Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Budowanie mięśni – na czym polega?

budowa mięśni

Na zdrowy tryb życia składa się między innymi zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Jednak kształtowanie sylwetki to długotrwały proces. Jak zbudować masę mięśniową? Ile trwa budowa masy mięśniowej? Sprawdź!

Budowanie masy mięśniowej lub utrata nadprogramowych kilogramów to dwa odmienne procesy kształtowania sylwetki. Warto pamiętać także o rekompozycji, czyli jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej i budowaniu masy mięśniowej. Niestety ten proces zazwyczaj zachodzi tylko u osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem. Budowanie masy mięśniowej jest złożonym procesem. Jeśli zależy Ci na kształtowaniu sylwetki i osiąganiu swoich kolejnych celów, powinieneś przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, a także wykazać się systematycznością i zaangażowaniem.

Czym jest rekompozycja sylwetki?

Rekompozycja sylwetki polega na jednoczesnej utracie zbędnych kilogramów i budowaniu masy mięśniowej. Oczywiście w tym przypadku nie można mówić o dużych przyrostach, jednak z pewnością zauważalne są zmiany w proporcjach sylwetki. Taka sytuacja jest możliwa u osób początkujących, które mają kilka zbędnych kilogramów. Jedynie utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego i wykonywanie intensywnych treningów siłowych może przynieść wspomniane efekty.

nadwyżka kaloryczna - budowa mięśni

Dieta na masie – nadwyżka kaloryczna

W procesie budowania masy mięśniowej bardzo duże znaczenie ma dieta o odpowiedniej kaloryczności i rozkładzie makroskładników. Niestety nie da się określić konkretnej ilości kalorii, która będzie odpowiednia dla każdej osoby zainteresowanej budową mięśni. Pierwszym krokiem powinno być obliczenie wskaźnika CPM, następnie do uzyskanej wartości należy dodać około 200-400 kalorii. Na różnych etapach masy, kaloryka może się jeszcze bardziej zwiększać. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Rozkład makroskładników również jest kwestią indywidualną. Dieta powinna być bogata w białko, ale oczywiście nie może w niej zabraknąć węglowodanów i tłuszczów.

Trening siłowy na masie

Jeśli chcesz, budować masę mięśniową, musisz poświęcić temu procesowi wiele czasu, pracy i zaangażowania. Trening, zaraz obok diety jest kwestią kluczową w budowaniu mięśni. Przede wszystkim musisz mieć konkretny plan treningowy uwzględniający Twój cel sylwetkowy. Ważny jest także nieustanny progres na treningach. Twoje mięśnie muszą być stymulowane przez silny bodziec, który sprawi, że zaczną zwiększać swoją objętość. W tym procesie duże znaczenie ma także czas na regenerację, nie możesz o tym zapominać. Codzienne ciężkie treningi z pewnością nie pomogą Ci zbudować wymarzonej sylwetki. Dobry plan treningowych uwzględniający Twoje możliwości i cele to klucz do sukcesu.

suplementacja a budowa mięśni

Budowanie mięśni, a suplementacja

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu umięśnionej sylwetki, przede wszystkim powinieneś się skupić na utrzymaniu odpowiedniej diety i regularnych treningach siłowych. Jednak w dzisiejszych czasach na rynku jest wiele świetnych produktów, które mogą pomóc Ci uzyskać nieco szybsze efekty. Możesz wesprzeć swój organizm suplementami diety, które dedykowane są osobom będącym na masie, można zaliczyć do nich między innymi odżywkę białkową lub gainer, kreatynę, BCAA, ZMA i inne.

Jeśli budowanie mięśni to Twój cel, musisz uzbroić się w cierpliwość i wykazać wytrwałością. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, ile wysiłku trzeba włożyć w uzyskanie wymarzonej umięśnionej sylwetki. To proces, który wymaga pewnych wyrzeczeń i trzymania się założonego planu. Jednak efekty, jakie można uzyskać, zdecydowanie są warte zaangażowania. Połącz odpowiednią dietę z treningami siłowymi nastawionymi na progres i ciesz się efektami. Twoje ciało będzie się zmieniało z miesiąca na miesiąc, a Ty zyskasz pewność siebie i ogromną satysfakcję!

Data publikacji:

Data publikacji:

Polecane

EXTRIFIT Beef Mass - 3000g

EXTRIFIT Beef Mass - 3000g

129,00 zł25800 pkt.
0,04 zł / g
OPTIMUM NUTRITION Serious Mass - 5450g

OPTIMUM NUTRITION Serious Mass - 5450g

312,16 zł46298 pkt.
0,06 zł / g
MUTANT Mutant Mass - 6800g

MUTANT Mutant Mass - 6800g

259,79 zł57800 pkt.
0,04 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Carbo Boost - 1000g

HIRO.LAB Carbo Boost - 1000g

29,00 zł5800 pkt.
0,03 zł / g
pixel