Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wpływ minerałów na organizm człowieka

Wpływ minerałów na organizm człowieka

Minerały w organizmie człowieka odgrywają wiele znaczących ról. Chociaż na co dzień, nie zastanawiamy się czy możemy wykazywać niedobory na konkretne minerały, gdy dochodzi do np. osłabienia odporności, czy ataku biegunki, zaczynamy zmieniać swoje myślenie. Gdy nasza dieta jest uboga lub odżywiamy się, nie wiedząc, co właściwie dostarczamy z określonym produktem spożywczym, warto zainteresować się suplementami zawierającymi witaminy oraz minerały.

Oczywiście zanim zaczniemy stosować określone składniki, warto skonsultować się ze specjalistą lub zrobić badania. Być może apatia i osłabienie to następstwo niedoboru żelaza? A może częste biegunki są przyczyną niedoboru innego pierwiastka? Warto wyprzedzić nieprzyjemne objawy i zmienić sposób odżywiania się na bardziej świadomy.


Minerały – kiedy brać? Rozpoznanie niedoboru

W zależności od tego, jakiego minerału brakuje w organizmie, możliwe będą inne objawy. I tak, w przypadku niedoboru żelaza najczęściej jest to apatia, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją. Do niedoboru żelaza może dojść w wyniku przebytej biegunki, poprzez niewłaściwe odżywianie się, w tym przez nieracjonalną dietę.

Na niedobory żelaza częściej cierpią kobiety – z uwagi na comiesięczne krwawienia menstruacyjne, zwłaszcza gdy są obfite. Stąd ochota na czekoladę podczas miesiączki – czasem po prostu warto słuchać organizmu. Podczas okresu, poza czekoladą (koniecznie ciemną), zdecyduj się również na suplementację czystej formy żelaza. To łatwo dostępny składnik, który po prostu zawsze warto mieć w swoim domu.

Wapń to niezwykle istotny minerał, zwłaszcza dla dzieci, sportowców oraz osób w starszym wieku. Jego niedobory mogą prowadzić do osłabienia kości, tendencji do zwichnięć, złamań, jak również do pogorszenia stanu uzębienia. Sportowcy powinni wiedzieć, że suplementacja wapnia jest niezwykle istotna dla osiągnięcia odpowiednich wyników niezależnie od uprawianej dyscypliny.

W wyniku niedoboru witamin D3 i K2, może dojść do osłabienia we wchłanianiu wapnia do kości. Wówczas do codziennej suplementacji tego minerału, dobrze jest włączyć wspomniane witaminy. Tutaj należy na chwilę się zatrzymać. Istnieje duże powiązanie między działaniem minerałów i witamin. Warto o tym wiedzieć, by suplementacja była jeszcze skuteczniejsza.

Niedobór potasu wiąże się głównie z niekontrolowanymi skurczami mięśni, zwłaszcza podczas wysiłku i w upalne dni. Te objawy występują także przy niedoborze magnezu, jednak tutaj temat znacznie się rozwija. Niedobór magnezu niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu. Poza skurczami, będą to również bóle i zawroty głowy, szybkie męczenie się, a nawet wystąpienie stanów lękowych, które mogą stanowić podłoże dla rozwijającej się nerwicy. Z tego względu, warto dbać o uzupełnianie tego minerału, przede wszystkim pijąc wodę mineralną, jak również zażywając odpowiednie suplementy, zawierające magnez.


Minerały – Jak uzupełniać niedobory w organizmie?

Minerały często wypłukują się z naszego organizmu. Osoby, które często oddają mocz, zwłaszcza po spożyciu diuretyków, czy używek, mogą wypłukać istotną część minerałów ze swojego organizmu.

Dodatkowo sportowcy, którzy z uwagi na częstą aktywność fizyczną, mają skłonność do pocenia się, są narażeni na znaczną utratę cennych minerałów. W przypadku narażenia organizmu na niedobór minerałów, warto zabezpieczyć się w suplementy diety, które uchronią przed negatywnymi skutkami istotnych braków w diecie. Warto pamiętać, że czymś innym jest najedzenie i odżywienie organizmu. O to drugie dba się nie tyle ilością, co jakością spożywanych produktów. Nie masz czasu na tworzenie zbilansowanego menu? W takim razie lepiej zadbaj o właściwą suplementację.


Co wypłukuje minerały z organizmu?

Minerałów pozbywamy się każdego dnia, nawet o tym nie wiedząc. Podczas upalnych dni, jesteśmy narażeni na omdlenia, wynikające z niedoboru minerałów. Pocimy się a wraz z potem, pozbywamy się tego, co dla naszego organizmu może okazać się cenne. Sportowcy powinni zwrócić na ten fakt szczególną uwagę. Jeśli nie uzupełniasz płynów podczas intensywnego treningu, niezależnie od tego, czy jest to trening siłowy, czy np. cardio, możesz narazić swój organizm na poważne konsekwencje.

Po pierwsze, przez niedobór minerałów, wydolność Twojego organizmu może się znacznie pogorszyć. Zapomnij wówczas o pracowaniu nad formą marzeń. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne witaminy oraz minerały, jest podstawą do kształtowania doskonałej sylwetki oraz budowania nowych pokładów siły w mięśniach. Pamiętaj także, by nie korzystać zbyt często z sauny oraz nie stosować zbyt często diuretyków. W ten sposób możesz się łatwo pozbyć cennych minerałów.

Kolejna sprawa, to choroby. Jeśli spotka Cię zatrucie pokarmowe lub cierpisz na przewlekłe zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego, możesz mieć problem z niedoborem minerałów w organizmie. Z kolei te braki tylko pogarszają Twoją sytuację. Z tego względu przy biegunce i wymiotach tak ważne jest uzupełnienie elektrolitów.

Warto jest zadbać o odpowiednie dostarczanie minerałów do organizmu. Dzięki temu nie tylko zadbasz o utrzymanie formy i zdrowia, ale także uda Ci się w naturalny sposób poprawić wygląd, np. kondycję skóry, włosów i paznokci. W sporcie, suplementacja witamin i minerałów powinna być traktowana na równi z przyjmowaniem odżywek białkowych, kreatyny, BCAA itp. Pamiętaj, że trzeba zadbać o ciało, od którego tak wiele wymagasz podczas ćwiczeń.

Data publikacji:

Polecane

pixel