Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking węglowodanów

Ranking węglowodanów

Węglowodany to bardzo istotna część codziennej diety. Są głównym źródłem energii, która jest potrzebna organizmowi do funkcjonowania. Węglowodany, nazywane też cukrami, są niezbędne podczas szeregu procesów zachodzących w ciele człowieka. Nic więc dziwnego, że cukry zainteresowały również sportowców. Dodatkowa porcja energii podczas intensywnego wysiłku bywa bardzo przydatna, dlatego coraz większą popularność zyskują odżywki typu carbo.

Spis treści:

Ranking węglowodanów

Zdjęcie Nazwa Opis Ilość węglowodanów w 100g Porcja Zawartość węglowodanów w porcji Ilość porcji w opakowaniu Cena/Jakość Link
węglowodany Carbo Boost Carbo Boost - HIRO.LAB 97g 30g 29g 33 Carbo Boost węglowodany
węglowodany Gaspari Nutrition GlycoFuse - GASPARI NUTRITION 86g 29g 25g 305 GlycoFuse węglowodany
węglowodany Carbonox Carbonox - Olimp 95g 50g 47,5g 70 Carbonox węglowodany
węglowodany CarboOne CarboOne - Real Pharm 96g 25g 24g 40 CarboOne węglowodany
węglowodany Carbo Max Carbo Max - Activlab 94g 30g 28g 100 Carbo Max węglowodany
węglowodany Carborade Carborade - Fitness Authority 96g 30g 28.8g 33 Carborade węglowodany

Węglowodany w sporcie można wykorzystać na dwa sposoby. Stosowane przed lub w trakcie treningu, cukry dostarczą energii, która może być spożytkowana na ćwiczenia. Po treningu z kolei węglowodany uzupełniają w mięśniach niedobory glikogenu, które powstały podczas ćwiczeń - możemy porównać to do ładowania baterii telefonu do stu procent. Korzyści z zażywania odżywek typu carbo są olbrzymie, jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości kalorii w diecie. Pozostaje jednak pytanie: jakie węglowodany będą dla mnie najlepsze? Przedstawiamy ranking węglowodanów, który pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie odżywkę.

Testujemy odżywki węglowodanowe

Testujemy suplementy z węglowodanami

Zestawimy dla Was najpopularniejsze odżywki typu carbo i weźmiemy pod lupę ich skład, formę i cenę. W porównaniu korzystamy z informacji zawartych na etykietach produktów, więc różne partie tego samego produktu mogą się od siebie minimalnie różnić. Forma odżywki to postać, pod jaką występuje dany produkt. W przypadku węglowodanów przeważająca część suplementów będzie przybierać formę proszku, jednak na rynku możemy znaleźć także saszetki czy tubki.

Węglowodany możemy podzielić ze względu na ich budowę wewnętrzną na proste i złożone, co rzutuje na ich wchłanialność i chemiczne właściwości. Do cukrów szybkowchłanialnych, czyli prostych monosacharydów zaliczamy między innymi glukozę, fruktozę i rybozę. Charakteryzują się tym, że nie są rozkładane na mniejsze cząsteczki, a od razu zostają wchłonięte z przewodu pokarmowego. Do węglowodanów średniowchłanialnych zaliczamy już dwucukry, czyli złożone disacharydy, wśród których wyróżniamy sacharozę, laktozę czy maltozę. Z kolei cukry wolnowchłanialne to masywne kolosy zbudowane z wielu prostszych cukrów, nazywane polisacharydami. Do tej grupy zaliczamy na przykład skrobię, celulozę i glikogen. Długość wchłaniania węglowodanów zależy od ilości procesów, jakim muszą zostać poddane przez układ pokarmowy. Cukry szybkowchłanialne są od razu "gotowe" i nie wymagają pracy enzymów trawiennych, te średniołańcuchowe wymagają już jakiejś "obróbki", jednak nie trwa ona tak długo jak w przypadku cukrów wolnowchłanialnych. Jako bonusy rozumiemy dodatki w składzie odżywki węglowodanowej - witaminy, minerały, aminokwasy, białka, czyli wszystkie substancje, które nie są cukrami.

Carbo przed treningiem

Najlepsze carbo przed treningiem

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym ze sposobów wykorzystania węglowodanów w sporcie jest przyjęcie ich przed treningiem, by dostarczały ciału energii w najbliższych ćwiczeniach. Taki efekt wymaga dobrania odpowiednich cukrów, by energia mogła być odpowiednio dozowana podczas treningu. To ważne, by nie dopuścić do spadków i skoków energii podczas intensywnej pracy organizmu, a zapewnić ciału stały, ciągły dopływ "zasilania". Do takiej roli świetnie nadają się węglowodany średnio- i wolnowchłanialne, które stopniowo będą dostarczały paliwa komórkom do intensywnej pracy.

Carbo po treningu

Najlepsze węglowodany po treningu

Po treningu przydałoby się odpocząć, by zregenerować siły. Ta zasada jednak nie do końca sprawdza się, jeśli chodzi o pracę ludzkiego organizmu. Mięśnie po ćwiczeniach mają nieco inny “odpoczynek” - muszą zregenerować uszkodzone podczas ćwiczeń włókna, a to wymaga energii. Dodatkowo, przydałoby się uzupełnić zużyty do pracy glikogen, który jest, jak już wspomnieliśmy, podręcznym rezerwuarem energetycznym komórek mięśniowych. Możemy dojść do wniosku, że po treningu organizm ma inne potrzeby niż przed ćwiczeniami i będziemy mieć rację. Po wysiłku będzie zależało nam na szybkim uzupełnieniu zapasów energetycznych mięśni, by mogły wreszcie odpocząć po wykonanej pracy. W roli "potreningówki" idealnie sprawdzają się węglowodany proste, które szybko wchłaniają się z układu pokarmowego. Organizm nie musi poświęcać dodatkowej porcji energii do obróbki cukrów, a może od razu korzystać z ich dobrodziejstw.

Węglowodany po treningu

Najlepsze węglowodany dla początkujących sportowców

Węglowodany to jedna z tych odżywek, które nie mają sztywnych zasad, jeśli chodzi o korzystanie z nich przez początkujących. W przypadku węglowodanów nie ma truizmów "tego Ci nie wolno, jeśli dopiero zaczynasz" lub "bez tego suplementu nie ma sensu zaczynać". Cukry to zupełnie inna para kaloszy, poniewaz wszystko rozbija się o indywidualizm każdego organizmu. Zasada jest prosta: jeśli stosowana przez Ciebie dieta nie jest w stanie dostarczyć Ci odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia, sięgnij po carbo.

Ludzie są różni i każdy z nas ma inny tryb pracy, inny plan dnia. Osoby bardzo aktywne i zabiegane mogą mieć mało czasu na posiłki, co może skutkować deficytem energetycznym. Jeśli Twój tryb życia nie pozwala Ci przyjąć odpowiedniej liczby kalorii, możesz posiłkować się węglowodanami.

Węglowodany z białkiem

Ranking carbo z dodatkiem białka

Węglowodany mogą występować w konfiguracjach z wieloma dodatkami, jednak jedno połączenie jest szczególne. To przypadek tak specjalny, że ma w świecie sportu swoją własną nazwę - gainer. Gainerem nazywamy połączenie węglowodanów i białka, zazwyczaj z dużą przewagą węglowodanów, chociaż zdarzają się tak zwane bulki, czyli odżywki bardzo zbliżone proporcją składników aktywnych do 50:50. Kto sięga po taki rodzaj cukrów? Bardzo często gainery wybierają osoby szczupłe, które mają trudności z przybieraniem na wadze, a zależy im na rozbudowie masy mięśniowej. Należy pamiętać, że gainer to “odżywka na masę” i nie dla każdego będzie to celny wybór, jednak skupiamy się na węglowodanach, a cukry niezaprzeczalnie stanowią lwią część gainera.

Polecane

ACTIVLAB Carbo Max - 1000g

ACTIVLAB Carbo Max - 1000g

23,99 zł4798 pkt.
0,02 zł / g
ACTIVLAB Carbo Max - 3000g

ACTIVLAB Carbo Max - 3000g

61,39 zł12278 pkt.
0,02 zł / g
FITNESS AUTHORITY Carborade - 1000g

FITNESS AUTHORITY Carborade - 1000g

29,09 zł5818 pkt.
0,03 zł / g
FITNESS AUTHORITY Carborade - 1000g

FITNESS AUTHORITY Carborade - 1000g

29,09 zł5818 pkt.
0,03 zł / g
REAL PHARM CarboOne - 1000g

REAL PHARM CarboOne - 1000g

29,00 zł5800 pkt.
0,03 zł / g
OLIMP Carbonox - 3500g

OLIMP Carbonox - 3500g

173,49 zł34698 pkt.
0,35 zł / g
UNIVERSAL Carbo Plus - 1000g

UNIVERSAL Carbo Plus - 1000g

111,49 zł22298 pkt.
HIRO.LAB Carbo Boost - 1000g

HIRO.LAB Carbo Boost - 1000g

29,00 zł5800 pkt.
0,03 zł / g
GASPARI NUTRITION GlycoFuse - 870g

GASPARI NUTRITION GlycoFuse - 870g

219,00 zł43800 pkt.
0,25 zł / g
pixel