SUPLEMENTACJA WSPOMAGAJĄCA KREATYNĘ
SUPLEMENTACJA WSPOMAGAJĄCA KREATYNĘ
Wiesz już, jak przyjmować kreatynę. Znasz też jej rodzaje i działanie na Twój organizm. Teraz będziesz miał okazję dowiedzieć się, jaka suplementacja wspomaga działanie kreatyny lub wręcz przeciwnie – osłabia jej funkcje. To niezwykle ważne, by całościowo podchodzić do swojej suplementacji. Pamiętaj, że każdy komponent w Twojej diecie nie tylko wykazuje działanie sam w sobie, ale również oddziałuje na pozostałe składniki, które znajdują się w Twoim organizmie, zmniejszając lub zwiększając ich potencjał.
Kreatyna to świetny produkt łączący w sobie wiele znamienitych cech. Dzięki mądrze przeprowadzonym cyklom keratynowym można szybko zacząć obserwować pierwsze efekty, jak przyrost siły i masy mięśniowej. Tego głównie powinniśmy się spodziewać po prawidłowej suplementacji. Kreatyna jest jednym z tych środków, który rzadko zawodzi, a opinia o jej słabych lub znikomych skutkach jest wręcz niesłyszalna.
Tym łatwiej zrozumieć tak chętny i szybki wybór tego suplementu, nawet w przypadku adeptów treningów siłowych. Lecz w wielu przypadkach zastosowanie samej kreatyny może być niewystarczające. Wzmocnienie jej działania polega na zastosowanie dodatkowych składników, które w połączeniu z kreatyną będą mogły wykorzystać jej potencjał lub spowodują efekty, jakich sama kreatyna nie byłaby w stanie wytworzyć.
Węglowodany to jeden z podstawowych dodatków, które powinniśmy zafundować sobie podczas brania tego suplementu. Badania wskazują, że obecność węglowodanów powoduje o 60% szybszą akumulację kreatyny w mięśniach. Podczas zażywania dużej ilości węglowodanów przyczyniamy się do lepszego zagospodarowania tego suplementu. Wnioski te można wyciągnąć po badaniu, które świadczyło o mniejszej ilości wydalonej kreatyny z moczem podczas spożywania jej z węglowodanowymi.
ALA – czyli kwas alfa liponowy to jeden z tych suplementów, który pozwala w krótkim czasie szybko nasycić mięśnie przez komórki kreatyny. Bardzo szybki stan nasycenia mięśni jest pożądany zwłaszcza dla osób trenujących sporty walki.
Leucyna to aminokwas rozgałęziony, który ma szczególnie ważną rolę dla naszych mięśni, ponieważ reguluje fosforylację kinazy mTOR, co doprowadza do stymulacji syntezy białek mięśniowych. Tym samym powstaje efekt sprzyjający rozwojowi masy mięśniowej – większy niż w przypadku stosowania kreatyny solo.
Mleko i produkty mleczne – mit związany z mlekiem jest jednym z najczęściej występujących na forum. Problem niestety nie wywodzi się od mleka, co już dawno udowodniono, a tyczy on produktów z zawartością tłuszczu, gdyż kreatyna nie ma możliwości rozpuszczenia się w tłuszczu, a co za tym idzie, jej wchłanianie także jest niemożliwe.
Kofeina – kolejny mit mówiący o negatywnym wpływie kofeiny na przyswajalność kreatyny został stworzony na podstawie w sumie właściwego toku myślenia. Spożywanie kreatyny jest ściśle związane z magazynowaniem wody, czyli nawadnianiem organizmu. Kofeina zaś w ogólnym przeświadczeniu silnie stymuluje zrzut wody, czyli odwadnianie. Biorąc pod uwagę przeciwstawne działania to logicznie możemy mówić o słabszym działaniu kreatyny na nasz organizm. Jednak dopiero absurdalnie duże zażywanie kofeiny spowoduje negatywny wpływ na faktycznie dostarczenie kreatyny do mięśni.
Kreatyna jest suplementem, który powinien być włączony do stałego odżywiania po odpowiednio długim czasie treningowym. Stosowanie tak dobrego i mocnego suplementu jakim jest kreatyna, znacząco upośledza maksymalne wykorzystanie potencjału dopiero co rozpoczynającego trening organizmu, dlatego tak ważne jest zastosowanie kreatyny dopiero w kolejnych miesiącach treningowych, kiedy znacząco dopadnie nas stagnacja.
Mieszanie kreatyny z innym suplementami w zbyt małej ilości płynu. Każdy suplement potrzebuje określonej ilości płynu do prawidłowego rozpuszczenia, a co za tym idzie, nasycenia organizmu. Podczas kiedy stosujemy kilka suplementów, a każdy z nich staramy rozpuścić się w jednej mieszance, nigdy nie uzyskamy w stu procentach wartościowej substancji.
Szybkie zmiany. Stosowanie kreatyny podlega często procesowi nasycenia i kontynuowania całego cyklu przez co najmniej 60/90 dni. Dużym i częstym błędem jest zmiana form kreatyn na „lepszą”, tłumacząc brak efektów. Niestety najczęściej jest to brak konsekwencji w przyjmowaniu i zbyt wczesne podjęcie decyzji o samej zmianie.
Podsumowując, kreatyna jako jeden z najlepszych i najefektywniej działających suplementów na rynku, jest świetnym wyborem, lecz na pewno nie dla amatorów. Łączenie kreatyny z innymi związkami daje dobre efekty, a nawet może powodować większe wykorzystanie tego produktu, niż w przypadku stosowania go samotnie. Wiele z mitów o kreatynie dalej funkcjonuje w sieci, ale nie sugerowałbym się nimi, ponieważ w 90% przypadków nie ma na to naukowej odpowiedzi.