Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Trening mózgu

TRENING MÓZGU

Zdolność i podatność trenowania mózgu jest taka sama jak trenowania naszych mięśni. Wielu z Nas zapomina jednak o regularnym trenowaniu naszej głowy, a stan rozwoju, który pozwala nam funkcjonować w społeczeństwie, często okazuje się maksimum naszego rozwoju intelektualnego.

RÓWNOWAGA JAKO ZŁOTY ŚRODEK

Nie trudno wyobrazić sobie progres mięśniowo-intelektualny, ale do takiego stanu rzeczy trzeba dwa razy więcej tych samych pokładów skrupulatności, determinacji, rzetelności i wytrwałości. Kiedy znajdujemy czas na trening mięśni i naszego organizmu to byłoby wskazane, aby taki sam czas poświęcić na rozwijanie naszego rozumu. Czytanie książek w zupełności wystarczy jako w pierwszej kolejności zobowiązanie do codziennych treningów. Potem możemy pójść w bardziej szczegółową pracę nad naszym umysłem.


NASZ NEURO-TRENING DZIELIMY NA:

  • pamięć i pamięć podręczną - odpowiedzialna za szybkie przywoływanie i utrwalanie informacji w pamięci, kojarzenie nazwisk i twarzy, zapamiętywanie listy spraw. Usprawnianie pamięci i pamięci podręcznej pozwala np. na efektywniejsze wykonywanie powierzonych obowiązków, bycie bardziej zorganizowanym, mniej chaotycznym, a jednocześnie przekłada się to na wzrost poczucia bezpieczeństwa, samooceny i pewności siebie.

  • koncentracja i uwaga - odpowiedzialna za długotrwałe skupienie, szybkie dobieranie słów, szybkie przełączanie z zadania na zadanie; przy obecnym zastosowaniu dużej ilości „rozpraszaczy”, nadmiarze obowiązków i ciągłym wzroście tempa, utrzymanie uwagi jest niesamowicie trudne, dlatego warto zadbać o trening na tej płaszczyźnie. Zdolność koncentracji i uwagi obniża się w raz z wiekiem. Przeciwdziałając temu zjawisku, trenując potrzebne obszary mózgu na pewno wydłużymy prawidłowe działanie naszej koncentracji.

  • szybkość - szybkość reakcji, szybkość podejmowania decyzji, szybkość przetwarzania informacji; szybkość jest dość mocno uwarunkowana od indywidualnych składowych jednostki, lecz mamy możliwość rozwijania tej umiejętności, co będzie przekładać się bezpośrednio na sprawniejsze zdobywanie wiedzy i rozpoznawanie zagadnień, zaczniesz zauważać, że stajesz się bystrzejszy i chętniej ripostujesz, co może być na początku miarą sukcesu twoich treningów.

  • logika - rozwiązywanie problemów, myślenie przestrzenne, logiczne myślenie. Logiczne myślenie to inaczej rozumowanie, a rozumowanie to zbiór myślenia dedukcyjnego. Logiczne myślenie wynika z posiadania sprawnej uwagi, pamięci i posiadania wiedzy. Wydaje mi się, że w dzisiejszym społeczeństwie ta cecha jest najmniej widoczna. Z uwagi na brak czasu i tempo życia ludzie powierzają myślenie swoim przewodnikom, nie rzadko osobom, które nie mają do czynienia z logicznym myśleniem.

JAK DO KAŻDEGO TRENINGU - TRZEBA SIĘ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ.

Wspomaganie naszego mózgu różnymi stymulantami i środkami polepszającymi prace naszych neuronów jest jak najbardziej dozwolone. Oczywiście zawsze musimy pamiętać o zdrowym rozsądku. Zielona herbata, guarana i kawa to codzienne pobudzacze naszego mózgu, do których tak bardzo już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Dla wielu z nas nie są postrzegane w tych kategoriach. Idąc dalej, w dobrych sklepach z suplementami możemy spotkać tyrozynę, lecytynę czy taurynę, która będzie aktywnie przeciwdziałać oznakom przemęczenia - nie pozwoli to na przysłowiowe przegrzanie naszych zwojów mózgowych.


DBANIE I STYMULOWANIE NASZEJ GŁOWY POZWOLI NA UTRZYMANIE DOBREJ KONDYCJI MYŚLOWO-PAMIĘCIOWEJ. MOŻE TO POMAGAĆ LECZYĆ LUB ZAPOBIEGAĆ POWAŻNYM CHOROBOM, JAK ADHD CZY CHOROBA ALZHEIMERA.

W Internecie możemy odnaleźć wiele pomocnych materiałów dla chcących rozwijać mózg. Oprócz czytania ulubionej książki, można przejść do rozwiązywania krzyżówek, gier dydaktycznych, gier logicznych czy typowych gier pamięciowych. Oprócz świetnej zabawy, po krótkim czasie dostrzeżemy zalety płynące z takich zabawach. Systematyka jednak tutaj będzie tak samo istotna jak w czasie treningu siłowego. Nic nie przychodzi od razu, a bez odpowiednich nakładów nie ma co oczekiwać efektów. Każdy, kto spróbował wyznaczyć sobie długoterminowy cel i wytrwał w nim może tylko i wyłącznie mówić o korzyściach jakie uzyskał z dokonania takiego wyczynu. Warto też wspomnieć, aby nie rzucać się na głęboką wodę, ponieważ na początku trening umysłu nie musi okazać się najprzyjemniejszy, a sam rozwój nie zawsze jest tak błyskawiczny jak byśmy się spodziewali.

Data publikacji:

Polecane

pixel