Z CYKLU: O HORMONACH #2 MELATONINA
Z CYKLU: O HORMONACH #2 MELATONINA
NIE SPOSÓB NIE ZGODZIĆ SIĘ Z OPINIĄ, ŻE NIE MA NIC GORSZEGO OD NIEPRZESPANEJ NOCY. BRAK SNU PODCZAS TYLKO JEDNEJ DOBY POTRAFI PRZYSPORZYĆ NAM WIĘCEJ SZKÓD, NIŻ NAM SIĘ WYDAJE, TYM BARDZIEJ, ŻE ZARWANEJ NOCY NIGDY NIE JESTEŚMY W STANIE ODESPAĆ PODCZAS NASTĘPNEJ NOCY.
SZYSZYNKA - NIEWIELKI GRUCZOŁ O OLBRZYMIM ZNACZENIU
Szyszynka jest to niewielki gruczoł znajdujący się w tylnej części mózgu, a jego zadanie związanie jest głównie z wydzielaniem hormonu snu, czyli właśnie melatoniny. Melatonina zaś, jest odpowiedzialna za regulowanie naszego dobowego rytmu, między innymi snu i czuwania.
Melatonina jest transportowana do płynu mózgowo-rdzeniowego i do krwi, gdzie zostaje aktywowana jej funkcja. Zanim jednak do tego dojdzie… u ssaków emisja szyszynki kontrolowana jest przez impulsy wysyłane poprzez siatkówkę oka. Impulsy te są dostarczane przez tylną część podwzgórza, pień mózgu i rdzeń kręgowy do zwoju szyjnego górnego. Neurony tego zwoju weryfikują wydzielanie hormonu przez szyszynkę. Tym samym Wytwarzanie melatoniny zostaje pod hamującym wpływem światła. Ekspozycja ustroju w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne pomniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny.
Bezsenność
Kto nigdy nie doświadczył, ten nie jest w stanie sobie wyobrazić jak straszny jest stan bezsenności. Sen nie ma znaczenia tylko dla naszego ciała, ale i dla naszego mózgu.
Z fizycznego punktu widzenia podczas snu w pierwszej kolejności dbam o regeneracje i układ odpornościowy. Widać to podczas kiedy chorujemy, a nasz organizm wymaga większej ilości snu, podczas którego łatwiej radzimy sobie np. z wirusem. Warto tutaj również zauważyć, że melatonina jest bardzo silnym antyoksydantem.
Z psychicznego punktu widzenia melatonina jest niezbędna do prawidłowej pracy neuronów mózgu, zapamiętywania i porządkowania informacji. Jednym z ważniejszych procesów podczas snu jest powstawanie nowych neuronów, przez co następuje poprawienie komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi.
Najważniejszą funkcją podczas snu jest jednak porządkowanie informacji. Podczas dnia nasz organizm gromadzi tysiące informacji, które świadomie lub nieświadomie są wpuszczane do naszego mózgu, a ten zapisuje je podczas czasu, który spędzamy na nogach, będąc w pracy czy w szkole. Dzięki melatoninie, a dalej idąc dzięki temu, że śpimy, nasz mózg może uporządkować informacje. W 90% dane są przesuwane w odległe obszary pamięciowe lub - jeśli to w ogóle możliwe - usuwane. Czemu twierdzę, że to może być nie możliwe? Ponieważ to, że czegoś nie pamiętamy, nie oznacza, że nie jest zakopane gdzieś głęboko w naszej pamięci. Mózg musi odbywać taki proces segregacji w przeciwnym razie po paru dniach funkcjonowanie mózgu mogłoby doprowadzić nas do psychozy, gdyż nie byłoby mowy o czystym i higienicznym myśleniu.
Rośniemy
Cały proces dojrzewania i wzrostu jest przykryty pod osłoną nocy. Podczas snu i dzięki melatoninie możemy prawidłowo się rozwijać. W okresie dorastania w naszym ustroju szaleje hormon wzrostu, którego stężenie drastycznie spada w wieku po nastoletnim, kiedy stajemy się dorosłymi ludźmi. Podczas snu następuje ogromny wyrzut tego hormonu, co umożliwia wzrost całego organizmu.
Zanik melatoniny i suplementacja
Niestety, wiele czynników może mieć wpływ na nieprawidłowe procesy związane z zaprzestaniem produkcji melatoniny. Głównym czynnikiem jest wiek, kiedy to szyszynka ulega zwapnieniu, co można zauważyć u seniorów borykających się z brakiem snu. Czynnik wieku jest dość oczywisty, lecz są czynniki takie jak stres, niehigieniczny tryb życia czy choćby praca wielozmianowa.
W tych przypadkach możemy sięgać po melatoninę w formie suplementu. Na ten moment wiele szanowanych sklepów z suplementami diety wyspecjalizowało się w współpracy z najlepszymi firmami sprzedającymi melatoninę w formie doustnej, która dostarczana do organizmu bez obciążeń metabolizowana jest w wątrobie.
Dzięki takiej alternatywie możemy zachować jakość swojego obecnego życia. Brak snu, czyli bezsenność potrafi drastycznie przeobrazić nasze życie w koszmar, a spoglądając dalej, niszcząc relację z osobami, z którymi mamy kontakt.
Dawkowanie melatoniny waha się od 1-5 mg, w zależności od wagi i zapotrzebowania. Stosuje się popijając ją 30 minut przed snem.
Do podstawowych przeciwwskazań podczas stosowania melatoniny zalicza się alergię i nadwrażliwość na ten związek, ciążę, choroby wątroby oraz stan upojenia alkoholowego.
Należy pamiętać, że sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Podczas około 80cio letniego życia zdrowy człowiek przesypia około 20 lat swojego życia. Jest to 20 lat, które umożliwia nam prawidłowe funkcjonowania podczas 60 lat z otwartymi oczami.