Sposoby na odchudzanie
Wielu z nas zapewne chociaż raz w życiu zastanawiało się, czy nie spróbować odchudzania. Wielu z nas pewnie też szybko z tego pomysłu zrezygnowało - wydaje nam się, że to straszny wysiłek, nie mamy na co dzień czasu na wyczerpujące treningi czy przygotowywanie wymyślnych, odchudzających posiłków. Rynek oferuje wiele spalaczy tłuszczu, jednak trochę obawiamy się ich działania - czy aby na pewno nie szkodzą? Nie jesteśmy też pewni, jak to właściwie działa i czy w ogóle działa. Oto krótki poradnik, w którym dowiesz się, od czego zacząć odchudzanie i na co zwrócić uwagę.
Od czego zacząć odchudzanie?
Najpierw, zanim przejdziemy do jakichkolwiek sposobów odchudzania, trzeba się zastanowić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Najprościej powiedzieć, że poprzez odchudzanie chcemy spowodować spadek wagi ciała, jednak nie jest to do końca takie proste. Ciało człowieka składa się z wielu elementów, a każdy z nich ma swoją masę, na przykład mięśnie - nie chcemy pozbywać się mięśni, prawda? W odchudzaniu zależy nam na zredukowaniu wagi poprzez pozbycie się jednego konkretnego fragmentu - tkanki tłuszczowej. Jak się za to zabrać? Człowiek ma w genach gromadzenie tłuszczu, który stanowi swojego rodzaju rezerwuar energetyczny - tkanka tłuszczowa w czasie niedoboru energii zostanie wykorzystana do jej wytworzenia, by organizm ciągle mógł w pełni funkcjonować. Wywołanie właśnie takiego niedoboru jest kluczowe dla odchudzania. Jak w takim razie wywołać tkankę tłuszczową to tablicy?
Sposoby na schudnięcie
Pierwszym sposobem na wywołanie niedoboru energii jest zmniejszenie ilości kalorii, które dostarczamy z jedzeniem, tak by organizm potrzebował do pracy więcej energii niż dostaje. Mówiąc prościej: należy zmniejszyć ilość zjadanego jedzenia. Dzięki temu ciało musi “uruchomić” zapasy tkanki tłuszczowej i zacząć je spalać, by uzyskać z tkanki potrzebną energię. Jak widzimy, w znanej frazie “wystarczy mniej jeść” jest ziarno prawdy.
Drugim sposobem na spowodowanie deficytu kalorycznego jest zwiększenie zapotrzebowania organizmu na energię przez zwiększoną aktywność fizyczną tak, by ciało sięgnęło do zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Dodatkowy ruch spowoduje, że dzienny bilans energetyczny ciała “wyjdzie na minus”, a po dodatkową energię organizm sięgnie do tkanki tłuszczowej, której chcemy się pozbyć.
Oba te sposoby opierają się o dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię. Istnieją sposoby, które pozwalają to zapotrzebowanie obliczyć, z czego najpopularniejszymi są metoda Harrisa-Benedicta oraz metoda Katch-McArdle. Oba te sposoby uwzględniają w obliczeniach płeć, masę ciała, wiek oraz wzrost, dzięki czemu wynik formuły będzie jak najbardziej dopasowany do konkretnej osoby. Ważną rolę w zapotrzebowaniu energetycznym pełni także ruch, który wykonujemy w ciągu dnia. Osoby mocno aktywne potrzebują więcej energii niż te, które prowadzą chociażby siedzący tryb życia. Dlatego też otrzymaną w obliczeniach wielkość należy jeszcze pomnożyć przez współczynnik aktywności, by uzyskać końcowy rezultat - przybliżone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.
Jak zacząć odchudzanie?
Odchudzanie najlepiej jest zacząć od głowy. Warto najpierw realnie spojrzeć na własną sylwetkę, na swoje przyzwyczajenia i jadłospis. Nadprogramowe kilogramy nie pojawiły w jedną noc i w jedną noc również nie znikną - proces będzie trochę trwał i nie należy go przyspieszać, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci efektu jo-jo. Także trzy miesiące intensywnej, restrykcyjnej diety, a później powrót do starych przyzwyczajeń nie zdadzą egzaminu - szybko wrócimy do dawnej wagi. Skuteczne odchudzanie to poniekąd przemodelowanie swojego życia, sposobu odżywiania. Jeśli jesteś gotowy na zmianę, jesteś gotowy na odchudzanie, które przyniesie efekt na dłużej.
Jak się odchudzać
Przechodzimy wreszcie do meritum, czyli jak właściwie dobrze się odchudzać. Najlepiej jest połączyć obie metody przedstawione przeze mnie wcześniej, czyli zmniejszenie posiłków i zwiększenie aktywności ruchowej. Tak, to jest takie proste - o ile w grę nie wchodzą kłopoty zdrowotne, jednak to już działka odpowiedniego lekarza specjalisty. Warto także pomyśleć o zwiększeniu ilości przyjmowanych płynów, nawodnienie korzystnie wpływa na proces odchudzania. Kluczowe jest także wysypianie się - organizm potrzebuje odpoczynku, aby prawidłowo funkcjonować i żadne, nawet największe ilości kawy tego nie zastąpią.
Warto nauczyć się także kilku zdrowych nawyków, które z pewnością pomogą w drodze do celu. Trzy główne posiłki lepiej podzielić na pięć mniejszych, które nie obciążają tak żołądka. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodkich przekąsek, jednak warto tradycyjne słodycze zastąpić zdrowszymi owocami lub bakaliami. Nie należy także jeść kolacji bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinno się spożyć najpóźniej dwie godziny przed zasypianiem, chociaż lekarze zalecają trzy, a niektórzy nawet cztery godziny przed snem. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi jeszcze to jedzenie strawić, a kładzenie się, kiedy żołądek ciągle pracuje nie jest korzystne dla ciała. Warto też wiedzieć, że ośrodek sytości w mózgu pracuje z małym opóźnieniem. Oznacza to, że gdy przyjmiemy odpowiednią dawkę jedzenia mija trochę czasu, zanim nastąpi poczucie sytości, przez co możemy jeść więcej, niż jest nam potrzebne. Aby tego uniknąć, warto jeść powoli i dokładnie gryźć każdy kęs. Dzięki temu przedłużymy także wstępne trawienie cukrów przez ślinę, co znacznie ułatwi pracę żołądkowi. Takie podejście do jedzenia ma również jedną bardzo ważną zaletę - pozwala delektować się smakiem posiłku.
Zdrowe odchudzanie
Jak wspomniano wcześniej, magiczne diety cud oferujące szybki spadek wagi w krótkim czasie są w ostatecznym rozrachunku nieefektywne. Podczas takiej diety, w której nagle zmieniamy przyzwyczajenia żywieniowe o 180 stopni organizm może przeżyć szok. W naturze nic nie dzieje się gwałtownie, a zmiany przychodzą powoli, jednak konsekwentnie. To właśnie klucz do sukcesu - cierpliwe dążenie do celu. Należy także pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi - chwile słabości zdarzają się każdemu. Nie miałeś dziś sił i odpuściłeś trening lub skusiłeś się na “nielegalne” ciasteczko? Bywa i tak, jednak to nie powód, by się poddawać - jutro będzie lepiej. Podążaj obraną przez siebie ścieżką, nawet jeśli czasem zdarzy Ci się zabłądzić.
Wspomaganie odchudzania
Proces odchudzania można nieco podkręcić suplementami, których pojawia się na rynku coraz więcej. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy spalacz niewiele może bez treningów i odpowiedniej diety. Na początku warto zacząć od suplementów na bazie naturalnych substancji, takich jak zielona kawa, zielona herbata, pieprz cayenne, gorzka pomarańcza. Takie preparaty powinny łagodnie pobudzić organizm do zrzucania zbędnych kilogramów. Przykładem takich suplementów może być ten produkt marki Olimp lub ten od Activlab. Oba zawierają przytoczone wcześniej wyciągi roślinne i jeśli chcemy wspomagać jakoś nasze odchudzanie, to będzie dobry wybór.
Podsumowanie
Odchudzanie to nie pstryknięcie palcami. To długi proces, który wymaga cierpliwości, jeśli ma być skuteczny. Nie zniechęcaj się i nie poddawaj po małych potknięciach - ważne, żeby nie rezygnować z celu. Nie musisz głodzić się dietami cud, wystarczy jedynie trochę zejść poniżej swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zacznij więcej się ruszać, mądrzej i świadomiej jeść, a z pewnością uda Ci się spalić zbędną tkankę tłuszczową.