Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kofeina

KOFEINA

Każdy z nas chyba miał do czynienia z tym związkiem, więc pokrótce. Organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy znajdujący się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Kofeina zalicza się do grupy stymulantów jako środek psychoaktywny. Klasycznie występuje w kawie, lecz na ten moment rynek produktów spożywczych i suplementów nasycony jest napojami energetyzującymi, w których występuje kofeina. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia reakcji organizmu na przyjmowanie tego związku.

KOFEINA A MÓZG

Zdolność kofeiny do poprawienia czujności oraz przedłużania zdolności koncentracji uwagi jest już bardzo dobrze potwierdzona licznymi badaniami. Mechanizm działania pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego polega na pobudzeniu receptorów adenozyny. Adenozyna jest substancją naturalnie występującą w organizmie, która pośredniczy w regulacji aktywności mózgu wpływając na stan snu i czuwania. W tym mechanizmie kofeina powoduje przedłużenie wydolności umysłowej i psychicznej i opóźnia pojawienie się zmęczenia. Zablokowanie receptorów adenozynowych może również spowodować skurcz naczyń krwionośnych, co za tym idzie wpływając na napięcie naczyń zlokalizowanych w mózgu i zmniejszać objawy migreny oraz występujących bólów głowy. Ten fakt tłumaczy zawartość kofeiny w wielu preparatach o działaniu przeciwbólowym.

JAKIE DAWKI KOFEINY ?

Dawki kofeiny w granicach 100 – 600 mg mogą przyspieszają tok myśli i poprawią koncentrację.

Z drugiej strony, przyjęcie kofeiny może skutkować brakiem wypoczynku i pojawieniem się zaburzeń koordynacji ruchowej. Wysokie ilości powyżej 2000 mg powodują bezsenność, drżenia mięśniowe i przyspieszenie oddechu. Przy tak wysokich dawkach może wystąpić ogromny wyrzut adrenaliny i kortyzolu, co może być dla organizmu nie do końca przyjemne, a wręcz paraliżujące.

Panuje powszechna opinia, że kawa (kofeina) wypłukuje magnez i inne witaminy i minerały. Jest w tym prawda, lecz dla osoby, która odpowiednio suplementuje swój organizm, dba o wszystkie mikro i makro elementy w diecie, to ciężko byłoby tak naprawdę doprowadzić organizm do całkowitego wypłukania np. magnezu. W pierwszej kolejności dopatrywałbym się naszego niedbalstwa. Niestety wysokiej jakości produkty witaminowe kosztują, a w wielu przypadkach zostają pominięte na rzecz kreatyny, przedtreningówki czy innych suplementów. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o normach i zdrowym rozsądku związanym z dawkowaniem kawy, dlatego myślę że 3 szklanki kawki nikomu nie zaszkodzą i nie spowodują braków w witaminach i minerałach, jeżeli zadbamy o całokształt naszego odżywiania.

Kofeina a zdrowie?

Istnieje szereg przeciwwskazań, kiedy to kofeina nie powinna być stosowana. Oczywistym jest ciąża i choroby układu naczyniowo-krwionośnego. W przypadku wielu leków o różnym zastosowaniu nadmiar kofeiny będzie równie niebezpieczny. Uzależnione jest to od substancji czynnych znajdujących się w produktach farmaceutycznych i ich potęgowanie poprzez kofeinę.

Kofeina w sporcie? Dość powszechnym jest stosowanie kofeiny nie tylko dla codziennego pobudzenia. W produktach dla sportowców mających na celu mocne pobudzenie stosowane są tabletki z syntetyczną kofeiną o zawartości 100-300mg na tabletkę. Przy tych najmocniejszych wersjach zalecam nie rzucanie się na głęboką wodę i stosowanie jednej tabletki na porcję, gdyż dawka 300mg będzie na pewno odczuwalna przez organizm. Ja sam osobiście w okresie odpoczynku od mocnych staków pobudzających w formie przed treningówek, chętnie sięgam po kofeinę syntetyczną, którą stosuję w formie właśnie przedtreningówki. Przed treningami aerobowymi daje to niesamowite odczucia w postaci podwyższonej temperatury ciała, a co za tym idzie - większej potliwości. Tym samym sam trening jest efektywniejszy.

Reasumując, sam uwielbiam kawę i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Odpowiednia dieta i bilans mikro i makro na pewno nie pozwolą na rezygnowanie z rozsądnej ilości kawy.

Data publikacji:

Polecane

pixel