Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

RODZAJE KREATYN

RODZAJE KREATYN

RODZAJE KREATYN – CHARAKTERYSTYKA

Obecnie na rynku funkcjonuje spory wybór rodzajów kreatyn. Czy wiesz, po jaką kreatynę sięgasz i co ona Ci daje? Podejmujesz zakup świadomie i odczuwasz różnice między kreatynami? Niby każdy produkt tego typu ma takie samo zastosowanie, a jednak różnic nie brakuje. Rozbieżności między kreatynami można spotkać przede wszystkim w zaawansowaniu technologicznym, wchłanianiu i efektywności suplementu. Na ten moment dostępnych mamy na rynku dziewięć form kreatyn – poznaj je.

  • Monohydrat: najstarsza forma dostępnej kreatyny. Dobrze przyswajalna. Odznacza się dobrymi wynikami siłowo/masowymi, lecz niestety niesie za sobą bardzo dużą tendencję do magazynowania wody.
  • Jabłczan: nowsza technologicznie kreatyna, lepiej rozpuszczalna w wodzie niż monohydrat, dzięki czemu nie powoduje problemów żołądkowych. Odznacza się widocznym progresem siłowym bez magazynowania tak dużej ilości wody.
  • Chlorowodorek: najlepsza i najmocniejsza kreatyna. Doskonale skoncentrowana. Świetnie wchłaniana przez organizm. Odznacza się ogromnym wzrostem siły i suchej masy mięśniowej po zastosowaniu. Bardzo stabilna na zmiany pH w układzie pokarmowym.
  • Pirogronian: połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym, nazywana też cytrynianem kreatyny. Stabilna i dobrze wchłaniana. Odznacza się dobrym wpływem na proces regeneracji.
  • Chelat magnezowy kreatyny: odznacza się wysoką biodostępnością. Zastosowanie magnezu ma powodować lepsze wykorzystywanie kreatyny w jej procesach.
  • Alfaketoglukaran: sól kwasu glutarowego i kreatyna. Odznacza się dobrym wchłanianiem i wysokim stopniem wysycenia mięśni.
  • Ester etylowy: zaawansowana technologicznie kreatyna. Odznacza się wzrostem suchej masy mięśniowej i przede wszystkim faktem, że nie potrzeba jej do transportu glukozy.
  • Azotan kreatyny: służy przy zdobywaniu większej niekoniecznie jakościowej masy mięśniowej, lecz pozytywnie i znacząco wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych.
  • Kre-alkalyn: związek praktycznie identyczny jak monohydrat, lecz odznacza się trochę mniejszą ilością magazynowania wody.

JAKA KREATYNA NA POCZĄTEK?

Nic bardziej indywidualnego. Dawno, już przestała obowiązywać reguła: jeżeli zaczynasz, musisz startować od monohydratu. Monohydrat kreatyny jest najstarszym i najbardziej znanym związkiem dostępnej kreatyny. Odznacza się dobrym i widocznym działaniem. Uznany przez wielu z uwagi również przez doskonałą dostępność, czyli cenę produktu.

Kreatyna mono jest mocno ugruntowana wśród sportowców, lecz indywidualne zapotrzebowanie nie zawsze musi wskazywać na wybór właśnie tego suplementu. Należy pamiętać, że monohydrat odznacza się ogromną tendencją do magazynowania wody w organizmie. Tym samym jeżeli trafimy na ustrój, który sam z siebie ma takie predyspozycje, to dopuścimy do magazynowania strasznie dużej ilości wody, a co za tym idzie, jakość naszych mięśni pozostawi wiele do życzenia, dlatego tylko personalne podejście na zapotrzebowania będzie w stanie określić, która kreatyna jest dla nas najkorzystniejsza.

Przykładowo, jeżeli jesteś sportowcem, który nie chce przybierać na wadze, a na pierwszym miejscu leży siła, to naszym wyborem będzie kreatyna HCl. Chlorowodorek kreatyny jest najlepiej rozpuszczalną kreatyną w wodzie, co daje świetne wchłanianie, brak problemów żołądkowych obecnych nierzadko podczas stosowania innych form kreatyny (np. monohydratu) i nie ma praktycznie żadnego negatywnego wpływu na nerki.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu wielu form kreatyn, łatwo o dobór tej idealnej dla siebie, lecz trudność może stanowić przetestowanie wszystkich dostępnych produktów, aby sprawdzić reakcje na swoim organizmie, gdyż nie jest powiedziane, że w 100% te reakcje w każdym ustroju będą takie same.

JAKA KREATYNA PÓŹNIEJ?

Jaka? Najlepszą odpowiedzią tutaj jest: inna! Tak jak wspominałem wcześniej, dla doskonałego dobrania odpowiedniej kreatyny dla naszego organizmu potrzebujemy przede wszystkim doświadczenia. W wielu przypadkach sama zmiana kreatyny na inną wpływa dobrze, z uwagi na przyzwyczajenie organizmu na określone składniki. Jedynym aspektem, który może być dla nas ważny przy doborze następnej kreatyny jest kwestia magazynowania wody i doboru odpowiedniej kreatyny w związku właśnie z tym procesem.

Data publikacji:

Polecane

HIRO.LAB Creatine - 500g

HIRO.LAB Creatine - 500g

79,00 zł15800 pkt.
0,16 zł / g
HIRO.LAB TCM - 360caps - Kreatyna

HIRO.LAB TCM - 360caps - Kreatyna

129,00 zł25800 pkt.
0,27 zł / szt.
pixel