SAMOPOCZUCIE
Samopoczucie - inaczej mówiąc, jest to nastrój czyli, utrzymujące się przez dłuższy okres czasu zabarwienie emocjonalne wszystkich przeżyć i doznań, zarówno doświadczane subiektywnie i relacjonowane, jak również możliwe do obserwacji przez otoczenie. Nastrój jest składową temperamentu i objawia stałe i zindywidualizowane cechy; u osoby zdrowej psychicznie waha się zależnie od wpływu rozmaitych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
W ZMIENNYCH WARUNKACH ŻYCIA CZŁOWIEKA DOCHODZI DO NATURALNYCH KRÓTKOTRWAŁYCH ZMIAN NASTROJU, ZGODNYCH Z SYTUACJĄ. W NIEKTÓRYCH PRZYPADKACH WAHANIA NASTROJU SĄ ZNACZNIE WIĘKSZE I POJAWIAJĄ SIĘ BEZ USPRAWIEDLIWIAJĄCYCH JE CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH. WŁAŚNIE WTEDY WARTO ZACZĄĆ SIEBIE OBSERWOWAĆ, BO MOŻE TO MIEĆ GŁĘBSZE PODŁOŻE.
RUCH DOBRY NA WSZYSTKO
Podobno takie jest postrzeganie względem aktywności fizycznej. Podczas regularnego treningu wytwarzają się endorfiny, czyli paliwo szczęścia, co po zakończonym treningu i na następny dzień daje się odczuć.
NIESTETY JAK W KAŻDYM PRZYPADKU TAK I W TYM TRZEBA O ROZSĄDEK I JAKĄŚ NORMĘ. WIELE JEST OZNAK PRZETRENOWANIA, A JEDNA Z NICH TO WŁAŚNIE ZŁE SAMOPOCZUCIE. NIE TRUDNO O TAKI STAN RZECZY, KTÓRY MOŻE SIĘ POJAWIĆ PO NAWET KRÓTKIM OKRESIE TRENINGU.
Na początku trzeba zadbać o roztrenowanie. Organizm, który podczas pierwszych paru wizyt dostanie mocno w „kość”, na pewno nie będzie z tego powodu zachwycony. Coś, co dla wielu jest normą, dla początkujących może być szokiem.
MIKROURAZY, KTÓRE POWSTAJĄ…
…po treningu są niczym innym, jak mikro pęknięciami włókien mięśniowych, a co za tym idzie - w tym obrębie powstaje stan zapalny, który zostaje naprawiony i wyleczony w skutek czego powstaje narośl mięśniowa na uszkodzonych włóknach. Tym samym, kiedy organizm jest przemęczony i włókna wiecznie uszkodzone, oprócz przewlekłych bólów mięśniowych rozpocznie się huśtawka nastroju. Często w takich przypadkach nieświadomi ćwiczący idą kolejny raz na trening, aby popracować nad poprawą samopoczucia. Nie dają organizmowi czasu na regenerację.
JESZCZE WIĘKSZYM BŁĘDEM JEST ROBIENIE TEGO, CO OPISAŁEM POWYŻEJ STOSUJĄC OD RAZU WRAZ Z TRENINGIEM RESTRYKCYJNĄ DIETĘ. UDERZENIE NEGATYWNYCH ODCZUĆ MOŻE BYĆ ZDWOJONE, NIE DOŚĆ ŻE ZMIENIAMY SWÓJ TRYB ŻYCIA, CZĘSTO ZE ZEROWEGO WYSIŁKU DO NADMIERNEGO, TO JESZCZE PRZEWRACAMY DO GÓRY NOGAMI SWOJE NAWYKI ŻYWIENIOWE.
W jednym momencie z uwagi na regularny wysiłek podnosimy swoje zapotrzebowanie kcal, z drugiej wchodzimy w bilans kcal, który często dla organizmu na początku jest czymś nienaturalnym, a w wieku przypadkach ten bilans jest mocno obcięty z uwagi na wcześniejsze przyzwyczajenia żywieniowe. Z mojego doświadczenia trenera wynika, żeby przez ten proces przechodzić stopniowo, aż do uzyskania kompletnego zestawu, ćwiczeń i odżywiania.
Warto również od samego początku zadbać o odpowiednią suplementacje. Jako doradca klienta w tej kwestii wiele razy zdarzyło mi się usłyszeć od osób, które zaczynają „poproszę coś tańszego dla początkującego”. Hmm może zacznę od pierwszej dygresji. W suplementach, tak jak i w pożywieniu tradycyjnym, płacimy często za jakość. Fakt, że są niektóre sklepy, które windują ceny dobrych produktów na tak wysoki poziom na jaki nie powinny być, zdarzają się zawsze, ale dla rozsądnego klienta taki towar jest łatwy do rozpoznania.
W przypadku suplementów ma znaczenie proces produktów, użytych wypełniaczy, nośników, cukrów lub słodzików i całej reszty, która jest składowymi w opakowaniu. Po prostu te składowe mogę być lepszej i gorszej jakości, a tego wszystkiego efektem jest cena - jednych produktów większa, innych mniejsza.
Co do drugiej kwestii, nie istnieją suplementy dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Możemy zmieniać dawki, kupować produkty względem preferencji smakowych, zdrowotnych i innych, ale w całej relacji między Wy a Suplement nie istnieje poziom zaawansowania. Suplementy tego nie odróżniają. Jedyną różnicą jest fakt możliwości białek o różnym tempie wchłaniania, ale to tez są kwestie indywidualnych potrzeb.
Polecam zadbać o siebie kompleksowo, w 100% pozwolić sobie od razu na maksymalny start, głównie po to, aby nie pozwolić organizmowi na przemęczenie. Na początku uważam, że jest to najważniejsze, bo często na początku swojej przygody treningowej tak wielu się zniechęca właśnie przez przemęczenie i złe samopoczucie.
Istnieje jeszcze szkoła, która uczy nas pozytywnego nastawienia i sterowania swoim nastrojem z wnętrza siebie. Coś w tym musi być ponieważ potęga umysłu jest jeszcze mniej zbadana niż potęga naszej fizyczności.