym co jeszcze pobudza hormonu wzrostu jest także aktywność fizyczna. Ze względu na pozostałe swoje właściwości stał się chętnie przyjmowanym preparatem przez kulturystów. Jakie daje efekty?

efekty stosowania hormonu wzrostu

Hormon wzrostu – efekty:

  • wpływa na zwiększenie masy mięśniowej
  • redukuje tkankę tłuszczową
  • zamienia uwolnione przez wątrobę i mięśnie tłuszcze w energię
  • umożliwia wykonanie intensywniejszego i dłuższego treningu
  • przyspiesza proces regeneracji i gojenia się ran (np. powstałych w wyniku oparzenia)
  • poprawia kondycję skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek
  • wpływa pozytywnie na nastrój
  • wspomaga syntezę kwasów nukleinowych

Widać więc, że jest wiele pozytywnych aspektów tego hormonu, ale warto też pamiętać, że zarówno jego niewystarczająca ilość, jak i nadmiar w organizmie może przyczyniać się do wielu chorób. Problemy ujawniają się najczęściej w wieku dziecięcym, ale również i u dorosłych nieprawidłowe normy mogą być objawem różnego rodzaju schorzeń. Dorośli chorujący na gigantyzm muszą stale go kontrolować, ponieważ zależy od tego kondycja ich serca. Serce to mięsień, który także rośnie w wyniku działania GH.

Dlatego zawodowi sportowcy, którzy decydują się przyjmować hormon wzrostu w postaci preparatu jako sposób na poprawę swojej sylwetki, muszą być świadomi nie tylko korzyści, ale też i zagrożeń płynących z jego stosowania.

czy hormon wzrostu jest bezpieczny

Czy hormon wzrostu jest bezpieczny?

Tak samo jak każdy lek czy suplement hormon wzrostu powinien być przyjmowany w bezpiecznych dawkach. Te zaś ustala lekarz, ponieważ jak już wcześniej zostało wspomniane, jest on stosowany w leczeniu niskorosłości u dzieci. U dorosłych przyjmowanie zbyt dużej dawki może skutkować akromegalią czyli powiększeniem się części ciała (np. języka lub małżowin usznych), insulinoopornością, cukrzycą lub nadciśnieniem. Może też powodować nadmierną potliwość, bóle stawów czy nadmierne owłosienie.

Należy też pamiętać o konkretnych porach, w których należy go stosować. Suplementacja GH nie należy również do najtańszych. Dlatego też na jego stosowanie powinny decydować się wyłącznie sportowcy, którzy wiążą rozwój swojej formy z karierą zawodową i są do tego w stanie dopilnować prawidłowej diety, która wspomoże działanie hormonu wzrostu. Należy być też pod stałą opieką lekarską, aby kontrolować poziom GH w organizmie i sprawdzać, czy wszystko jest na właściwym poziomie.


Data publikacji:

Polecane

MEGABOL DAA Stin - 90g

MEGABOL DAA Stin - 90g

24,05 zł5058 pkt.
0,27 zł / g
MEGABOL Testosterol 250 - 30caps

MEGABOL Testosterol 250 - 30caps

14,29 zł2914 pkt.
0,48 zł / szt.
MEGABOL INHAR - 60caps

MEGABOL INHAR - 60caps

26,55 zł4798 pkt.
IRON HORSE Gold Test - 90caps

IRON HORSE Gold Test - 90caps

104,82 zł23800 pkt.
1,16 zł / szt.
Oszczędzasz10,00 zł
GASPARI NUTRITION Tribulus - 90caps

GASPARI NUTRITION Tribulus - 90caps

69,00 zł59,00 zł11800 pkt.
NUTREX Anabol Hardcore - 60caps.

NUTREX Anabol Hardcore - 60caps.

91,42 zł21718 pkt.
0,46 zł / szt.
IRON HORSE Anabolic Dream - 280g

IRON HORSE Anabolic Dream - 280g

117,33 zł28278 pkt.
0,42 zł / g
pixel