Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Street workout

Street workout

Z każdym rokiem coraz więcej osób wybiera ćwiczenia na świeżym powietrzu, zamiast wizyt na siłowni. Infrastruktura do takiej formy aktywności również nieustannie się rozrasta, dzięki czemu coraz łatwiej włączyć taką aktywność do swojej codzienności. Wśród form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu coraz większym zainteresowaniem cieszy się street workout, o którym więcej w naszym artykule.


Spis treści:

Street workout - co to takiego?

Jest to forma aktywności fizycznej, która opiera się na ćwiczeniach wykonywanych na zewnątrz. Do treningu wykorzystuje się zabudowę miejską i specjalnie przygotowaną do tego przestrzeń w parkach. Street workout to nic innego, jak ćwiczenia oporowe oparte o masę własnego ciała. Kalistenika, bo tak właśnie ta forma aktywności się nazywa to przede wszystkim pompki, brzuszki, mostki, podciąganie, stanie na rękach, które często łączy się z rozciąganiem poszczególnych partii cała.

jak zacząć ćwiczyć Street workout

Jak zacząć street workout?

Wiele osób mimo chęci, nie wie jak zacząć swoją przygodę ze street workoutem. Forma takiej aktywności wydaje się nie należeć do trudnych, ale warto zagłębić się nieco w temat, aby osiągnąć zadowalające efekty w jak najszybszym czasie. Zanim zaczniemy wdrażać street workout do naszej codzienności, warto poświęcić miesiąc na odpowiednie przygotowania. Jest to szczególnie ważne, jeżeli jest to jedna z pierwszych aktywności fizycznych, które stosujemy od dłuższego czasu.

Warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające kondycję i mięśnie rąk, brzucha i nóg. Dopiero po wzmocnieniu ciała można przejść do trudniejszych treningów na zewnątrz. Wiele osób, które wytrwale praktykują street workout poleca na początku swojej przygody skorzystać z dopasowanego planu treningowego przygotowanego przez trenera personalnego specjalizującego się w tej metodzie treningowej. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo podczas początkowych zajęć i jednocześnie wzmocni motywację do dalszych ćwiczeń.

Gdzie najlepiej trenować street workout?

Jak sama nazwa wskazuje street workout to zajęcia fizyczne skupiające się na wykorzystaniu infrastruktury miejskiej do trenowania na świeżym powietrzu. Wszystko zależy od wyobraźni osoby ćwiczącej. Do najpopularniejszych miejscówek należą treningi w parkach, na ławkach, drążkach i ogólnodostępnych murkach. Ciągle powiększa się liczba parków, które są specjalnie przystosowywane do uprawiania takiej formy treningu. W ostatnich latach świetnie sprawdzają się także siłownie plenerowe, tak popularne nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach.

Zastanawiacie się jak zrobić plac do street workoutu? Nie jest to trudne i wystarczy nieco wyobraźni. Kilka drążków, drabinek i murek, które będą odpowiednio rozlokowane i miejsce do treningów gotowe!

zalety street workoutu

Jakie zalety ma street workout?

Czemu warto zdecydować się na taką formę treningu? Istnieje wiele zalet street workout. Po pierwsze można iść na trening o każdej porze bez względu, gdzie akurat jesteśmy. To także ogromna oszczędność pieniędzy, bo nie trzeba kupować karnetów na siłownię, czy zamawiać profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Kolejną zaletą takiej formy aktywności jest także wzmocnienie mięśni, poprawa wydolności i kondycji całego organizmu, a także pojemności płuc. Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają bardzo dobry wpływ na pracę całego organizmu, dzięki czemu jest on bardzo dobrze dotleniony. Jedną z kluczowych zalet street workoutu jest także jego ogólna dostępność. Taką formę treningów może praktykować każdy, bez względu na zasobność portfela.

Street workout efekty

To jak szybko pojawią się pierwsze efekty uzależnione jest do częstotliwości treningów oraz ich intensywności. Najważniejsze, aby nie narzucać na siebie zbyt dużego tempa. Przetrenowanie z pewnością nie jest dobrym pomysłem i może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, a co więcej obniżenia motywacji do pracy nad swoim ciałem i kondycją. Dużo lepszym rozwiązaniem są regularne ćwiczenia i powolne podnoszenie sobie poprzeczki, niż zbyt intensywne treningi, mimo wycieńczenia organizmu.

Street workout - ćwiczenia

Street workout ćwiczenia

Do najpopularniejszych ćwiczeń podczas treningów street workoutu należą:

  • Podciągania na drążku,
  • Pompki różnego rodzaju
  • Przysiady
  • Wznosy nóg
  • Dipsy

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę polecane są także ćwiczenia lekkoatletyczne, które szczególnie dobrze działają na poprawę kondycji i wytrzymałości. Należą do nich między innymi bieganie, nożyce, bieg w miejscu z uderzeniami o pośladki. Popularne są równie ćwiczenia izomeryczne, które należą do treningów siłowych i rozciągające ćwiczenia gimnastyczne, które wykonywane są głównie na ciężarze własnego ciała.

ciekawostki dotyczące street workoutu

Street workout – ciekawostki na jego temat

Street workout znanych był już w starożytnej Grecji. Jednak dopiero w XXI wieku zyskał największą popularność i zaczął na dobre rozwijać się w Stanach Zjednoczonych. Czemu ten rodzaj treningu cieszy się obecnie tak dużą popularnością? Na uprawianie właśnie tego sportu decydowały się często osoby, które przez słabą sytuację finansową nie mogły pozwolić sobie na inne, płatne formy treningów. Właśnie z braku środków wiele osób decydowało się na wykorzystanie do regularnych ćwiczeń wszystkiego, co było pod ręką – place zabaw, ławki, drążki, schody. Co ciekawe osoby trenujące street workout nie odstawały swoją kondycją od tych, korzystających z siłowni. Na rozpropagowanie takiej formy aktywności fizycznej ogromny wpływ miały również filmiki, które pokazywały jak należy ćwiczyć na zewnątrz, aby bez żadnych kosztów osiągnąć wyniki porównywalne do tych z sali siłowni. Od tamtego czasu street workout nieustannie zyskuje w oczach osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

Data publikacji:


Data publikacji:

Polecane

GASPARI NUTRITION Glutamine - 300g

GASPARI NUTRITION Glutamine - 300g

89,00 zł17800 pkt.
0,30 zł / g
HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

HIRO.LAB Instant Whey Protein - 750g

79,00 zł15800 pkt.
0,11 zł / g
HIRO.LAB Pro Flex - 400g

HIRO.LAB Pro Flex - 400g

69,00 zł13800 pkt.
0,17 zł / g
HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
GASPARI NUTRITION Proven Joint - 90tabs

GASPARI NUTRITION Proven Joint - 90tabs

109,00 zł17980 pkt.
0,59 zł / szt.
pixel